Clairefontaine RoadBook Defter

Scroll down to read in English


Clairefontaine Roadbook. Geçen sene yaklaşık bu zamanlar, adının roadbook olmasına aldanarak kamp yaparken yanıma almıştım bu defteri. Kampa pek uygun çıkmasa da, kağıt kalitesi olarak sevdiğim bir defter oldu.


Clairefontaine Roadbook, 64 yapraklı, iyi perdahlı ve 90 gramlık kağıda sahip. Bu bilgilerin tamamı, defterin ambalajı sayılabilecek karton kuşakta mevcut. Ben açıkçası, sökerken tırnak kıran, yapış yapış kalan, bedenini söksek de ruhunun yarısı defterin arkasında kalan etiketler yerine, bu tarz hem bilgi veren hem de kolayca çıkarılabilen ambalajları daha çok seviyorum.Clairefontaine'i yukarıda yazılı kalemlerle denedim. Bir ince ve iki kalın uçla deneyerek, adil bir teste tabi tuttuğuma inanıyorum :)


Gördüğünüz gibi arkada herhangi bir kanama problemi yok, ancak kalın uçlarda bir miktar hayalet yazı görüntüsüne sahip oluyorsunuz.


Bu defterin sevdiğim özellikleri şunlar oldu:

- Cep defterlerine göre daha büyük boyutu ile yazı yazmayı daha rahat hale getiriyor.
- Kağıdı güzel, iyi perdahlı ve dolmakalemle iyi anlaşıyor.
- Lastiği olması, özellikle yolculukta fiş fatura ıvır zıvırı defterin içinde derli toplu tutmaya yarıyor, çantanın içinde defter açılıp saçıldı derdi yok.
- Sade kapağı benim çok hoşuma gidiyor.

Peki neyi sevmedim?
- Clairefontaine'in çizgili ve kareli dışında kağıt seçeneği yok.
- Kapak ince olduğu için sudan, nemden çabuk etkileniyor.
- Sadece grimsi beyaz tonda kağıdı var. (Ivory sevenleri üzer)Siz bu defteri nasıl buldunuz?

Sevgiler,

Zeynep Defterzade
I got this Clairefontaine Roadbook last year and I took it to a camping trip as the name suggests. Even though it is not very suitable for camping, I liked the paper.

It has 64 sheets, 90 gr paper and very glossy. You can have all these information from the card wrapping the notebook which we can call as "the packaging". I love that kind of labels which can be easily removed and full of information.

I tried Clairefontain with Pilot 78G (Sailor Blue), Pelikan M200 Italic (J. Herbin Larmes de Cassis), Parker 51 Broad (Diamine Salamander). With a fine nib and two fire hoses, I think this is a fair test.

As you can see, there is no bleeding. However some ghosting of the broad nibs. 

What I liked about this notebook?
* It is a bit bigger than usual pocketbooks so it is more comfortable to write and yet easy to carry. 
* Paper is classic Clairefontaine and goes well with fountain pens. 
* I love notebooks with elastic bands especially while you travel, it keeps all kind of junk paper like invoices, receipts etc. Besides you don't have to worry about carrying it in the bag. 
* Cover is very simple and plain so I liked it. 

What I kind of didn't like about this notebook?
* There is no paper option of Clairefontaine except lined or squared (At least in Turkey. Do you have blank paper option in your country?)
* Cover is a bit fragile so it gets affected by water or humidity easily. 
* Only in greyish white. Ivory paper fans will be upset. 

Do you like it?

Cheers,

Zeynep Notebooking

11 yorum:

 1. Merhaba,

  Bu blogu bir iki gün önce keşfettim. Oku oku bitiremedim daha :) çok büyük keyif alarak okuyorum yazılarınızı. Eski yazılarınızı okurken ayrıca hoşnut oluyorum.

  Emekleriniz için ayrıca teşekkür etmek istedim.

  Bugün hususi başlangıç amaçlı bir Scritss 33 Dolma kalem aldım. Farklı bir heycanmış.

  Yazılarınızı sabırsızlıkla bekliyor olacağım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hoşgeldiniz aramıza. Dolmakaleminizi de güzel günlerde kullanın! Ama dikkat edin, bu bir hastalıktır :)

   Sil
  2. Sanırım haklısınız, bugün Crow Feather CF624 Papirus sipariş verdim :) sanırım Pelikan'a kadar yolum var. Böyle güzel hastalıkları sevdirdiğiniz için teşekkürler :)

   Sil
 2. Merhaba,
  Bloğu tanıyalı bir kaç gün oluyor. Dolma kalem almaya kara verdim başlangıç için lamy safari düşünüyordum. Onu nisan mayis gibi almaya karar verdim. Başlangıç için 50 lirayı geçmeyen performansı iyi kartuşları ve dönüştürücüleri kolay bulunan kalem önerebilir misiniz?
  Sizi yormayiz inşallah

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar, hoşgeldiniz. Size Kaweco tavsiye ederim. Dönüştürücüsü harc-ı alem olmasa da, kartuşundan bol bir şey yoktur. Dayanıklıdır, fiyatı da 50 lira civarında. Daha ne olsun :)

   Sil
 3. Merhaba,
  Bloğu tanıyalı bir kaç gün oluyor. Dolma kalem almaya kara verdim başlangıç için lamy safari düşünüyordum. Onu nisan mayis gibi almaya karar verdim. Başlangıç için 50 lirayı geçmeyen performansı iyi kartuşları ve dönüştürücüleri kolay bulunan kalem önerebilir misiniz?
  Sizi yormayiz inşallah

  YanıtlaSil
 4. Italya'da cizgisizleri de var, bir dahaki kirtasiyeye gidisimde noktalilari var mi diye bakacagim, #BuJo icin. Guzel yaziniz ve fotograflar icin tesekkurler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Vay arkadaş bi bizi pas geçiyorlar herhalde :) Bakın bize de haber verin BaSak

   Sil
 5. Merhaba,
  Defteri nereden temin edebiliriz acaba?
  Bu arada yazılarınızı özlemiştik. Yenilerini merakla bekliyoruz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben bu defteri D&R'dan almıştım Onurcum. Hatta bugün bi uğramayı düşünüyorum. Varsa bakarım, facebooktan yazarım. Sevgiler

   Sil
 6. Merhaba bloğu tanıyalı baya bi sene oluyor. dönüşünüze sevindim :)

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...