Schneider Base Kid+ Fountain Pen

Scroll down to read in English


Merhabalar,

Sizin bir hayaliniz var mı? Benim var. Hem de bir sürü. Her gece yatmadan önce kurduğum hayallerden biri de ülkemdeki çocukların el yazısı dolmakalemle öğrenmesi. İşte bu hafta size tanıtmak istediğim kalem, başka ülkelerdeki çocukların ilk kalemlerinden biri olmaya namzet kalemlerden: Schneider Base Kid+ Yani bir çocuk kalemi ve bir de +'sı var, zira bu kalem iki gövde ile birlikte geliyor. Bakalım neymiş?


Bir kere, bu kalemin harika bir kapağı var. Ucunda tıpkı bir gnome şapkasına benzeyen sevimli bir tepelik mevcut. Buradan güzel bir ip veya zincir marifetiyle kalemi çocukların boynuna asmak mümkün. (Boynunda iple silgi taşımış nesle de buradan selam edelim) 


Kalemimiz fotoğrafta da gördüğünüz gibi Avrupa tipi kartuşla çalışıyor. Çocukların kartuşlarında kalan mürekkep miktarını görmeleri için gövde şeffaf plastikten yapılmış. Bu üstteki fotoğrafta kalemin uzun gövdesini görüyorsunuz. 


Bu fotoğrafta ise kalemin kısa gövdesi mevcut. Böylelikle minnak elli sabiler kalemi kullanırken hiçbir sorun yaşamadan dilerlerse kısa gövdeyi kullanarak ellerini yormadan yazabilirler. 


Kalemin üzerinde Schneider logosu basılı çelik bir uç var. Uç ölçüsü olarak "A" yazıyor. "A" uç Almanca'da Anfänger yani Başlangıç anlamına gelen sözcükten adını alıyor ve gözlemlediğim kadarıyla daha yuvarlak, hangi açıda tutulursa tutulsun düzgün yazılan ve ıslak nitelikte uçlar A ile işaretleniyor. Bu kalemin yazımı çok güzel. Çocuklar için doğru tutuşu hizalayan tutma yeri, iki adet gövdesi ve o tatlış ucuyla bence harika bir dolmakalem. Fiyat olarak da bu yazının yazıldığı tarih itibariyle 35-40 tl aralığında ki, bence bir çocuğun kalemleri sevmesi için gözden çıkarılabilir bir rakam. 

Bu arada, daha önce yazdığım Hollanda üretimi bir başka çocuk dolmakalemi için lütfen tık tık

Siz etrafınızdaki çocukları dolmakaleme alıştırıyor musunuz?

Sevgiler

Zeynep Minikalem

Hi All,

Do you have dreams? I have many! And one of them I am dreaming about right before I go to bed is that all children in my country learns writing with a fountain pen instead of pencils. They are way to dry to write in cursive. And this pen is designed for the countries in which children learn writing with a fountain pen and this is one of the first pens they probably have. Schneider Base Kid+ It is called base, because it is kind of a first pen, it is Kid because it meant for kids and it is + because it has two bodies. Let's see. 

This pen has a great cap. It has a top just like a gnome hat and a little hole so that children can carry this pen with a rope or chain. (When I was a kid we used to carry our erasers like that)

As you can see, the pen works with European cartridges. And the body material is clear so that children can see how much ink left. And in the photo below, you can see the long body. 

And in this one, it has the short pen body so that little kids can use the pen with the short body in case their tiny hands are so small for the long one. 

There is a steel nib engraved with Schneider logo. Nib size is A which comes from Anfänger (Beginner) in German. A nibs are generally coming with a generous spherical tipping and it can write fine in any angle. Besides they tend to be wetter. 

This pen has a smooth writing. With a grip section leading kids to correct holding position, with two bodies as an option and having a great nib, this pen is perfect. The price range is around 10 Euro (in Turkish Liras) so I think, if you want a kid to love fountain pens, this is an affordable price. 

Here you can find another fountain pen (Dutch made) for children. (Please follow the link)

What do you do to make children meet and love fountain pens?

Cheers,

Zeynep Minipen


13 yorum:

 1. Merhabalar,
  Bir çömez olarak çocukları alıştırma meselesini önemsiyorum. Keşke çevremizdeki ilkokul öğretmenlerini örgütleyebilsek, çocuklar en çok öğretmenlerini çok ciddiye alıyorlar. Eminim işe yarar.

  Ben bu hafta sonu oğluma Kaweco Ice ve güzel bir defter aldım, ilk sayfaya ona hitaben bir yazı yazıp hediye ettim. Çok sevindi. Kendim mürekkep, kalem aldıkça onun da ilgilenebilmesi için onun yanında dikkatini çekecek şekilde yapmayı planlıyorum, bakalım nasıl sonuç verecek.

  Bir de, arkadaşlarımın çocuklarına doğum günlerinde dolmakalem ve defter hediye etmeyi planlıyorum. Başka ne yapılabilir acaba?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim gerçekten çok istediğim şeylerden biri, bir AB projesi/fonu ile Türkiye'de ilkokul seviyesinde dolmakalem kullanımını yaygınlaştırmak.

   Bireysel çabalar harika. Ama önce annelere ve eğitimcilere el yazısının iyi ve önemli bir şey olduğunu, çocuğa fayda sağlayacağını anlatmalıyız. Çoğu için bu sıkıcı ve gereksiz bir aktivite.

   Sil
 2. Merhaba, ilkokul çağındaki çocuklarıma - onları biraz da özendirmek için - Pilot V-Pen dolmakalemlerden aldım. Fakat yazım açısını ayarlayamak konusunda biraz sorun yaşadılar, bir de açık konuşmak gerekirse Pilot V-Pen'in ucu onlara biraz sert geldi.
  A ucu ilk kez duydum, denemeye değer, teşekkürler,

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Lamy'nin çocuk kalemleri var. Onlardaki uçlar da A oluyor genelde. Schneider'ın bu kalemini de tavsiye ederim.

   Sil
 3. Güzel bir başlangıç kalemi. Oğluşum büyüsün bunlardan alayım. Şimdilik deneme amaçlı kendime alayım:)) yanlış anlaşılmasın lütfen deneme amaçlı alıyorum :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Elbette, kesinlikle deneme amaçlı. Kıps :)

   Sil
 4. Herlitz'in de buna benzer bir dolmakalemi var. "Tornado" modeli.
  Daha önce yazdım mı bilmiyorum, ilk okulda hokka kalemiyle güzel yazı dersleri vardı. Şimdi ise böyle bir şey yok. 10 yaşındaki oğluma bu bahsettiğim kalemi verip, dolmakalemi sevdirmeye çalıştım. Bayağı hevesli.

  YanıtlaSil
 5. Hello! Although I have a Lamy ABC with an A nib, I didn't know that this was a particular kind of nib, so thank you so much for your comments. :-)

  YanıtlaSil
 6. çevremde pek çocuk olmadığı için ben de gelecekte çocuk sahibi olması muhtemel ya da hali hazırda anne - baba olan insanlara dolmakalem sevgisi aşılamaya çalışıyorum :) zaten genelde kalemlerimi gören yetişkinlerin aklına ilk gelen şey çocukları oluyor nedense. renkli kalemler ve mürekkepler daha çocuksu geliyor sanırım insanlara :)

  YanıtlaSil
 7. ilker, gördüğü her şeffaf kalemi eyedropper yapmayı düşünenler derneği yönetim kurulu üyesi

  YanıtlaSil
 8. Kızım çok meraklı ve benim kalemlerimle yazmasına müsaade ediyorum. Pelikano lara bakıyordum. Bu kalemide alabilirim.

  YanıtlaSil
 9. Lamy abc, Pelikan Pelikano ve Geha Modell 705. Bu modelleri bilen bilir.

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...