Pilot Parallel Pen

Scroll down to read in English


Cemreler havaya düşerken, alerji hapları da yavaş yavaş benim kısmetime düşmeye başladı. Her baharı alerjilerle karşılamak bir ritüel benim için. O yüzden içimizi şöyle rengarenk Pilot Parallel Pen'lerle açalım istiyorum. Dört renk ve dört farklı uç kalınlığı... 


Pilot Parallel pen yukarıdaki gibi bir plastik ambalaj içerisinde geliyor. Kutunun içinden kalemle birlikte iki adet kartuş (siyah ve kırmızı/turuncu) bir adet dönüştürücü ve bir de paralel pen'in ucuna sıkışabilecek kağıt liflerini temizlemek için plastik bir zımbırtı çıkıyor. Zımbırtı dediğime bakmayın faydalı bir şey, sakın kaybetmeyin :) Bunların dışında bir de fotoğrafta olmayan ufak bir kağıt var. Bu kağıtta ise bazı kaligrafik anlatımlar mevcut. Ayrıca Parallel Pen kartuşları diğer Pilot marka kalemlere de uyuyor ancak içindeki mürekkep Pilot Parallel pen'e özel. Yani kartuşlar bitince atmayıp, başka bir mürekkep koyarak mesela Pilot 78G'de de kullanabilirsiniz. 


Kalemlerin uç boyutları 1.5 mm, 2.4 mm, 3.8 mm ve 6.0 mm olarak gidiyor. Kapak rengi ile ucu tutan minik parça aynı renkte. Gövdelerde ise herhangi bir ayırt edici işaret yok.  


Gelelim Parallel Pen'in en farklı yerine, yani ucuna. Uç fotoğraftan da görüleceği üzere iki adet levhanın paralel şekilde birbiri üstüne konmasından oluşuyor. Oldukça da ilginç bir yazı sunuyor bu uç bize. Ancak Pilot Parallel pen biraz mürekkep seçen bir kalem. Ya kendi kartuşlarından alacaksınız ya da Iroshizuku gibi daha akıcı mürekkeplerle kullanacaksınız. 


Pilot Parallel Pen'lerin yazım örneği işte böyle. 1.5 ve 2.4 günlük kullanıma uyabilecek nitelikte kalemler. 3.8 ise kaligrafi çalışmak için birebir. 6.0 ise oldukça büyük ve geniş bir uç. Pratikte kullanmak oldukça zor. 


Fiyatları 35-45 TL arasında değişen bu kalemleri Türkiye'de de bulmak mümkün. Özellikle kaligrafi çalışmak isteyen herkese bu kalemleri tavsiye ederim. 

Siz Pilot Parallel Pen kullanıyor musunuz? 

Sevgiler,

Zeynep Paralelkalem (!)

Brace yourselves, spring is coming. Especially if you have spring allergies. Therefore I wanted to spoil myself with those great vibrant colors of Pilot Parallel pen. Four different colors and for different nib size. 

Pilot Parallel Pen comes in a plastic box as shown in the photo. Two cartridges (black and red/orange), one squeeze converter and one little thing to clean the fibre out of the nib comes. It is something useful so try not to lost it. Besides there is a little leaflet (not in the photo) has some explanations on calligraphy. Besides, remember Pilot Parallel pens' cartridges fits with other Pilot fountain pens however ink is a bit different. So if you clean your cartridges after you consume them, you can re-fill it and use for your Pilot 78G for example. 

The nib sizes of those pens goes 1.5 mm, 2.4 mm, 3.8 mm and 6.0 mm. Cap color and plastic nib holder is in the same color. However there is no indicative mark on the bodies. 

And the most interesting part of the pen is its unique nib. As you can see it composed from two metal pieces placed parallel to each other. This nib gives us a great way of writing. However, Pilot Parallel pen is a bit picky about the ink. You either will get its own cartridges or you will use with inks like Iroshizuku. 

And here is the writing sample. 1.5 and even 2.4 can be used daily. 3.8 is great for practicing calligraphy. However 6.0 is quite big and wide. I am not able to find a practical area to use it since now. 

If you are looking for a pen to practice calligraphy I recommend Pilot Parallel Pen. 

Did you like Pilot Parallel Pen?

Cheers,

Zeynep Parallelpen


19 yorum:

 1. Yeni bir yazı ve bize kazandırılan yeni ufuklar, yazılarınızı okudukça farklı şeyler öğreniyorum. Farklı paylaşımlarınız için teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim. Sizin de ellerinize sağlık güzel blog için.

   Sil
 2. Cemaat kalemi :D

  YanıtlaSil
 3. Çok sevdiğim markanın çok güzel yazı setidir kendileri. Bu seride de uç kısmına başka renkten mürekkep koyun ve geçişken yazıları deneyin. Diamine mürekkep ile kalemler iyi anlaştı. Anlamadım. Red Dragon bile tıkama yapmadı. Hatta bunlarla size yazı da yazmıştım. Osmiroid setim vardı resmen işkence sayılır Pilot'un yanında. Temizlemesi, tutuşu harika. Güzel yazıya merakı olan kişinin elinde en az iki tane olmalı bunlardan. Bu kolaylıkta Pelikan Graphos olabilir ama onda da 6.0 u. yok.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet o da güzel bir geçişli yazı sağlıyor. Ben tüm kalemlere aynı kartuşu kullandığım için gösteremedim yazıda.

   Bu arada bir şey sorayım. Sizin bu Cesare Emiliano'yu denedim. Fine ucu muhteşem. Italik ucu takmak istiyorum şimdi, nasıl değiştiğini biliyor musunuz? Çekerek mi? Çevirerek mi?

   Sil
  2. Uç değişimini ben de bilmiyorum. O zevki size bırakmak istedim ama Panter Kırtasiye'yi arayıp sorabilirim. Bana kalırsa çekerek olmalı ama hiç denemedim bile. Size daha sonra da Visconti Homo Sapiens ile Visconti 1923'ü yollamak isterim. Traveller ink tüpü elimde yok maalesef, Homo Sapiens dolumu için en güzeli o ama ben de onun yerine bana gönderdiğiniz cultpens numune şişelerini kullanıyorum :)

   Sil
  3. Abdullah bey iki marka mürekkep onermissiniz. 115 gr mat kuşe kağıt üzerinde kaligrafi çalışıyorum. Çok bilgim yok cahilliğimi mazur görün. Picador diye bir mürekkep kullanıyorum. Parallel pen için çok akışkan bir mürekkep mi kullanmalıyız.

   Sil
 4. Bu konuyla ilgili değil ama Rotring Skynn ile ilgili bir sorum olacaktı.Kalemin kapağının farklı bir açılma sistemi mi var? Plastik kısım çekilerek açılıyor değil mi? Kalemin mavisinden aldım ve yeni aldığım için kullanma fırsatım pek olmadı daha. Ancak kapağı çekerek açıp kapatmam sorun olabiliyor çünkü bazen çekince açılmıyor. Açıp kapatırken çat, çıt seslerinin gelmesinden endişeliyim. Acaba yanlış mı yapıyorum çekerek açılmıyor mu kapağı yoksa endişem yersiz mi? Niye böyle garip bir kapak yapmışlar acaba ucuna. Çevrilerek açılan bir yuvası falan olsa hadi neyse diyeceğim ama o da yok. Bu arada Pilot'un kaligrafi kalemleri işin ustası için gayet güzel yazan ve kaligrafi sanatı için olmazsa olmaz bir ana malzeme gibi gözüküyor. Uzun zamandır takip ettiğim bu blokta ilk iletim Rotring'le ilgili garip bir soru oldu fakat cevabı merakla bekliyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rotring Skynn'lerin kapakları maalesef çok zor açılıp kapanıyor. Özellikle kapak çok ufak olduğundan onu çekip açmak çok zor.

   Sil
 5. I first tried a parallel during the fountain pen day here in mnl. Although I'm a bit hesitant to get one since I tend to push them against the paper (leftie here).

  YanıtlaSil
 6. pilot 3.8 i kullanıyorum kaligrafide süsleme yaparken kalem tam müreekep vermiyor hatlar bozuk çıkıyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bende de zaman zaman oluyor. Kendimce kağıda suç buldum ben çok emici geldi.mat kuşe 115gr geçtim ii bakalım

   Sil
 7. Tebrikler, guzel bir yazi olmus..

  YanıtlaSil
 8. Merhaba
  Kalemi heba ettim ama elimde kartuşları kaldı. Sadece pilot marka kalemlerle mi uyumlu? Bir de pilotun tüm modelleriyle uyumlu mu? Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Parallel pen'in kartuşları pilot marka kalemlerle uyumlu. Hatta mürekkebi çok akıcı olduğu için kalemleri bir miktar ıslak hale bile getiriyor.

   Sil
 9. Merhabalar permanet murekkep ile kullanabilirmiyiz kaleme zarar verir düşüncesiyle deneyemiyorum cam mürekkebi zarar vermiyor ama oda çok akıcı bilgiler için çok teşekkürler

  YanıtlaSil
 10. Fiyati 35-40 lira olan yerden gosterebilirmisiniz cunku ben hic bi yerde 75 asagisi gormedim de

  YanıtlaSil
 11. 35-45 liradan satani hic gormedim,encaz 75 diyolar.siz daha ucuzunu biliyosaniz,bize soyleyebilir misiniz😊(cunku bu kalemden almayi cok cok istiyorum,ve 75 ve ustunde sattiklari icin pahali bence,bi defa aldim kirdi bir dost,daha ucuzu varsa oradan almak istiyorum)

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...