Rotring Core Fountain Pen

Scroll down to read in English


Merhabalar, haftaya şöyle renkli, içimizi açacak kalemlerle başlamak istedim. Rotring Core, teknik duruşunun arkasında şeker gibi, rengarenk bir kalem. Hem de her tarafı özenle işlenip detaylandırılmış.


Bildiğim kadarıyla Rotring Core'un 9 rengi var. Bende ise 4 adet mevcut. Her kalemin gövdesinde o kalemin adını aldığı elementin kısaltması ve ayrı bir desen bulunuyor. Ayrıca gövde üzerinde mürekkep seviyesini görmeye yarayan delikli bir yapı var. 


Kapaklar oldukça etli, büyükçe ve kocaman klipslere sahipler. Kapakların üzerinde yine gövdedeki element isimleri mevcut. 


Kapakların tepesi, tam da bu kalemin genel mühendislik kokan detaylarına uygun olarak yapılmış. 


Kalemlerin gövdelerinde "Write on System" yazıyor. Ayrıca kartuş yuvasının üstünde fotoğrafta göreceğiniz gibi tırnaklı bir parça mevcut (turuncu parça). Bu parçanın görevi siz kartuşu takıp gövdeyi yeniden yerine vidalarken kartuşu sıkıştırarak besleme kanalına ve damağa doğru itmek. Böylelikle kaleminiz neredeyse hemen yazıma hazır hale geliyor. Ancak maalesef benim 4 adet Rotring kalemimden sadece birinde bu parça mevcut.


Kalemlerin uçları çelik ve üzerinde hava deliği mevcut değil. İsimlendirmesi XL ve XS olarak yapılmış. XS fine uç kalınlığında yazarken, XL ise medium kalınlığında yazıyor. 


Kalemin damak yapısı da oldukça değişik. Hoş bir detay olarak damaktan elimize mürekkep bulaşmadığını eklemek isterim. 


Kalemin tutma kısmında da değişik bir dizayn kullanmış Rotring. Ben yazarken hiçbir zorlanma yaşamadım. Hatta bu kalemi deneyen bir iki arkadaşım daha aynı kalemden satın aldılar. 


Kalemin üzerindeki çelik uç çivi tabi edilen, hiçbir esnekliğe sahip olmayan rijit uçlardan. Ancak uç topunun kalitesi ile birlikte oldukça yumuşak ve güzel bir yazım sağlıyor, herhangi bir cızırtı vs. yapmıyor. 


Maalesef bu kalem de diğer Rotring dolmakalemler gibi artık üretilmiyor. Ancak e-bay'de yaklaşık 20-25 dolar civarında bulmak mümkün. Bence kadın erkek fark etmeksizin, mühendisler ve teknik işlerle uğraşmayı sevenler için harika bir hediye olabilir. 

Siz nasıl buldunuz?

Zeynep Teknikkalem

CONTINUE to READ in ENGLISH


Hi! I want to start the week with colorful pens to brighten up the day. Rotring Core a great fountain pen which looks geeky but a great eye candy. Besides, it has great details. 

As far as I know, Rotring Core has 9 colors. I have only 4. There is special design and the name of an element on the body of each pen. Besides there is a perforated part indicating the ink level on the cartridge. 

It has a big, sturdy cap with enormous clips. It also has the names and symbols of the elements parallel with the body. 

Top jewel of the cap is quite matching with the technical design of this very pen. 

On the body, it says "Write on System". Besides, there is a part within the cartridge necek (the orange little thing) This little piece squeezes the cartridge while you screw the body after you install the cartridge. So it pushes the ink through the feed channel and your pen writes in seconds after you install the cartridge. However, only one out of my four Rotrings have this little piece. 

This fountain pen has a steel nib without breather hole. There are two sizes called XL and XS and while XS writes like a fine nib and XL writes like a medium. 

Feed of the pen is also quite different. As a great detail, I would like to add that you won't get inky fingers when you accidentally touch the feed. 

The grip section is also quite odd but I did not have any struggle while using it. Actually two of my friends got this pen after trying it. 

This fountain pen has a nail, rigid nib without any kind of flex. However, with Rotring quality it has a nice, smooth writing without any scratch or any other kind of problems. 

Alas! This fountain pen and other Rotring pens are no longer in production. However, it is possible to find it on e-bay around 20-25 USD. I think it would be a great gift to a geek, engineer or people who like technical work no matter a male or a female. 

Did you like it?

Zeynep Technicalpen


9 yorum:

 1. Yanıtlar
  1. Bu haftayı atladık gibi oldu biraz :(

   Sil
  2. mücbir sebeplerden olmasında keyfi olarak atlayın siz sorun yok :)

   Sil
 2. hiç sevmem böyle sokak ağzı cümleleri ama görünce "adamlar yapıyo ağğğbiii!" dedim. ah almanlar, almanlar. güzel insanlar...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Almanlık güzel de bir de üretime devam etseler!

   Sil
 3. Ben bunun dış görünüşüne bakıp pek hoşlanmamıştım ama maşallah ne özellikleri varmış... Teşekkür ederiz aydınlattığınız için :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğenmenize sevindim. Güzel kalemdir cidden. Tipi biraz fazla mühendis gelse de kullanması zevkli epey.

   Sil
 4. Gözün kör olmasın Rotring. Papermate ile ortak kötü 05'ler yapacağına bu kalemleri yapsana. Gözün doysun biraz, Çin işi versatilleri bırak, dolmakalem üret adam gibi.
  TİTRE VE KENDİNE DÖN ROTRİNG...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Buradan tüm Rotring yetkililerine sesleniyoruz :)

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...