Pilot Custom 74 Music Nib

Scroll down to read in English


Herkese merhabalar! Bayram dönüşü, okulların açılması ya da pazartesi sendromu. Hangisiyle boğuşuyor olursanız olun, kolay ve mutlu bir hafta olsun. Bu haftaya Pilot'un orta seviye kalemlerinden biri olan Custom 74 ile başlamak istedim.


Pilot Custom 74, Prera, Kaküno gibi başlangıç kalemlerinin aksine, bir üst sınıfta, daha ağır duran kalemlerden. Vakum dolum sistemine sahip abisi Custom 823 yerine, Custom 74'te kartuş/dönüştürücü dolum sistemi tercih edilmiş. Çok fazla mürekkep almasa da, kendi içinde artıları ve kolaylıkları olan bu dolum sistemi de çok fazla insana hitap ediyor. 


Bendeki Custom 74 müzik uca sahip. Daha önce incelediğim Sailor 1911 Young Profit müzik ucun aksine, Pilot'ta, diğer müzik uçlarda olduğu gibi iki adet uç yarığı bulunuyor. Ancak şansıma, bu kalem kutudan ilk çıktığında biraz cızırtılı olduğundan bir miktar düzeltme gerektirdi. Pilot için alışılmamış bir durum maalesef. 


Elimdeki diğer müzik uçlu kalemlere kıyasla (Sailor Young Profit 1911 ve Platinum 3776) Custom 74'ün müzik ucu bir miktar esniyor. Yine hatırlatmamızı yapalım, bu bahsettiğim esneklik vintage kalemlerdeki gibi bir esneklik değil, ancak çizgi varyasyonu sağlayan türden. 


Kalemimi Montblanc Daniel Defoe ile mürekkepledim. (Evet Japon kaleminde Avrupa mürekkebi kullanıyorum) Fotoğraftan anlaşılacağı üzere Custom 74'ün yatay ve dikey çizgilerde kalınlık farkı var, ayrıca biraz bastırdığınızda da buna uyum sağlayabilen bir yapısı var. 

Siz müzik uçlar hakkında ne düşünüyorsunuz?

Sevgiler

Zeynep Müzikuç


Noodler's Burma Road Brown Ink

Scroll down to read in English


Helloy sevgili blog. Bugün ta Amerikalardan bir konuğumuz var. Sevgili Nathan Tardiff'in kendi elleriyle yarattığı markası Noodler's'ın Burma Road Brown isimli mürekkebi. Ben biraz ara-dere insanıyım. Modernle klasik arasını, tatlıyla ekşi arasını severim. Tıpkı mavi ile mor arası mürekkepleri ve yeşille kahverengi arası mürekkepleri sevdiğim gibi. Noodler's Burma Road Brown da tam bu tanıma uyuyor. 


Noodler's mürekkepler bu standart kare tabanlı, geniş ağızlı cam şişelerde geliyordu şimdiye kadar. Bundan sonra ise (sanırım geçici bir süre için) aynı şekildeki plastik şişelerde geleceği açıklandı. 


Burma Road Brown, her ne kadar adı kahverengi olsa da, yeşille kahverengi arası, hâki olarak tanımlanabilecek bir renk. Fotoğraftan göreceğiniz üzere oldukça da hareli bir yapısı var.   


Gündelik olarak kullanılabilecek, göz yormayan, kolay okunan ve akıcılığı yüksek bir mürekkep. Fotoğrafta Platinum 3776 ile kullandım. Yani Japon kalemi ile kullanılabiliyor! (Bu soru sürekli geldiği için belirtme ihtiyacı hissettim) Siyah ya da mavi mürekkep yerine bu hâki renkli mürekkebi kullanarak, ciddiyetinizden ödün vermeden yazınıza bir farklılık katabilirsiniz . 


Ancak su ile arası maalesef pek yok. Üzerinden fırçayla geçince mürekkep rengini kaybediyor ve geride soluk bir renk kalıyor. 

Ben şahsen bu rengi severek kullanıyorum. Özellikle sarı/fildişi kağıtların üzerinde çok eski, sanki yıllar öncesinden kalan bir yazı hissi uyandırmasını özellikle seviyorum.

Siz nasıl buldunuz?

Sevgiler

Zeynep MaceradoluAmeriga


Lamy 68 Pistonfiller Fountain Pen

Scroll down to read in English


Günaydın! Haftaya güzel bir Lamy ile başlarsak tüm hafta daha güzel geçer mi sizce? Bunu umarak size bugün Lamy 68'den bahsetmek istiyorum. Kendisini Facebook'ta kalem satışı/takası yapmak için kurduğumuz Kalemlik grubunda gördüğüm gibi, bir panter edasıyla da kaptım. (Teşekkür ederim Haluk Bey) 


Lamy 68, Lamy'nin en popüler Safari ve Al-Star serisinin aksine ince ve siyah bir kalem. Safari'den azıcık kısa, epeyce de ince. Bana şekil olarak Scrikss 17/71 serisini hatırlatıyor. 


Lamy 68'in kapak bandında model numarası yazıyor. Kapak "tık" sesi ile rahat bir şekilde gövdeye oturuyor.  


Kalemin gövdesinde minik bir mürekkep penceresi var. Buradan kalemin içindeki mürekkebi ve seviyesini görmek mümkün. 


Ucu tırnak denilen yarı gömülü uçlardan. Ucun üzerinde bir hava deliği ve bir de Lamy ibaresinden başka bir şey mevcut değil. Yazım şekli ve uç topundan anladığım o ki, bu kalem oblik kalın uçlu. 


Kalemin, oblik kalın ucu nedeniyle çok karakteristik bir yazımı var. Ben çok sevdim açıkçası. Kesinlikle kuru olmayan, akışı kesintisiz ve yumuşak bir yazım sağlıyor. Doğrusu, Lamy'nin bu kalemlerini (elimde bir iki tane daha pistonlu eski Lamy var) çok seviyorum. Keşke Lamy yeniden böyle güzel kalemler üretse... 

Siz Lamy 68'i nasıl buldunuz?

Sevgiler,

Zeynep Almanoğlu


Photo of the Day 48: Peace

Scroll down to read in English


Boş bir sayfa ve yeni doldurulmuş bir dolmakalem kadar insanı düşünmeye teşvik eden çok az şey var. İçimizde akmakta olan duygu ve düşünce suyu ancak böyle buluyor yatağını. Bizi boğulmaktan yazmak kurtarıyor. Yazalım dostlarım, bu karanlık, bu acımasız, savaşın soğuk yüzünün kalplerimize kor ateşler düşürdüğü bu günlerde daha çok yazalım. Kalemin dostluğuna, mürekkebin rengine en çok şimdi ihtiyacımız var.

Günün Kalemi: Nakaya Piccolo
Günün Defteri: Paperblanks

Sevgiler

Zeynep Barışgelsin


J. Herbin Larmes de Cassis Review

Scroll down to read in English


Hafta ortasına, içimizin karardığı şu günlere bizi mutlu edebilecek bir mürekkep koyalım. J. Herbin Larmes de Cassis. Aslında biliyorum herkes şu anda başka bir J. Herbin mürekkebin incelemesini bekliyor ama Emerald of Chivor sosyal medyada o kadar yoğun yer aldı, bizim dolmakalem buluşkalarımızda masada o kadar çok fotoğraf çekildi ki, onu biraz ertelesem iyi olur diye düşündüm. 


J. Herbin Larmes de Cassis, harika bir gülkurusu rengi. J. Herbin diğer mürekkepleri gibi, oldukça sorunsuz, sıkıntısız, akıcılığı yüksek bir mürekkep. Pembenin çok sakin bir tonu. Gözleri yormuyor, kolay okunuyor. 


Fotoğraftan da anlayabileceğiniz üzere oldukça hareli bir mürekkep. 


Bu mürekkebin beni en çok şaşırtan tarafı suya dayanıklılığı oldu. Açıkçası, inceleme yazısı yazana kadar suyla test etmemiştim. Gördüğünüz gibi su ile minimum dağılma sergiledi. Kıymetli evraklarda bu rengi kullanır mısınız bilmem ama postaya vereceğiniz mektupların zarfını bu mürekkeple yazabilirsiniz mesela. 


J. Herbin Larmes de Cassis'i ben çok seviyordum, suya bu kadar dayanıklı olduğunu görünce daha da sevdim. Hatta blogu biraz karıştırınca bu mürekkebi ne zaman aldığımı da buldum. (Tık Tık

Siz bu mürekkep ve genel olarak J. Herbin mürekkepler hakkında ne düşünüyorsunuz?

Sevgiler

Zeynep Kuşüzümü

Jinhao T1 fountain pen

Scroll down to read in English


Bugün Jinhao markasının T1 modeli ile karşınızdayım. Ya da Lamy Safari taklidi ile... Bu kalemi Ankara'da bir kırtasiyede tesadüfen gördüm. "Aaa Lamy Safari'nin aynısını yapmışlar" filan derken "Lamy getiriyor bunları Türkiye'ye" cevabını aldım ki, bunun doğru olduğuna kesinlike inanmıyorum.


Jinaho T1'in Lamy Safari'den temel farkı ucu. Lamy'de gördüğümüz kızak şeklinde geçmeli ve değiştirilebilir uç yerine, Jinhao'da daha klasik tipte bir dolmakalem ucu mevcut. 


Ucu standart bir Çin kalemi. Kuruya yakın bir yazım sergiliyor. Uç topu ise nispeten sorunsuz denilebilecek yumuşaklıkta. 


Lamy'den farklı olarak klipsi düz ve kapak tepesinde de çarpı vs. bulunmuyor. 


Malzeme kalitesi Lamy'ye kıyasla oldukça düşük. Özellikle mürekkep penceresinden görünen feed parçası görselliği bozuyor. 


Kalem Avrupa tipi standart kartuşla kullanılıyor ancak içinden çıkan kartuşun boyun kısmı standart kartuşlardan biraz daha uzun. 


Gördüğünüz üzere Jinhao T1 Lamy Safari'nin ucuz bir taklidi. Başlangıç kalemi olarak ya da evdeki ufaklıkların eline ilk dolmakalem olarak verilebilir diye düşünüyorum.

Siz nasıl buldunuz bu kalemi?

Sevgiler

Zeynep Benimadımkırmızı


Iroshizuku Ku-Jaku

Scroll down to read in English


Ve bir haftanın sonuna gelirken güzel bir mürekkeple neşemizi bulalım. Meşhur Irohizuku ailesinden Ku-Jaku adını yeşilin harika tonlarını bünyesinde barındıran tavuskuşlarından alıyor. Zira Ku-Jaku Japonca'da tavuskuşu demek. 


Iroshizuku mürekkepler bildiğimiz parfüm şişesine benzeyen ve hepimizi cezbeden o muhteşem şişelerinde geliyor. Şişenin boynundaki ip, kaleminizi doldururken şinin ağzından aşağı akabilecek damlaları toplama işlevi görüyor. 


Iroshizuku Ku-Jaku güzel ve sakin bir yeşil tonu. Eğer işyerinizin çok katı kuralları yoksa gündelik hayatta da kullanılabilir. Hatta bence her mürekkep her yerde kullanılabilmeli ama o başka bir tartışmanın konusu :) 


Ku Jaku'nun akıcılığı diğer Iroshizuku'lar gibi güzel. Ne denediğim Calligart cam kalemle ne de vintage Atlas kalemle bir sorun çıkarmadı. Kalemden de kolayca temizlendi. 


Mürekkepte hare sevenlere kötü bir haberim var. Ku-Jaku çok hareli bir mürekkep değil. Ancak satürasyonu yüksek, Yani ince kalemlerle bile kolayca okunabilen bir yapısı var. 


Maalesef su ile arası çok iyi değil. Silinmese bile epey bir dağılıyor. Suya dayanıklı bir mürekkep istiyorsanız bu mürekkep sizin kaleminiz değil. Iroshizuku Ku-Jaku'yu kimler sever? Özellikleri iyi, tonu diğer standart yeşillerden farklı ve satürasyonu yüksek bir yeşil arayanlar bu mürekkebi sevecektir. 

Önümüzdeki üç-dört gün kendimi komşuya iteleyip Yunan adalarından birine kaçacağım. O sebepten yorumlara filan cevap vermekte gecikebilirim. Aklınızda olsun. 

Sevgiler,

Zeynep Herakızı

PS: Daha önce hangi Iroshizuku'ları incelemişim, görmek için linklere tıklayabilirsiniz. 


Currently Inked Talentlessness Edition

Scroll down to read in English


Bu hafta değişik bir şey yapayım, neleri mürekkeplediğimi böyle anlatayım istedim. Çok acemice oldu ama affedeceğinizi umuyorum.

Siz neler mürekkeplediniz?

Sevgiler

Zeynep Çokkalem


Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...