Montblanc No:31 Fountain Pen Review

Scroll down to read in English


Biliyorum buradalardan çok uzak kaldım. Ama hem seyahatler, hem taşınıyorum, ayy hayır taşınmıyorum, taşınsam mı, neyse boşver meseleleri derken bir türlü eski düzenime dönemedim. Hala toparlanmayı bekleyen bir çalışma odası ile karşı karşıyayım ama en azından bir yazı ile size kendimi hatırlatayım istedim. Montblanc No:31 bir arkadaşım sayesinde Ankara'da bir kırtasiyede bulduğum eski bir kalem. Hiç kullanılmadan yani NOS (New Old Stock) olarak elime geçti. 


Bu kalemin tek özelliği NOS olması sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Kendisi, üzerinde SSK nam-ı diğer Sosyal Sigortalar Kurumu işareti taşıyan bir kalem. Peki neden? Çünkü zamanında bu Montblanc setler SSK'lı memurlara işyerinde kullanmaları için zimmetleniyormuş. Bendeki bu kalem de o tükenmez ve dolmakalem setinin bir parçası. Bu sebepten üzerindeki yazısını sildirmeye gönlüm razı olmadı. 


Montblanc No:31, daha önce bir inceleme yazısı yayınladığım Montblanc No:32'ye çok ama çok benziyor. Kalemler çift yaratılırmış meğersem :p Yalnızca uç şekilleri birbirinden farklı ve kapak bandında model mevcut. Ancak kalemlerin kapakları birbirlerine uyduğu için bazen karışıklık olabiliyor. Bu nedenle bu iki modeli ayırırken mutlaka ucu referans almak gerekiyor. Montblanc No:32'yi hatırlamak için bu linke alalım sizi. 


Montblanc No:31 de piston dolum sistemine sahip, Hem vidalı kapağının dişleri hem de mürekkep göstergesi olan mavi kısım kalemin bende en güven uyandırmayan yeri desem haksızlık etmiş olmam. Ancak çok sık kullandığım No:32'de bile sorun yaşamadığım için, bunda da bir sıkıntı olacağını sanmıyorum. 


Yazdık yazdık ucuna geldik. Montblanc No:31'in bendeki kalemi oldukça ince uçlu. Üzerinde herhangi bir uç kalınlığı işaret edilmese de engin(!) tecrübelerime dayanarak kendisinin extra fine olduğunu söyleyebilirim. Yazı örneğinden hareketle sizin de bana hak vereceğinizi umuyorum. 

Eski Montblanc'lardan en çok hangisini seviyorsunuz?

Sevgiler

Zeynep Karlıdağlar
I know, I have been away for a quite long time. But travels and my  "yes I am moving", "no I am not", "oh maybe" approach regarding changing my home altered all my system in the house. And I am still confronting with a study room to be cleaned and organized again. Yet I wanted to remind myself with a post this week. Montblanc No:31 is an old fountain pen I found via a friend of mine. I got it as a NOS. 

If you think that only quality of this is being a new old stock, then you are absolutely wrong. As you can see it has the engraving of SSK, Turkish Social Security System. Why? Because those pens used to given to the civil servants of this institute to be used in the office. And this pen I have, is a part of that set of roller ball and fountain pen. 

Montblanc No:31 is quite similar to Montblanc No:32 which I have posted about it earlier. The only main difference is nib shapes and there is subtle branding on the cap band. However, since the caps fit for both pens, sometimes there are franken pens which leads you wrong. So if you want to decide which pen you have, you should check the nibs. You can click here to remember Montblanc No:32

Montblanc No:31 also have piston filler ink system. It is not being unfair I guess, if I say the weakest part of the pen is this blue threads also serves as ink display. However, since I didn't have a problem with it even in the Montblanc No:32 which I use often, I don't think it will cause any problems. 

And lastly the nib! My Monbtlanc No:31 has a fine nib. Even though there is no mark regarding the nib, with my vast experience(!) I can say it is an extra-fine. I hope you will agree with me judging from the writing sample. 

Soooo, what is your favorite vintage Montblanc?

Cheers,

Zeynep Snowymountain

19 yorum:

 1. GERÇEKTEN ARA ÇOK AÇILDI ZEYNEP HANIM..HAYAT HEP BİR KOŞTURMA VE OTURMAYAN BİR DÜZEN ASLINDA..BİZ İSE OTURMASINI BEKLİYORUZ SABIRLA..NEYSE SEVİNDİM YAZMANIZA..VESSELAM..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Evet bazen bir şeyler yapmak için, başka şeylerin olmasını bekliyoruz. Diyete başlamak için pazartesi gününü, spora başlamak için havaların düzelmesini, bir hobiye başlamak için çocukların büyümesini... Ama aslında hayat o sırada akıp gidiyor, nefes sayılı.

   Sil
 2. Merhaba,

  Tekrar hoş geldiniz. Sizi özlemiştik. Montblanc 31, Montblanc 32 modelin altın uçlu olmayan versiyonudur. sadece ucun altın olup olmaması 31 veya 32 model olmasını belirler. Uç dışındaki her şey, uç yapısı da dahil olmak üzere aynıdır. Resimdeki kalem Montblanc 12, 14, 22 modellerinde kullanılan wing nib diye adlandırılan uç modelidir. Montblanc 12 ve 14 kapakları Montblanc 22, 31,32 modelleri gibi vidalı değildir.Bu nedenle, sizin de bahsettiğiniz gibi, elinizdeki kalemin 22 olup, kapağının 31 olma ihtimali bana yüksek gibi geldi. Ne dersiniz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Valla kutsal bilgi kaynağı Fountain Pen Network'de de 31 demişler bu modele. http://www.fountainpennetwork.com/forum/topic/151572-montblanc-31/ Ben de ona güvendim. Bir de kalemi kutusunda hiç açılmamış şekilde aldığımdan değişmiş olacağına pek ihtimal vermiyorum. Ayrıca anladığım kadarıyla 22'nin kapağı vidasızmış.

   Sil
  2. Merhaba Zeynep Hanım,

   Bir süredir, incelemelerinizi takip ediyorum ancak, kendi website aşamam yeni bittiğinden daha önce sitenizi tam anlamıyla takip edemedim, kendimi tanıtmak gerekirse ben kalemlere gönül vermiş biriyim ve bunu kendi esas işim haline getirdim, pek çok kalemle zaman içinde tanışma şanşına eriştim, Kapalıçarşı'da dükkanımızda özellikle kalem üzerine alış-satış yapıyorum ve pek çok marka ve model kalemim var, bazı makalelerinizde benim de kalemlerimi incelerseniz çok memnun olurum,


   Saygılarımla,

   Sil
  3. Merhaba Zeynep Hanım,

   Bir süredir, incelemelerinizi takip ediyorum ancak, kendi website aşamam yeni bittiğinden daha önce sitenizi tam anlamıyla takip edemedim, kendimi tanıtmak gerekirse ben kalemlere gönül vermiş biriyim ve bunu kendi esas işim haline getirdim, pek çok kalemle zaman içinde tanışma şanşına eriştim, Kapalıçarşı'da dükkanımızda özellikle kalem üzerine alış-satış yapıyorum ve pek çok marka ve model kalemim var, bazı makalelerinizde benim de kalemlerimi incelerseniz çok memnun olurum,


   Saygılarımla,

   Sil
  4. 31 'lerde de altın uç var. Hatta bu kalemin tamamen aynısı (SSK yazılı değil) bende iki adet var. Birisi yarı EF, diğeri ise OM. OM olan çelik uçlu.
   Bu arada mavi kısım güven vermese de, sorun çıkartmıyor.

   Sil
 3. Hoş geldiniz.Gözümüz yollarda kaldı.Umarım en kısa zamanda toparlanır eski düzeninize kavuşursunuz.Yazılarınızı sabırsızlıkla bekliyoruz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Biz de sizden güzel haberler bekliyoruz :)

   Sil
 4. Hoşgeldiniz efenim hoşgeldiniz. Vallahi çok özlettiniz. Ne kadar güzel bir kalemle dönmüşsünüz. Kalemin en hoşuma giden kısmı bir zamanlar SSK memurlarına zimmetli olarak verilmiş olması. Bir devlet memuru olarak şimdi kullanmamız için tedarik edilen kurumuş tükenmezleri, ucuzun da ucuzu iğne uçluları görünce insan iç geçiriyor.
  Acaba nibin diğer özellikleri nasıl? Flex, semi-flex, ıslak ?
  Bir de aldığınız yerde bundan başka varsa detaylı görüşelim. ;)

  Elinize gönlünüze sağlık. Bu kadar arayı açmayalım lütfen.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok flex diyemeyeceğim uç için. Ama hafif springy. Bunun da sebebi muhtemelen ince ve uzun yapısı. Orada başka bir şey yok bildiğim kadarıyla. Bunu da biri, satılsın diye bırakmış.

   Ben de uzun uzun bakıp vay arkadaş, memura Montblanc zimmetlenen dönemler de varmış diye düşünmüştüm.

   Sil
 5. Kılıçdaroğlu boşuna batırmamış SSK'yı :p

  YanıtlaSil
 6. Thank you kindly for writing about the Montblanc 31 (and 32, your review of which I also read). I never knew Montblanc made pens which display the understated design of Germanic utility; today one sees only the company's choice to make "haute joaillerie." I like to see a visible nib, yet your 31 reminds me of the beautiful older Sheaffer pens. How lucky was the employee of the SSK to use such a work pen!

  I have a question. Do you have an Aurora? I am interested in your thoughts about their fountain pens. Perhaps you will review one.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. I totally agree with you and furthermore I prefer those old ones over and over compared to the new Montblancs.

   Regarding Aurora, unfortunately I don't have one. That's why I am not able to review it.

   Sil
 7. Merak ettik ve özledik... Yazıların ve incelemelerin artarak devam etmesi dileğiyle...

  Bu arada bu kalem bana çok tanıdık geliyor :)

  YanıtlaSil
 8. Merhaba Zeynep Hanım,

  Bir süredir, incelemelerinizi takip ediyorum ancak kendi website kurulumum ancak bittiği için tam anlamıyla katılımcı olamadım, kendimi tanıtmam gerekirse, ben kalemlere gönül vermiş ve bir adım ileri giderek bunu kendi esas işim haline getirmiş biriyim, bu sürede pek çok kalemle tanışma şansına eriştim, Kapalıçarşı'da bulunan dükkanımızda özellikle kalem üzerine alış-satış yapıyorum, bundan sonrası için benim de kalemlerimden incelemeler yapabilirseniz beni çok mutlu edersiniz,  Saygılarımla

  YanıtlaSil
 9. Merhabalar Zeynep Hanım murat Usta dan bir no 32 aldım fakat ucu aynı no 31 gibi Murat Usta bana no 32 olduğunu söyledi Şimdi benim kalemim aslında no 32 kapağı takılmış bir no 31 mi ?

  YanıtlaSil
 10. Zeynep Hanım bende Murat Usta dan 2. el bir no32 edindim fakat ucu bu şekilde Ama Murat Usta bana no 32 olduğunu söyledi. Benim kalemim no31 mi şimdi ?

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...