Ohto Rook Fountain Pen

Scroll down to read in English


Merhabalar,

Bu haftaya minik ama kullanışlı bir dolmakalemle, OHTO Rook ile başlayalım. Bu kalemi, bir Bana Sıkça Yaz buluşmasında sevgili Mustafa'dan almıştım. Kendisi minnak ama güzel ve kullanışlı bir kalem. Cepte, çantada çok yer kaplamasın diyenler bu kaleme göz atsın derim.Kalem yapısı itibariyle küçük bir gövde ve uzun bir kapaktan oluşuyor. Öyle olduğu için de cepte taşımaya uygun ufak bir kalem elde etmiş oluyoruz.Kapağını taktığımızda ise, kocaman ama buna mukabil çok ağır olmayan dengeli bir kalem elde etmiş oluyoruz.Öyle ki, kapak takılı haliyle, neredeyse kapağı takılı bir M400 uzunluğunda bir kalemimiz oluyor.OHTO Rook, ufak bir kalem olduğu için yalnızca standart Avrupa tipi kartuşlarla çalışıyor. Maalesef dönüştürücü ile kullanmaya uygun değil.Ucu ise oldukça güzel, sorunsuz ve Avrupa uçlarına göre biraz ince kaçan bir medium. Ben bu kalemi, küçük bir çanta taşımam gerektiği zamanlarda yanıma alıyorum ve çok memnunum. Cebinizde manda taşımadan kaymak yemek istiyorsanız bu kaleme bir bakın derim.Siz mini kalemler hakkında ne düşünüyorsunuz?

Sevgiler

Zeynep Minikalem


Hi there,

Let's start the week with a mini but practical fountain pen, OHTO Rook. I got this pen from a friend during a Write to Me Often Meeting. It is small but a real workhorse. If you need a pen which does not invade your whole purse and still be effective. 

This pen has a small body with a loooong cap. So, you have a small pen suitable carrying in your pocket. However, when you post the cap, you get a full size, well-balanced pen without being heavy. Such that, it is nearly as tall as an M400, cap posted. 

Since it is a small pen, OHTO Rook only works with short European cartridges. I don't think it will be able to welcome any converters including mini's...

And the nib is quite good, but of course a bit finer than European mediums however, writes very well and smooth. 

I love this pen and I get it, if I had to carry a small bag. 

What do you think about mini fountain pens?

Cheers,

Zeynep Petitpen


27 yorum:

 1. Ben minik bi kalem kullanmak için biraz kocamanım sanırım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ya ama o kadar da ufak değil ki kapağı takınca :)

   Sil
 2. Ben minik kalemleri çok şirin bulmakla birlikte pek kullanamıyorum, minik oldukları için çantamın gözlerinde kolay bulamıyorum çünkü..:) Bu arada defter de harika görünüyor, nedir acep?O güzel yazını gördük gözümüz bayram etti Zeynep'cim, sevgiler:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kadınlar ve bir karadelik büyüklüğündeki çantaları :)

   Sil
 3. Çok ilginç bir blogunuz var, google'da planner ararken buraya geldim :) Takipteyim ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hoşgeldiniz :) Sizin blogunuz da çok güzelmiş...

   Sil
 4. Cebinizde manda taşımadan kaymak yemek istemek ne güzel deyimmiş :D

  YanıtlaSil
 5. Nice to see you back :) Great FP, pictures, review, etc :)

  YanıtlaSil
 6. Yazıyla alakasız olacak ama uzun zamandır Pilot Metropolitan arıyorum ama bulamıyorum. Online olarak da almak istemiyorum. Nerede bulabilirim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hangi şehirde yaşıyorsunuz? İstanbul'da Sirkeci'deki kırtasiyelerde var. Ama diğer şehirleri bilmiyorum.

   Sil
  2. İstanbul'da yaşıyorum. Eğer önerebileceginiz bir kırtasiye varsa çok sevinirim.

   Sil
  3. İstanbul'da yaşıyorum. Eğer önerebileceginiz bir kırtasiye varsa çok sevinirim.

   Sil
 7. Kırmızı halkasıyla Rotring'i andırıyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ah o Rotring'lerin kırmızı halkası. Nasıl severim...

   Sil
 8. Daha önce de versatil kalemlerde kullanmıştım köse kalemleri. pek bana göre değil gibi geldi. orta okul yıllarında da pek sevmemiştim. tabii fırsat olursa, elimize alıp denemek daha sağlıklı yorumlamaya olanak sağlayacaktır belki...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, kesinlikle insan kendisi denemeli kalemleri. Çünkü her kalemin dengesi birbirinden çok farklı.

   Sil
 9. En son aldığım kalem manda büyüklüğünde çıkınca küçük kalemlerin kıymetini daha bir anlar oldum. Tabi bu bir ders oldu Dolmakalem bu, canlı kanlı görmeden, ilk görüşte aşk olmadan, dokunup elektrik almadan, öpüp alnına koymadan alınır mı hiç :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten öyle :) Demek siz de kalemlerini öpengillerdensiniz...

   Sil
 10. Bu kalemden bir tane de bende var. Lakin ucunda muazzam bir cızırtı var. Nasıl çözülür ne yapılır bilemiyorum. Bir akıl verir misiniz Zeynep Hanım?

  YanıtlaSil
 11. Kaweco classic sport favorim. Cuzdan içine bile sığıyor. Bir de "Ta tung" çok minik Çinlim var. Yanyana fotolarını facebooktan göndericem.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kaweco çok dayanıklı ve güzel bir kalem. Özellikle metal olanlarının zamanla eskimesi çok hoşuma gidiyor.

   Sil
 12. Bu kalem bir arkadaşımda var onda denemiştim. Çok tatlı hafif bir kalem ama ucu feci ıslaktı arada kanama yapıyordu. Geneli öyle midir arkadaşımınki mi öyleydi bilemiyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bendeki o kadar ıslak değil. Daha normal tarafında ıslaklık skalasının. Ama unutmamak lazım bu kanama durumu, kalem, mürekkep ve kağıdın bir birleşiminden oluşuyor. Sevgiler

   Sil
 13. cızırtılı ohto rook için ne yapılabilir zeynep hanım ne önerirsiniz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şu video'da SBRE Brown çok güzel anlatmış. https://www.youtube.com/watch?v=i5NImdKrE1k İhtiyacınız olan şey çok ince bir zımpara ve bir büyüteç. Elbette biraz da sabır. Kolay gelsin.

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...