Sunday Post 58 / Pazar Postası 58

Scroll down to read in English


Geçen haftalarda pazar postları biraz sekteye uğradı ama bu kitap okumadığım anlamına gelmesin. Son bir kaç hafta içinde bu dört kitabı okudum. Rahmetli Bedri Noyan Dedebaba tarafından yazılan bu serinin 9. cildini okuyarak başlamıştım. Birinci cilt Hacı Bektaş Veli'nin hayatı ile ilgili iken ikinci cilt tasavvuf ile ilgili çok kapsamlı bilgiler içeriyor. Tasavvufa başlamak istiyorsanız bence bu serinin ikinci cildi oldukça faydalı. 3. ve 4. cildi ben de epey hızlı geçtim itiraf etmek gerekirse. Tamamen Bektaşi-Alevi edebiyatını anlatan iki kitaptı. Şimdi 5-6-7 ve 8. ciltler beni bekler. Bir ihtimal biraz ara verip araya başka kitaplar alabilirim. Fransızca çalışmalarım da tam gaz devam ediyor. En azından elime kalem kağıt alıyorum. Fransızca'yı İngilizce üzerinden anlatan bir kitap buldum. Öyle olunca anlamak daha kolay geldi nedense...Bu da kişisel tarihimin en küçük IKEA alışverişi. Kendimi kutlamalıyım sanırım. Defter daha önce incelediğim Sarkskild ailesinden ama bu sefer 80 gramlık bir kağıdı var. Bakalım nasıl çıkacak? 

Sizin haftanız nasıl geçti?

Sevgiler

Zeynep Kalemsever


Recently I skipped Sunday Posts' a bit but it doesn't mean that I didn't make any reading. I made some readings on Bektashi Order. I still have 4 volume of books to finish this series but I think I will have a break on that. 

I am also studying French. I guess the books teaching French via English is better to understand this new language. 

And here is the smallest IKEA shopping in my personal history. I need to celebrate it. The notebook is in the same family of Sarskild I reviewed before but this one has 80gr paper instead of 100. Let's see how it performs.

How was your week?

Cheers,

Zeynep Penthusiast

7 yorum:

 1. ben de sizin gibi yaparak isveççeyi ingilizce üzerinden öğreniyorum. ve ağlıyorum ingilizce meğer ne kadar kolay bir dilmiş diye...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İngilizce'yi yaratan rabbime şükürler olsun :) Gerçekten Fransızca'nın muhteşem kuralları ve dişi/eril ayrımından sonra İngilizce'ye yeniden aşık oldum.

   Sil
 2. Merhaba,
  Her zamanki gibi çok güzel bir pazar postası olmuş. Bir kursa gitmeden Fransızca öğrenmek istiyorum. Başlangıç seviyesi için siz neler yapmamı önerirsiniz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Şahsen Pimpsleur'den Rosetta Stone'a kadar pek çok şeyi denemiş bir insan olarak kursa gitmeden ya da birebir ders almadan Fransızca öğrenilemeyeceğine kanaat getirdim ben. Ama tabi bu benden de kaynaklanıyor olabilir. Bana zor gelen iki şey var tek başıma çabalarken. Birincisi telaffuz meselesi var. İkincisi de Fransızca'daki kurallar hem İngilizce'dekinden epey farklı hem de çok istisna barındırıyor. Bunu birilerinin anlatması lazım. Ya da en azından sorabileceğiniz birileri gerekiyor. Umarım hevesinizi kırmamışımdır.

   Sil
 3. Sarkskild'i geçen arkadaşıma baktırtmştım IKEA'dan (Kendisi Nata Vega'nın yakınında oturuyor çünkü) Bulamadığını söyledi. Birde kendim gelip bakmam lazım ama Evden 40 kilometre falan uzakta bu AVM.

  Az önce izlediğim dizide de diyordu ki "IKEA'da enerji içeceği içersen en az beş gay düğün planlamacısı yanına gelir."

  YanıtlaSil
 4. Ben de bir kitap önereyim (etrafımdakileri bu kitabı hediye ediyorum genelde) Her ne kadar birilerine kitap önermekte çekimser davransam da bu kitap şeker şirin bir şey, üstelik kısa :) Nefeslenmeyi sağlar.
  Konuyla alakası, kelimeler üzerine oyunlar oynayan OuLiPo'culardan Fransız bir yazar. Türkçe'ye Armağan Ekici çok güzel çevirmiş: Biçem Alıştırmaları – Raymond Queneau.
  OzgurD

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...