Reform 1745 fountain pen

Scroll down to read in English


Reform 1745'i uzun zaman önce e-Bay'den almıştım. Uygun fiyatlı ve pistonlu dolmakalem arayışı için birebir. Ancak e-Bay'in de sıkıntısı bazen (hatta belki çoğunlukla) iyi durumda diye satılan kalemlerin iyi durumda olmaması. Benim şansımdan Reform 1745 sadece yılların yorgunluğunu taşır vaziyette geldi. 


Üzerinde "Original Reform 1745" yazan altın rengi bir etiketi mevcut olan bu kalem; ince yapısı, hafifliği, piston mekanizması ve vidalı kapağı ile oldukça ideal bir kalem. Artık böyle kalemlerin üretilmemesine üzülüyor insan. 


Reform 1745'in üzerinde iki renkli, "Reform Iridium Point" yazan bir uç mevcut. Uç da kaleme uygun şekilde zarif ve ince. Uç üzerinde herhangi bir ölçü ibaresi yok. Ancak Medium'la Fine arası bir yazım sergilediğini söylemek mümkün. 


Reform 1745'in ucu esneklik denemese de, çok hafif miktarda bir çizgi varyasyonu sağlıyor. Orta ıslaklıkta bir damağı var. Hem de Sailor Yama-Dori gibi zor bir mürekkeple denemiş olmama rağmen hiç sorun yaşatmadı.  


Boyutları da görüldüğü gibi Lamy'e kıyasla daha narin ve daha ince. Eğer ince gövdeli, yuvarlak tutma kısmına sahip, pistonlu ve hafif bir dolmakalem arıyor ve bunun için böbreğinizi satmak istemiyorsanız, Reform 1745'e gönül rahatlığı ile bakabilirsiniz. 

Sevgiler,

Zeynep Almanlıknegüzel

Nakaya Piccolo Writer Aka-Tamenuri Fountain Pen

Scroll down to read in English


Blogun 500. yazısı bir Nakaya olsun istedim. Şöyle en kırmızısından! Nereden aldınız, gümrük işlerini nasıl halletiniz gibi sorulara karşılık peşin peşin söyleyeyim. Benim değil :) Bir arkadaşım blogda paylaşalım diye emanet etti. Neticede hayatta her istediğimiz şeye sahip olamıyoruz, mesela boğazdaki o yalı, 0-100 kilometreyi 3 saniyede gören o Ferrari ya da çok pahalı falanca dolmakalem. Ama güzel şeylere bakmak, güzel şeyleri görmek gözümüzü gönlümüzü açıyor. Estetik anlayışımızı yükseltiyor. Bu Nakaya Piccolo da benim için öyle oldu. 


Nakaya Piccolo Writer, Nakaya ailesinin nispeten ufak kalemlerinden. Bu kalemin klipssiz olanı da Cigar olarak geçiyor. Tepe ve gövde ucu hafif sivriltilmiş ancak kalemin genel hatları oldukça yumuşak. Aka-Tamenuri ise kalemin kırmızı rengine karşılık gelen Japonca ifade. 


Tutma kısmındaki bu desen Japonca'da "zo-gan" İngilizce'de ise Damascene  yani Şam işi adı verilen bir kakma süsleme. Altın veya sedeften yapılıyor. Ancak sedeften yapılanların zamanla sarardığı için özellikle altından yapılanlarını tavsiye ediyorlar. 


Bu kalemin ucuna gelirsek, Bu uç gördüğünüz gibi uç kanatlarından kesilmiş. Bu kesimin amacı ucu daha esnek, Nakaya'nın tabiri ile elastik hale getirmek. Bendeki bu uç da Super Elastic Fine olarak geçiyor. Ancak bu elastik ya da esnek tabirinden, vintage kalemlerdeki gibi bir esneklik anlaşılmasın. Uçta çok hoş bir yaylanma hissi ile az miktarda çizgi varyasyonu mevcut. Ancak gerçek esneklik bu değil :) 


Henüz sahip olmasam da Nakaya kalemleri çok seviyorum. Bunda bu kalemlerin özenle yapılmasının ve muhtelif uç, klips ve işleme seçenekleriyle özelleştirilebilmesinin payı büyük. Sizin hayalinizde ya da aklınızda hangi Nakaya var?

Sevgiler,

Zeynep Japonkalemi

Love! Love! Love!

Scroll down to read in English


Çok uzun olmayan bir ara verdim bloga. (Sadece on güncük!) Ama bazen insan şöyle bir geri çekilip, ne yaptığına bakmalı, durup bir dinlenmeli, nefes almalı. Kar tatili de benim için buna vesile oldu diyebilirim. Bugün 499. yazımı yazıyorum. Blogun hit sayısı bir milyonu geçmiş, takipçiler 1000'i geçip 1016'ya ulaşmış ve her geçen gün artıyor. Soluksuz, nefessiz bir koşu yerine arada durup dinlenmek lazım. 

Evrende hiçbir şey sabit olmadığından, değişmek ve gelişmek lazım diye anlatır eskiler. Bu blog açıldığı günden beri çok değişti, ne içeriği aynı kaldı ne de yazarı. Şimdi de dış görüntüsünü değiştirelim istedim. Umarım iyiye doğru gitmiştir bu değişiklik. Bu arada, tüm cumartesi gününü, benim "uçtu mu şimdi tüm yazılar!!!" baskım altında bu blogu değiştirmek için harcayan, "logoyu bi tık büyütelim, rengi bi tık açalım" gibi isteklerime sabırla cevap veren Barış'a da buradan kocaman teşekkürler. 

Hala ufak tefek eksiklikler var, farkındayım ama bi üç sene sonra onları da düzeltiriz artık :)

Sevgiler

Zeynep Kalemsever

Kaweco Skyline Grey Fountain Pen

Scroll down to read in English
 

Malum havalar soğuk, günler de karanlık. Son anlarında "ışık, biraz daha ışık" diyen Goethe'yi daha iyi anlıyorum artık ya da Let there be light'ın hikmetini. Bu soğuk ve kasvetli günleri, o günlere uygun bir dolmakalemle, Kaweco Skyline serisinin gri kalemi ile taçlandırmak istedim. Bu kalem bana Fontoplumo.nl sitesinin  hediyesi. 


Bildiğiniz gibi Kaweco Skyline isimli iki yeni renk ekledi Sport ailesine. Bunlardan biri Mint isimli uçuk mavi, diğeri ise bu fotoğraflarda görmüş olduğunuz gri. Kaweco'nun Sport serisinin çok güzel bir başlangıç kalemi olduğu düşünüldüğünde bence daha pek çok rengi olmalı diye düşünüyorum. 


Bendeki kalemin ucu broad. Tipik Kaweco yumuşaklığında yazıyor. İçine de Montblanc'ın yeni mürekkeplerinden JFK koymuştum. Yazdığım beyit de bu kasvetli havaların bana hissettirdikleri olmuş. 

Griler hakkında ne düşünürsünüz bilmem ama bu yağmurların kasvetle bir alakası olmalı :)

Sevgiler,

Zeynep Grisnuage

CONTINUE to READ in ENGLISH

Sunday Post 57 / Pazar Postası 57

Scroll down to read in English


Geçtiğimiz hafta yazmaya fırsatım olmadı ama Ankara'da kocaman bir blog buluşKAsı gerçekleştirdik. Yazdık, çizdik, tanıştık, görüştük... Bu arada blogun takipçi sayısı 1000'e ulaştı ve tıklanma sayısı da 1 milyonu geçti. Artık kocaman bir aile olduk diyebilirim. 


Bir süredir elyazımı değiştirmeye çalışıyorum. Sanırım biraz olsun değişip kafamda istediğim şekle geldi. Siz nasıl buldunuz? Elyazısı değişir mi diyenler eski yazılarıma bakabilirler :)


Bu elyazısını yazabilmek için de daha ince uçlu kalemler kullanmak istedim. Hindistan'dan aldığım Wality/Airmail kalemlerimi kullanıma açtım.


Tam da siyah çayı bırakmayı azaltmayı düşündüğüm anda babamdan gelen bu hediye ile ilahi mesajı aldım sanırım.


Hazır bir sürü çayım da olmuşken, eve yeni katılan bu çay seti ile açılış yaptım. Yaşasın yeşil çayların kardeşliği!

Sizin haftanız nasıl geçti?

Sevgiler

Zeynep Kalemsever

CONTINUE to READ in ENGLISH

Rotring Core Fountain Pen

Scroll down to read in English


Merhabalar, haftaya şöyle renkli, içimizi açacak kalemlerle başlamak istedim. Rotring Core, teknik duruşunun arkasında şeker gibi, rengarenk bir kalem. Hem de her tarafı özenle işlenip detaylandırılmış.


Bildiğim kadarıyla Rotring Core'un 9 rengi var. Bende ise 4 adet mevcut. Her kalemin gövdesinde o kalemin adını aldığı elementin kısaltması ve ayrı bir desen bulunuyor. Ayrıca gövde üzerinde mürekkep seviyesini görmeye yarayan delikli bir yapı var. 


Kapaklar oldukça etli, büyükçe ve kocaman klipslere sahipler. Kapakların üzerinde yine gövdedeki element isimleri mevcut. 


Kapakların tepesi, tam da bu kalemin genel mühendislik kokan detaylarına uygun olarak yapılmış. 


Kalemlerin gövdelerinde "Write on System" yazıyor. Ayrıca kartuş yuvasının üstünde fotoğrafta göreceğiniz gibi tırnaklı bir parça mevcut (turuncu parça). Bu parçanın görevi siz kartuşu takıp gövdeyi yeniden yerine vidalarken kartuşu sıkıştırarak besleme kanalına ve damağa doğru itmek. Böylelikle kaleminiz neredeyse hemen yazıma hazır hale geliyor. Ancak maalesef benim 4 adet Rotring kalemimden sadece birinde bu parça mevcut.


Kalemlerin uçları çelik ve üzerinde hava deliği mevcut değil. İsimlendirmesi XL ve XS olarak yapılmış. XS fine uç kalınlığında yazarken, XL ise medium kalınlığında yazıyor. 


Kalemin damak yapısı da oldukça değişik. Hoş bir detay olarak damaktan elimize mürekkep bulaşmadığını eklemek isterim. 


Kalemin tutma kısmında da değişik bir dizayn kullanmış Rotring. Ben yazarken hiçbir zorlanma yaşamadım. Hatta bu kalemi deneyen bir iki arkadaşım daha aynı kalemden satın aldılar. 


Kalemin üzerindeki çelik uç çivi tabi edilen, hiçbir esnekliğe sahip olmayan rijit uçlardan. Ancak uç topunun kalitesi ile birlikte oldukça yumuşak ve güzel bir yazım sağlıyor, herhangi bir cızırtı vs. yapmıyor. 


Maalesef bu kalem de diğer Rotring dolmakalemler gibi artık üretilmiyor. Ancak e-bay'de yaklaşık 20-25 dolar civarında bulmak mümkün. Bence kadın erkek fark etmeksizin, mühendisler ve teknik işlerle uğraşmayı sevenler için harika bir hediye olabilir. 

Siz nasıl buldunuz?

Zeynep Teknikkalem

CONTINUE to READ in ENGLISH
Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...