Pilot Custom 74 Music Nib

Scroll down to read in English


Herkese merhabalar! Bayram dönüşü, okulların açılması ya da pazartesi sendromu. Hangisiyle boğuşuyor olursanız olun, kolay ve mutlu bir hafta olsun. Bu haftaya Pilot'un orta seviye kalemlerinden biri olan Custom 74 ile başlamak istedim.


Pilot Custom 74, Prera, Kaküno gibi başlangıç kalemlerinin aksine, bir üst sınıfta, daha ağır duran kalemlerden. Vakum dolum sistemine sahip abisi Custom 823 yerine, Custom 74'te kartuş/dönüştürücü dolum sistemi tercih edilmiş. Çok fazla mürekkep almasa da, kendi içinde artıları ve kolaylıkları olan bu dolum sistemi de çok fazla insana hitap ediyor. 


Bendeki Custom 74 müzik uca sahip. Daha önce incelediğim Sailor 1911 Young Profit müzik ucun aksine, Pilot'ta, diğer müzik uçlarda olduğu gibi iki adet uç yarığı bulunuyor. Ancak şansıma, bu kalem kutudan ilk çıktığında biraz cızırtılı olduğundan bir miktar düzeltme gerektirdi. Pilot için alışılmamış bir durum maalesef. 


Elimdeki diğer müzik uçlu kalemlere kıyasla (Sailor Young Profit 1911 ve Platinum 3776) Custom 74'ün müzik ucu bir miktar esniyor. Yine hatırlatmamızı yapalım, bu bahsettiğim esneklik vintage kalemlerdeki gibi bir esneklik değil, ancak çizgi varyasyonu sağlayan türden. 


Kalemimi Montblanc Daniel Defoe ile mürekkepledim. (Evet Japon kaleminde Avrupa mürekkebi kullanıyorum) Fotoğraftan anlaşılacağı üzere Custom 74'ün yatay ve dikey çizgilerde kalınlık farkı var, ayrıca biraz bastırdığınızda da buna uyum sağlayabilen bir yapısı var. 

Siz müzik uçlar hakkında ne düşünüyorsunuz?

Sevgiler

Zeynep Müzikuç
Hello everyone! I wish you a great and easy week whatever you are dealing with. This week I want to start with a medium range pen of Pilot, Custom 74. 

When compared to Prera and Kakuno, Pilot Custom 74 is on a level above, better looking pen. Unlike Custom 823 with a vacuum filling system, Custom 74 has a cartridge/converter system which I know many people find it much more comfortable although it doesn't hold tons of inks. 

My Custom 74 has a music nib. Unlike Sailor 1911 Young Profit music nib, Pilot music nib has two nib slits. However, it was a bit (frankly more than a bit) scratchy out of the box so it required some work on it before putting up for use. It is something unusual for Pilot pens. 

Compared to other music nibbed pens own (Sailor Young Profit and Platinum 3776) Custom 74 has a slight flex. Of course I need to remind you that, it is not a flex flex as in vintage pens but a line variation. 

I inked my pen with Montblanc Daniel Defoe (yes I ink my Japanese pens with European inks) As you can see from the photo, it has a line thickness difference with the vertical and horizontal strokes. Also, it catches up with the slight pressure. 

What do you think about music nibs? Yay or nay?

Cheers,

Zeynep Musicnib


19 yorum:

 1. Kesik, müzik uçlar candır ama esnek uçlar cancandır... :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Herkes sizin kadar şanslı değil Rıfat Bey :)

   Sil
 2. Güzel bir başlangıç ve güzel bir kalem.

  YanıtlaSil
 3. Music uç, renk tonu ve yazı harika. Elinize sağlık
  Pilot Custom serisi diğer 2 japon büyüklerinden platinum'un 3776 modeline, Sailor'un 1911 Profit serisine karşılık geliyor. Bende 742 (M) ve 823 (B) var. Uçları çok yumuşak. Uç kalınlıkları ise diğer japonlarla Avrupa standartları arasında. Maalesef Pilot'un Türkiye distribütörü biraz ofis odaklı çalışıyor ve ancak internetten alabiliyorsunuz.
  Pilot Custom serisiyle ilgili tek sorunum her iki kalemin de biraz kuru kalması ve biraz akışkanlık ayarı gerektirmeleri oldu.

  YanıtlaSil
 4. Bayramın peşine bi izin patlatıp kendimi babaanne kucağına attığım için bana sendrom yok bu hafta ;)
  Bu arkadaş sık mürekkeplenenler taifesinden mi yoksa? Yazımı çok rahat ve yumuşak gözüküyor.

  YanıtlaSil
 5. iyi düşünmüyoruz efendim.. hala flex uç kalem bulamadık efendim..

  YanıtlaSil
 6. Bana bunlardan lazım. 74, 92, 823, 912. Nib'in sorunlu çıkmasına şaşırdım ama. Okuduğum tüm yabancı bloglarda kutudan çıktığı gibi sorunsuz yazmaya başladığını belirtmişler. Binde bir ihtimal, bu ihtimal de elimine edildiğine göre gönül rahatlığıyla alabilirim.
  Hem inceleme için, hem de elimine için teşekkürler.

  YanıtlaSil
 7. Merhabalar. Blogunuzu fırsat buldukça büyük zevk ile takip etmeye özen gösteriyorum. Verdiğiniz bilgilerden ötürü tşk ederim. Dolma kalem sevdam yeni başladı sayılır. Daha önce özellikle mekanik kalemlere zaafım vardı şimdi sıra dolma kalemlerde sanırım. :) Bana lamy haricinde orta seviyede bir kalem önerebilir misiniz ?

  YanıtlaSil
 8. Merhabalar. Blogunuzu fırsat buldukça büyük zevk ile takip etmeye özen gösteriyorum. Verdiğiniz bilgilerden ötürü tşk ederim. Dolma kalem sevdam yeni başladı sayılır. Daha önce özellikle mekanik kalemlere zaafım vardı şimdi sıra dolma kalemlerde sanırım. :) Bana lamy haricinde orta seviyede bir kalem önerebilir misiniz ?

  YanıtlaSil
 9. Merhabalar. Blogunuzu fırsat buldukça büyük zevk ile takip etmeye özen gösteriyorum. Verdiğiniz bilgilerden ötürü tşk ederim. Dolma kalem sevdam yeni başladı sayılır. Daha önce özellikle mekanik kalemlere zaafım vardı şimdi sıra dolma kalemlerde sanırım. :) Bana lamy haricinde orta seviyede bir kalem önerebilir misiniz ?

  YanıtlaSil
 10. Rüyamda, bir dolmakalemcideyim. Dükkânda yalnız ikinci el dolmakalemler satılıyor.
  Kalemler ortalık yerde. Bir nesne sergisinde olduğu gibi, küçük masaların, yüksekçe sehpaların üzerinde, kutular içinde. Acelesiz, tek tek inceliyorum. Birinin ucu biraz eğri mi ne! Öbürünün tutaç yeri kullanılmaktan aşınmış, rengi silikleşmiş. O kadar ayrıntısıyla ve net görüyorum. Sonrası yok. Bir gezi-inceleme rüyası, ikinci el dolmakalemcide.

  Sabah uyandığımda şaşırmıyorum rüyama. Demek ki, diyorum, böyle ikinci el dolmakalemciler de var. Nerede acaba? İlk kez bir dolmakalem rüyası gördüğüm için mutlanıyorum. Kalemlerin altın sarısı uçları gözümün önünde. Kalkıp dolmakalemlerimin bulunduğu kutuyu açıyorum. Sıra hanginizde? Farklı yazma biçimlerini, mürekkep uyumlarını dikkate alarak üçüne şans veriyorum. Hadi iyisiniz! Sonra mürekkep sandığını getirip masaya koyuyorum. Birine mavi, birine balrengi, öbürüne siyah mürekkep çekip, silah kuşanmış gibi bir güven hissiyle kalemliğime yerleştiriyorum.

  Şimdi siz ‘mürekkep sandığı'na takılırsınız. Evet, küçümen bir ahşap sandığım var, içinde on-onbeş mürekkep şişesi. Gitgide mürekkebi de seçer oldum. Yeşilin, mavinin tonları, kahverengi… Sabahattin Ali yeşil mürekkebi severmiş. Selim İleri de yeşil mürekkepli kalemle düzeltiyor yazılarını. Philippe Sollers'in mavi mürekkep tutkunu olduğunu öğreniyorum, Sema Rifat'ın Kitap-lık'taki yazısından. İki dolmakalemle yazarmış Sollers, küçük defterine notlar almak için Parker, büyük defterine yazarken bir Watermann kullanırmış. Fakat ille de mavi mürekkep!

  Ertesi günlerde dolmakalemciye değil, bir kırtasiye mağazasına düşüyor yolum. Bu kez kurşunkalemler bölümündeyim. Epeyce vakit geçiriyorum. Bir baktım, avuç dolusu kurşunkalem seçmişim. Etli butlusundan, bastıbacağından… Bir de iyisinden kalemtıraş alıyorum. Tam da okul zamanı. Birden burnuma açılmış kurşunkalem kokusu doluşuyor. Nereden geliyor bu? Eskilerden, çok uzaktan... Habire kırılıyor kalemin ucu. Annem, bırak onu, diyor. Cebinden çakısını çıkarıp sivriltiveriyor kalemi.

  Kurşunkalemlerimi masamdaki kalemliğe yerleştiriyorum. Yazmak için değil, kitap okurken, satırların altını çizmek, yanlarına not almak için kullanıyorum onları. Yazarken dolmakalemden şaşmam!

  YanıtlaSil
 11. Allahim....hep güzel bir el yazim olsun istemisimdir ama hic de öyle degildir maalesef:) O yüzden bayilirim böyle güzel yazisi olanlara.
  Ama bu kalemlerle ve bu uclarla yazinca sanki ister istemez daha bir güzel yaziyor insan... ya da en azindan daha güzel yazmaya calisiyor (benim gibi):)

  YanıtlaSil
 12. evet bu bir tanıtımdır bi bak güzel bişey denk gelir okursun filan belki yani
  http://cincikliyoruz.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil
 13. What is different about music nibs?

  YanıtlaSil
 14. Kalemlerin dünyası... Siteyi sabah 10 gibi başladım okumaya ve hala devam etmekteyim. Nasıl önceden fark etmemişim kendi kendime kızıyorum. Size canı gönülden sevgiler.

  YanıtlaSil
 15. Zeynep Hanım nerelerdesiniz? Bloğu bıraktınız mı yoksa?

  YanıtlaSil
 16. İyi günler,

  Yurtdışından 3-4 şişe mürekkep sipariş etmeyi düşünüyorum. Sipariş toplamı gümrük sınırının altında ancak adetli olduğu için ticari olarak algılanabilir. Sizin bu konuda tecrübeniz var mı diye merak ettim. Cevaplarsanız sevinirim.

  Yaklaşık bir yıldır yazılarınızı takip ediyorum ancak bir süredir buralarda ses seda yok. Umarım güncellemeye devam edersiniz.

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...