Lamy 68 Pistonfiller Fountain Pen

Scroll down to read in English


Günaydın! Haftaya güzel bir Lamy ile başlarsak tüm hafta daha güzel geçer mi sizce? Bunu umarak size bugün Lamy 68'den bahsetmek istiyorum. Kendisini Facebook'ta kalem satışı/takası yapmak için kurduğumuz Kalemlik grubunda gördüğüm gibi, bir panter edasıyla da kaptım. (Teşekkür ederim Haluk Bey) 


Lamy 68, Lamy'nin en popüler Safari ve Al-Star serisinin aksine ince ve siyah bir kalem. Safari'den azıcık kısa, epeyce de ince. Bana şekil olarak Scrikss 17/71 serisini hatırlatıyor. 


Lamy 68'in kapak bandında model numarası yazıyor. Kapak "tık" sesi ile rahat bir şekilde gövdeye oturuyor.  


Kalemin gövdesinde minik bir mürekkep penceresi var. Buradan kalemin içindeki mürekkebi ve seviyesini görmek mümkün. 


Ucu tırnak denilen yarı gömülü uçlardan. Ucun üzerinde bir hava deliği ve bir de Lamy ibaresinden başka bir şey mevcut değil. Yazım şekli ve uç topundan anladığım o ki, bu kalem oblik kalın uçlu. 


Kalemin, oblik kalın ucu nedeniyle çok karakteristik bir yazımı var. Ben çok sevdim açıkçası. Kesinlikle kuru olmayan, akışı kesintisiz ve yumuşak bir yazım sağlıyor. Doğrusu, Lamy'nin bu kalemlerini (elimde bir iki tane daha pistonlu eski Lamy var) çok seviyorum. Keşke Lamy yeniden böyle güzel kalemler üretse... 

Siz Lamy 68'i nasıl buldunuz?

Sevgiler,

Zeynep Almanoğlu
Good Morning! Do you think if we start our week with a great Lamy does our week become perfect? Let's cross our fingers. And hoping that I want to introduce you with Lamy 68. I found this piece of gem in our Facebook group Kalemlik which was launched to trade our second hand pens. 

Unlike the very popular Lamy Safari and Al-Star series, Lamy 68 is a thin and black pen. A little bit shorter and quite thinner from Lamy Safari. It reminds me of Scrikss 17/71 series. 

It is engraved "Lamy 68" in the cap band of the pen. Cap is a click type but it closes securely.

It has a little ink window at the body where you can see the ink and ink level of the pen. 

The nib of Lamy 68 is called "nail" type. It just has a breath hole and the brand Lamy on it. However as far as I understand from the nib shape and writing experience it is an oblique broad. 

It has a characteristic writing style due to the nib. I liked it. It has a continuous wet flow and a smooth nib. To be frank, I love this pens of Lamy more than the modern ones. I wish Lamy made more of these pens again... 

Did you like Lamy 68?

Cheers,

Zeynep Germensson


9 yorum:

 1. Lamy sanki artik kalem üretmeyi bıraktı... Renk üretiyor... O yüzden fazla umutlanmayın :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok doğru ve bir o kadar da ağır bir söz ama belki bunları renkli renkli üretmeye karar verirler :)

   Sil
  2. iyi günler sola kesik uçlu lamy kalemler var mı hat yazıları için. osmanlıca metinler sağdan sola yazılıyor bu lamy kalemler ile yazılır mı

   Sil
 2. O zaman hem biz hem lamy mutlu olur :)

  YanıtlaSil
 3. Bunun çok benzeri bir tane de bende var. Klips ve halkası altın kaplama, ucu 14K. Herşeyiyle aynı Tepesindeki L harfine kadar. Ucunda 585 LAMY yazıyor. Yazımından M olduğu anlaşılıyor. Yalnız kapağında değil de gövdesinde LAMY 27 altında da 30n yazıyor.
  30n'nin anlamı ne acaba?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Lamy 27'nin gövde malzemesi ve uç yapısı bundan biraz daha farklı. Bende de var zira oradan biliyorum. Ancak 30n konusunda bir fikrim yok. Benimkine bir bakayım evde.

   Sil
 4. The design of this Lamy reminds me of your posts on the Montblanc 31 and 32. Was the 68 made about the same time? A good design!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. I love those good old times where the pens were slim and pistonfillers :)

   Sil
 5. ucun kalınlığı hakkındaki ibare damaktan yukarıya doğru çıktığınızda görülmektedir. ayrıca bu kalem de incelemesini yapmış olduğunuz lamy 80 gibi sökülebilmekte.

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...