Calligart Cam Kalem / Calligart Glass Pen

Scroll down to read in English


Bu kalem, Cüneyt beyin nazik hediyesi olarak elime ulaştığında Temmuz başıydı. Oldukça can acıtan şeylerle uğraştığımdan uzun süre elime alamadım. Şimdi ise bırakmak istemiyorum desem yeridir. Calligart, ülkemizin bir markası. Cüneyt bey tarafından tek tek elde yapılan kalemler ve kalem yastıklarından oluşuyor ve Bodrum'da üretiliyor. 


Sade ve şık bir kutu içerisinde kalem yastığı ile birlikte geliyor. İçinden bir de kart çıkıyor.  


Calligart cam kalemler tek tek elde yapıldıklarından her biri farklı ve özel bir desene sahip. Tutma yerinde ise ufak bir basamak mevcut. Böylelikle kalemi fazladan mürekkebe batırmıyor, tutarken de elinizin aşağıya kaymasına ve mürekkeplenmesine engel oluyorsunuz. 


Calligart cam kalemlerin bir güzelliği ise, her mürekkeple ve hatta her şeyle kullanılabiliyor olması. Her şey derken şaka yapmıyorum; evde ceviz kabuğundan yaptığınız ve normalde asidik olduğu için dolmakalemlerinize çekmeyeceğiniz iron-gall mürekkepten, şaraba, kahveye, dolmakalem için uygun olmayan kaligrafi mürekkeplerine kadar pek çok şeyle kullanabilirsiniz. Ben de yıllar önce aldığım ama dolmakalemde çok tortu bıraktığı için kullanmadığım (bunları dolmakaleme uygun diye satıyorlar ama maalesef pek uygun değil) Francesco Rubinato mürekkeplerimden birini kullanmak istedim. 


Daha önce cam kalem kullandıysanız bilirsiniz, genelde uçları tırtıklıdır ve kalemi mürekkebe batırıp yazmaya başladığınızda kelimenin ilk harfinde tüm mürekkebi kağıda boşaltıp, sadece bir kelime yazdıktan sonra yazmaz olurlar. Calligart cam kalem ise hem yumuşak ucuyla hem de bir kere mürekkebe batırmakla yukarıdaki satırların tamamını yazması ile gönlümü fethetti.


Peki tüm bunların yanında en büyük özelliği ne mi? Tabi ki, sadece bir kaç saniyede temizleniyor olması. Benim gibi dolmakalem yıkamaktan muzdarip insana ilaç gibi geliyor mürekkep denerken. Ben bu kalemi sevdim ve diğer cam kalemlerimin aksine (Japonya'dan gelen bir tanesi hariç) benden geçer not aldı. Keşke sevgili Paşabahçemiz de Francesco Rubinato cam kalem setleri satmayı bırakıp, kendi yaptığımız bu güzel kalemlere yer verse mağazalarında... Bu kalemlere ulaşmak isteyenler içinse web sitesi www.calligart.com.tr

Siz cam kalemler hakkında ne düşünüyorsunuz?

Sevgiler

Zeynep Camdankalp

When this great pen arrived as a present from Mr. Cuneyt it was early July and I was dealing with some painful events in my life. So I couldn't put my hands on it for a long time. However, now I don't want to put it away from my sight. Calligart is a Turkish brand made by Mr. Cuneyt and it is unique and hand made. 

It comes in a plain and nice box with a pen rest with a card.

Since all Calligart pens are hand made they are unique and have a different pattern. There is a slight step over the grip section. So that you don't dip it too deep and your hand won't slip down towards the nib and it won't get stained. 

One of the great things about Calligart glass pens it can be used with any ink. Actually anything! I am not kidding when saying anything. You can use your homemade walnut iron-gall ink which you would not use in your fountain pens since it is too acidic, or wine or coffee or calligraphy inks which are not suitable for fountain pens. I, myself also used it with my Francesco Rubinato inks which I don't use fountain pens since it leaves a lot of residue. (Actually some sell Francesco Rubinato inks suitable for fountain pens but I don't recommend)

 If you ever used glass pens you might know that they are scratchy and when you dip and start writing with it they put all the ink to the ground in the first letter of sentence and cannot even finish a word. Calligart win my heart as it has a smooth nib and it can write all the sample above with just one dip. 

And what is the best thing about glass pen among others? Of course, ease of cleaning. You can clean it in seconds. If you are miserable from cleaning fountain pens, this will be your favorite toy, especially when trying new inks. I did like this glass pen and unlike my other glass pens (except one came from Japan) it win my heart. If you want to learn more about this pen http://www.calligart.com.tr/

What do you think about glass pens?

Cheers

Zeynep Heartmadeofglass


16 yorum:

 1. Çok güzel yazı olmuş, elinize sağlık. J.Herbin dip kalem arıyordum uzun süre fakat Türkiye'de bulamamıştım, artık aramama gerek kalmadı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bende dört adet J. Herbin dip pen var. Sadece bir tanesi işe yarıyor. Diğerleri çöp sayılır.

   Sil
 2. hiç cam kalem kullanmadım ama Zeynep'cim bu güzel kalem senin yorumunla birlikte aklımı çeldi, sevgiler:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim Erencim. Sen yine de senin canavarlar büyüyene kadar bekle istersen :)

   Sil
 3. Selamlar
  Satış yapıldığı bir site mevcut mu? Ben satış link'i göremedim. Telefonla mı iletişime geçmemiz gerekli?

  YanıtlaSil
 4. Siteyi inceledim ama nasıl satın alınabileceği bilgisi yok. Sadece ekrandan bakmalık kalemler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İletişim kısmından hallediyorsunuz o işi :)

   Sil
  2. Ben de EBAY'dan iki adet cam kalem aldım ama dediğiniz gibi cızırtılılar ve mürekkebi kağıda dokununca akıtıp kuruyorlar. Mürekkep denemesi yapmak için almıştım ama sadece süs olarak duruyorlar artık.

   Sil
 5. Fiyatları ne kadar acaba? Geçen ay Berlin'de sokak pazarında Amcanın biri 10 euro ya satıyordu benzerlerinden.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bana hediye geldiği için fiyatını bilmiyorum maalesef ama emin olun "benzeri" benzer olmuyor genelde. Bende dört adet J. Herbin var, biri düzgün iş yapıyor, o da bunun yarısı kadar bile değil...

   Sil
 6. Zeynep Hanım,
  kalemimi beğenmenize çok sevindim. Okurken yüzümün kızardığını hissettim, çok teşekkür ederim övgü dolu sözleriniz için. Hani benim hakkımda olmasa 'çok güzel bir yazı olmuş' diyeceğim.
  Güle güle kullanın, güzel şeyler yazın.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim Cüneyt bey. Ellerinize sağlık, beni bu kalemle tanıştırdığınız için de minnettarım size. İlhamınız bol olsun.

   Sil
 7. Rubinato cam kalem kullanıyorum. Zımpara kağıdı ile uç düzelt, uygun açıdaki yere işaret koy derken orta yolda buluştuk. Cüneyt Bey'in kalemlerini görünce "Hemen telefonla arayım, tebrik edeyim" dedim. Bravo. Kurban Bayramı çıksın, hemen sipariş vereceğim. İnşallah akıcılık sorunu yaşamadan kullanırım. Tebrikler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, bende de J. Herbin'in kalemleri var ve maalesef uçları çok bakım istiyor. İyi gibi olanlar da bu kadar mürekkep tutmuyor. Cüneyt bey sağolsun umut ışığı oldu bize :)

   Sil
 8. zeynepim kalemim gelince yazacaktım ama dayanamadım
  benimde bir calligart kalemim olacak çok yakında.. çok sevinçliyim
  sayende.. ♥

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...