This is not your typical Budapest Travel Review

Scroll down to read in English


Budapeşte'de özellikle kırtasiye aramadım ama gördüğüm tüm kırtasiyelere girmeye çalıştım. Sizin için de fotoğraflarını çektim :) Pirex Papir bunlardan ilki. 


Pirex Papier'de Parker, Lamy ve Waterman'lardan oluşan bir seçki var. Bunların hepsi elbette yeni kalemler.  Diğer kalemlerin fiyatlarını bilmediğim için bir şey diyemiyorum ama Lamy Safari (bence) olması gereken fiyattan yani 50 TL karşılığı Macar Lirasından satılıyordu. 

               

Ceruza Megapapir de bir kırtasiye dükkanı ancak bildiğimiz kırtasiyelerden biraz farklı... Burada kalemden ziyade kağıt ürünleri, defterler, kartpostallar, posterler, takvimler satılıyor. Ürünlerin dizaynları da harika! 



İçerisi, kırtasiye seven yetişkinler için bir cennet. Fiyatlar ise maalesef biraz yüksek. Örneğin bu fotoğraftaki büyük defterler 90 TL civarında. Ancak, gerçekten güzel dizaynları olduğunu söylemeden geçmeyelim.  







Bu yukarıda gördüğünüz fotoğraflar Budapest History Museum'dan, El yazması eserlerin orijinalleri müzede değil (geneli İtalya müzelerine dağılmış durumda) ama replikaları mevcut ve elektronik olarak da kitapları inceleyebiliyorsunuz. 


Burası da Alexandra isimli zincir bir kitapevinin şubelerinden biri... Şubenin en üst katında çay kahve içip, pasta yiyebileceğiniz böyle güzel bir alan var. Tarihi dokusu ile muhafaza edilmiş. Gitmek isterseniz, Bookcafe Lotz Hall diye aratabilirsiniz...  Ayrıca şunu belirtmeden geçemeyeceğim. Budapeşte'de gerçekten çok ama çok fazla kitapçı var. Bizdeki 1 Milyoncu mantığı ile, sakızdan, elektroniğe, çantadan, kırtasiyeye uzanan kitapçı mantığından çok uzaklar. Sadece kitap satıyorlar. Çok azında bir iki parça kalem ya da deftere denk gelebilirsiniz. Ama kitapçılar gerçekten güzel ve dolu. 


Budapeşte'den aldıklarım bu kadar. (Bir de fotoğraf karesine girmeyi unutmuş bir defter daha var) Toplamda 3-4 parça defter. 3 dolmakalem, 6 adet Stabilo boya kalemi ve bit pazarından alınmış, iki adet gümüş parça... Maalesef bit pazarında hiç ama hiç dolmakalem yoktu. 

 Ben Budapeşte'yi çok sevdim. Bakarsınız yazın bir daha giderim :)

Sizin Avrupa'da en sevdiğiniz şehir hangisi?

Sevgiler

Zeynep Çokgezengil




Helloy,

I didn't seek for stationery stores in Budapes but I tried to visit every store I have came across and photographed them for you. Pirex Papir was the first one. 

They offer various products of Waterman, Lamy and Parker. Of course all of them are new. I am not aware of actual prices of Waterman and Paker but, Lamy Safari was 50 TL which was cheaper from Turkish price. 

Ceruza Megapapir is also a stationery store but a bit different from what we have. They don't offer pens but only paper products such as notebooks, postcards, posters and calenders. And they have great designs...

Inside the shop is like an amusement park for stationery aficionado. However prices are bit high. For example, big notebooks are around 30 Euro. Did I mention that they really have great designs? :) 

Those photos are above from the Budapest History Museum. Although the handwritten manuscripts are not in the museum (they are generally in Italian Museums) they have very good replicas and also an electronic database is available. 

This is one of the branches of Alexandra Chain Book Store. On top the books, there is a saloon where you can have a lovely cup of tea and coffee along with a slice of cake. You can search as "Bookcafe Lotz Hall" if you want to visit this place. Besides I need to tell this, there are a lot of bookstores in Budapest. However, they only offer books. A few of them has one or two pieces of pens and notebooks but that's all. Nevertheless, they are nice and full of books. 

That's all I got from Budapest (There is only a missing notebook in the photo) In total, I got 3-4 pieces of notebooks, 3 fountain pens, 6 Stabilo pencils and two pieces of silver jewelry I got from flea market. However, there were no fountain pens in the market though :( 

I loved Budapest, maybe I can visit there again in summer. 

What is your favorite European city?

Cheers

Zeynep the Traveller




15 yorum:

 1. Hoşgeldiniz! Şu sadece kağıt ürünleri satan kırtasiye iyiymiş. Ülkemizde asıl sıkıntı yaşadığımız da kağıt defter zaten. (Laf aramızda cumartesi günü biraz defter kağıt aramalardaydım da... Hep hayal kırıklığı hep hayal kırıklığı)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef defter büyük sorun. Ama geçenlerde Deffter firması bi güzellik yapıp "write to me often" isimli bir defter yaptı. Kağıdını mutlaka deneyin.

   Sil
 2. Hi Zeynep,

  Nice to hear you visited Budapest. I always think that Hungary is very poor regarding the stationery sortiment. However, there are some shops better than others. Pirex is one of them, offering maybe the cheapest Lamy prices, including any online shop you can find.

  There is also at least one small specialist shop in Budpest, that offers many kinds of Japanese stationery, fountain pens and inks. Sadly it is very far from the city centre, but maybe worth a visit next time.

  Best wishes from Hungary!

  YanıtlaSil
 3. Her yerde kitapçı olması hoşuma giden bir ayrıntı oldu. Keşke burada da kitap kültürü olsa. Birinin elinde kitap görünce, "Vaaaay kitap mı okuyorsun, bakayım kapağına" değil de, kitabı görünce içinden "Vaay bu kitabı benden önce almış, acaba istesem bana da okumam için verir mi?" denilse. Neyse biz dolma kalemlerimize dönelim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kitap okuma kültürümüz maalesef yok. Ben de üzülüyorum cidden. Özellikle de bi milyoncudan hallice kitapçıların haline.

   Sil
 4. Budapeşte de güzelmiş. Değişik mekanlar değişik kalemler. Güzel bir yazıydı.

  YanıtlaSil
 5. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sami bey yorumunuz silinmiş görünüyor. Ama hatırlıyorum. Şöyle açıklayayım. Ben bir adet stabilo dolmakalem ve iki adet Pax marka Macar malı dolmakalem aldım. Biri blog için :)

   Sil
 6. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 7. Zeynep başganım, en sevdiğimiz şehri sormuşsunuz ya; açık ara Londra diyorum
  Müzik dükkkanına girdiğinizde o plaklar, cd'ler üstünüze yıkılacak gibi yoğun 3 katlı yerler var. Kitapçı deseniz, bizdeki meşhur bir kitapçının iç tasarımını direkt çaldığı Borders var, nerdler için LOTR dükkanları, grafitti dükkanları,... her bi şeyin dükkanı mevcut. Bit pazarları ayrı güzellik.
  OzgurD

  YanıtlaSil
 8. Zeynep Hanım, yanlışlıkla iki kere göndemişim, sileyim derken hepsi silinmiş. Yeniden yolladım ama görünmüyor. Evet, hangi kalemleri aldığınızı sormuştum Budapeşte'den.

  YanıtlaSil
 9. Budapeşte gerçekten çok sevdiğim ve gitmekten hiç sıkılmadığım bir şehir. Şehrin her köşesi başka bir şey vadediyor. Maalesef bit pazarlarında kalem bulmak çok kolay olmuyor. e-bay icat oldu mertlik bozuldu :)

  YanıtlaSil
 10. Teşekkürler Zeynep Hanım. Budapeşte dolmakalem tutkunlarının rüya şehri değil sanırım. Olsun. O da bi şehir :(

  YanıtlaSil
 11. Budapeşte merkezde ucuz sırt çantası alabileceğimiz bi yer var mı?
  Şu an büyük sinagoga yakınım

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...