Graf von Faber Castell Cobalt Blue Ink

Scroll down to read in English


Yeni haftadan herkese merhaba! Bu hafta radarımıza giren lacivert bir mürekkep var. Graf von Faber Castell Cobalt Blue. Bildiğiniz gibi, tüm firmalar, şık, tasarım ve pahalı mürekkep pazarında kendilerine bir yer edinmeye çabalıyor. Pilot'un Iroshizuku serisi ile başlattığı bu yarış, Pelikan Edelstein'den sonra Faber Castell'in üst segment markası Graf von Faber'in yeni mürekkepleri de uzun zaman önce raflarda yerini aldı. Görüldüğü üzere, ağır cam tabanlı, parlak kapaklı, gösterişli bir şişeye sahip bu mürekkep. 


Ben bu mürekkeplerden klasik bir rengi, Cobalt Blue'yu yani Cobalt mavisini tercih ettim. Aslında adındaki kobalta ithafen daha canlı bir mavi beklemekte olduğumu iddia etmeliyim. Ancak beklentimin aksine daha ciddi, ağırbaşlı bir mavi ile karşılaştım.  


Graf von Faber Castell Cobalt Blue mürekkebin yazım nitelikleri güzel. Denediğim bütün kalemlerle iyi anlaştığını söyleyebilirim. Ayrıca temizlemesi de oldukça kolay. 


Mürekkepte revnak ya da gölge sevenlere ise kötü bir haberim var. Maalesef Graf von Faber Castell ne revnaklı ne de gölgeli bir mürekkep. Kağıtta oldukça doygun bir tona sahip. 


Su ile arkadaşlığına gelirsek oldukça ilginç bir özelliği var. Mürekkebin mavi rengi silinse de, geriye mor-kırmızı arası bir renk silinmeksizin kalıyor. Yukarıdaki yazı örneğinde ben yazının üzerinden içi su dolu bir fırça kalemle geçtim. 


Resmi evraklarda kullanmak, imza atmak, günlük notları almak gibi işlerde Graf von Faber Castell Cobalt Blue oldukça rahat kullanabileceğiniz bir mürekkep. Türkiye'de de oldukça kolay bulunabiliyor. Fiyatı ise alıştığımız mürekkeplere göre biraz tuzlu olacak şekilde 60-75 TL arasında değişiyor. 
Sizin lacivert mürekkeplerle aranız nasıl?

Sevgiler

Zeynep Lacioğlu


Hello from new week! Today we have a new ink in our radar and it is Graf von Faber Castell Cobalt Blue. As you know, all brands try to get a piece from the market of fancy inks. This race started by Pilot's Iroshizuku brand, continues with Pelikan Edelstein and Graf von Faber Castell's high-end inks. As you can see it is a big fancy bottle with a heavy glass bottom. 

I got a classic color called Cobalt Blue. Actually I was hoping for a brighter blue ink referring the cobalt in its name. However, I found a businessman instead of a vibrant blue, very serious and very smart.

I did liked its writing qualities and it did matched well with all the pens I've tried it in. Besides it is easy to clean. 

But if you like sheen or shading of an ink, I have some bad news for you. Unfortunately Graf von Faber Castell has neither sheen nor shading. It has a high saturation on the paper. 

With water, it has some interesting interaction. Although the blue color has been washed away with water, there is a purple/red shadow which remains settled even a brush pen filled with water applied upon. 

Graf von Faber Castell Cobalt Blue is a proper ink for daily use, signing official documents, taking daily notes etc. What do you think about navy blue inks?

Cheers,

Zeynep Navyblue

17 yorum:

 1. Konu dağılımı olacak ama dolma kalem mürekkep değişimi post konusunu arşivde bulamadım. Dolma kalem mürekkep değişimi anlatmıştınız.

  Dolma kalem değil ama çizimde kullandığım bu kalemi çok seviyorum atmaya da kıyamıyorum. faber castell vision 1475 gibi bir kaleminde mürekkebi değişir mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Daha önce şöyle bir yazı yazmıştım, sanırım bundan bahsediyorsunuz http://www.banasikcayaz.com/2014/11/pilot-v-pen-hack.html

   Ancak Faber-Castell Vision 1475 bildilğim kadarıyla yeniden doldurulabilir bir kalem değil. Kaldı ki bu kalemlerin mürekkepleri dolmakalem mürekkeplerinden daha farklı, ancak bulmak mümkün müdür bilemiyorum. O sebepten dolmakaleme devam :)

   Sil
 2. Mürekkebin su ile ilişkisi çok güzel, çıkan renk orijinal olmuş. Bütün bir sayfaya yazdıktan sonra üstünden su dolu fırçayla mı geçsek? :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence böyle çok güzel resim yapılır.

   Sil
 3. Mürekkebi çok beğendim, belki senin güzel yazının da etkisindendir tabi:) yazın gerçekten değişmiş, eskisi de çok güzeldi bu da, sanırım artık ince uçlu kalemleri daha çok tercih ediyorsun?:) bir de defteri merak ettim, sayfaları çok güzel duruyor?:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim Erencim. Defteri bir arkadaşım Almanya'dan getirmişti. Kesinlikle arkaya geçirmeyen bir kağıt ama bir yandan da çok zor. Kuru kalemler işkenceye dönüşüyor.

   Sil
 4. Dünya , resmi evrakların resmi imzaların mavi yerine turuncu yahut mintle atıldığı gün daha iyi bir yer olacak

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Serkan Kavala! Bu sözünüzü dövme yaptırmak, duvarlara yazmak lazım. Kesinlikle katılıyorum.

   Sil
  2. Tırşe rengine kadar zorladım ama illâ da mavi diyorlar.Renklere de ciddiyet, resmiyet yüklemeseydik keşke. Pembe renkle imza atan Genel Kurmay Başkanı olsa vaziyet ne olurdu?

   Sil
 5. Bu rengi çok sevdim. 2. alacağım mürekkep bu olacak. Resmi işlerde güzel olur.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Özelilkle ıslak kalemlerle kullanmanızı tavsiye ederim.

   Sil
 6. merhaba : )
  açık ve parlak mavi mürekkepleri sevmediğim için, cobalt blue'dan (adından ötürü) hep uzak durmuştum. beğenebileceğim bir renkmiş meğer.
  ben kağıdı çok merak ettim, dokusu çok şahane görünüyor. nedir acaba?
  sevgiler,
  nazlı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,

   Bu defteri bir arkadaşım Almanya'dan almıştı bana. Oldukça kalın ancak yukarıda da belirttiğim gibi kuru kalemlerle yazmak işkenceye dönüşüyor. Markası romer'di sanırım.

   Sevgiler

   Sil
 7. Very nice review. I bought this bottle of ink from my local stationery store. Beautiful blue color; I also like the Aurora blue ink at half the price. Writing with cobalt blue everyday is very nice and I do like the color.

  YanıtlaSil
 8. Merhabalar, bu mürekkep japon dolmakalemleriyle de iyi geçinir mi acaba?
  Sevgiyle kalın.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sıkıntı çıkaracağını sanmıyorum.

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...