Sailor Jentle Ultramarine

Scroll down to read in English


Bugün size en çok kullandığım mürekkeplerden birini tanıtmak istedim. Sailor Jentle Ultramarine. Ohooo Zeynep Sailor Jentle mi kaldı, eski çamlar bardak, Jentle serisi de Four Seasons oldu derseniz haklısınız. Ancak abilerim, ablalarım vurmayın. Şu linkten de göreceksiniz, aslında değişen çok bir şey yok. Ultramarine olmuş mu size Nioi Sumire? Gerçi ismi biraz zor olduğundan benim için hep Ultramarine olarak kalacak :) 


Sailor şişelerinden biraz bahsetmek lazım. Hele de mürekkep böylesine dibe inmişken daha kolay. Sailor şişelerinin ağzı kocaman. Böylelikle kalemim sığmadı gibi bir derdi yok. Mesela J. Herbin'in 1670 serisinde bu büyük sorun. Ayrıca içinde fotoğrafta gördüğünüz gibi bir hazne var. Mürekkep seviyesi ucun altına inmiş bile olsa, şişeyi ters çevirdiğinizde mürekkep hazneye doluyor ve kaleminizi buradan rahatlıkla dolduruyorsunuz. 


Sailor Jentle Ultramarine, Sailor ailesinde "mor" olarak geçiyor. Bana kalırsa kendisi muhteşem bir mavi. Çok seviyorum ve ayrıca hastasıyım, onu da belirteyim istedim. Ama çok ısrar ederseniz "mora çalan mavi" ya da "maviye çalan mor" nitelemelerinde anlaşabiliriz. 


Gündelik kullanıma uygun, kalemden kolay temizlenen, akıcılığı yüksek güzel bir mavi. O sürekli sorulan Japan kalemlerine uygun mürekkep sorusunun en güzel cevaplarından biri. Al bi şişe çoluğunu çocuğunu sevindir vatandaş! Türkiye'de nereden alacağız diyenler için hemen.com.tr'ye Nioi Sumire olanları gelmiş diye buradan duyurayım. 


Su ile dayanıklılığına gelince, dağılan ama silinmeyen bir mürekkep. Eğer çok özel evraklar filan doldurmayacaksınız, suya dayanıklılığı yeterli gelecektir. Şişenin fotoğraflarından da gördüğünüz üzre Sailor Ultramarine benim en çok kullandığım mürekkeplerden biriydi. Hatta bitirmeden önce yazısını yazabilmek için emekli ettim; işyerimden alıp eve getirdim kendisini. 

Bakalım siz de benim kadar çok sevecek misiniz bu rengi?

Sevgiler

Zeynep Mavikuş

I wanted to show you my one of the most used inks; Sailor Jentle Ultramarine. You are right if you say "Come on Zeynep! There is no Sailor Jentle inks anymore they have become Four Seasons" But as you can see from this very link, there are not so many changes in this business. Ultramarine just became Nioi Sumire. However since the name is a bit hard to say for my taste it will always stay as ultramarine for me :)

We should also mention about the Sailor ink bottles. Especially when the ink is about to finish. First of all Sailor ink bottles have a huge neck, so you don't have to worry that your pen will not fit as it happens a huge problem with J. Herbin 1670 ink bottles. Besides, it has a little thing inside which helps you to fill your pen while the ink level is below your nib. You just put the bottle upside down (of course when the cap is closed) and ink pools in this little plastic piece so that you can easily ink your pen. 

Sailor Jentle Ultramarine defined as "purple" in Sailor ink family! But for me, it is a great shade of blue. I love it! I love it! But if you insist, we can seal the deal on "purplish blue" or "bluish purple". 

It is a blue ink suitable for daily use, easy to clean and a great flow. And it is a great anwer to frequent question of "Does this ink works well with Japanese pens?" 

Although it is not good enough with water, it does not washed out. So if you are not filling some important document, probably it will be enough for you. As you have seen from the photos, it is one of my favorite inks, I used more than half of it. Actually I made it retired and took the bottle from office to home so that I can write a review before I finish it up. 

I wonder if you are going to like it as much as I do.

Cheers

Zeynep Bluebird

17 yorum:

 1. Merhaba,

  Geçtiğimiz günlerde hemen.com.tr 'ye geldiğini müjdelediğinde bakmıştım, en çok hoşuma giden ise Peche olmuştu. Ben siyah veya mavi renklere fazla ısınamadım bi türlü, bana resmiyeti çağrıştırıyorlar. Bana olsa olsa RoyalBlue benzeri mürekkepler yakın geliyor. Ayrıca mürekkep rengini görmesem UltraMarine'i biraz daha turkuaza yakın bir renk gibi düşünürdüm. Marine bana onu çağrıştırdı nedense.

  Hepinize güzel bir hafta sonu dilerim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Peche güzel ama çok aşırı açık bir renk. Bende var, gelecek buluşkaya getireyim. Ultramarine tam mavi ile mor arası canlı bir renk. Royal blue bile solgun geliyor bana nedense....

   Sil
 2. Adıyla da biraz deniz mavisini çağrıştırıyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, ben de bu sebepten anlamıyorum neden bu mürekkebe mor dediklerini :)

   Sil
 3. Souten/Skyhigh ise tam deniz mavisi bana göre.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Onu temizlemek çok işkence geliyor bana...

   Sil
 4. Japon dolmakalemler için mürekkep :))

  YanıtlaSil
 5. Mürekkep' in rengine bayıldım. Suya dayanıklılık kısmını açıklamanıza çok sevindim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Suya dayanıklılık meselesini artık böyle açıklamayı düşünüyorum. Beğenmene sevindim :)

   Sil
 6. Favori mavim. Maalesef pilot 823e vakumlanmıyor (uç büyük, şişe ise sığ kalıyor). Ve de maalesef Nioi Sumire'de mavi/mor oranı mavi lehine biraz değişmiş..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hmmm 823'ün ucu gerçekten büyük. Sanırım o uçta Waterman şişeler bile tam olarak iş görmeyebilir. Bu durumda şişenin dibinde kalanı saklayıp, yeni şişe eksilince tamamlayacaksınız :)

   Sil
 7. Zeynep selam,

  Çok güzel bir inceleme olmuş. Kullandığın kalem Sailor'un hangi modeli acaba? Yanılmıyorsam music nib galiba.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İyi kalem lafının üstüne gelirmiş. Bugün incelemesi yayınlanan Sailor Young Profit kendisi. Hem de müzik uç!

   Sil
 8. Muhteşem bir renk, beni hemen cezbetti diyebilirim. Kısa sürede ben de edinceğim. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umarım beğenir ve güzel günlerde kullanırsınız. Sevgiler

   Sil
 9. Akdeniz'in ufka doğru mora çalan mavisi... T.U.

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...