Pilot Vortex Fountain Pen

Scroll down to read in English


Günaydın!

Haftaya mütevazı bir kalemle başlayalım mı? Bu kalemleri İstanbul'da bir mahalle kırtasiyesinde bulmuştum. Bulmuşken iki rengini de aldım. Ancak kırmızı pembe turuncu gibi başka renkleri de mevcut.  Pilot Vortex Pilot'un futuristik olarak tanımlanabilecek kalemlerinden biri. 


Vortex oldukça kompakt bir kalem. Kısa bir gövdesi ve buna karşı uzun bir kapağı mevcut. Kapak şeffaf plastikten yapılmış ve içindeki ucu güzelce sergiliyor. 


Klipste de ilginç bir tasarım kullanılmış ve her klips, kalemin gövde rengi ile uyumlu hale getirilmiş. Zarif bir klips olduğu söylenemez ancak dolmakalemin geneli ile epey uyumlu. 


Vortex'in lastik bir tutma kısmı ve çelik bir ucu mevcut. Kalem tamamen sökülüp takılabiliyor. Ancak  yine de çok sık söküp takmanızı tavsiye etmem, zira plastik kısımları bir süre sonra çatlayabilir gibi görünüyor. 


İnternette araştırdığımda bu kalem Pilot'un kartuşlarını kullanıyor görünüyor. Ancak bendeki kalem içinde standart uluslararası kartuşla geldi. Ve onunla kullanıyorum. Herhangi  bir sorun yaşatmadı. Pilot bazı kalemlerinde Metropolitan/MR böyle bir ayrıma gidebildiği için (aynı gövdenin markanın kendi özel kartuşuyla çalışan versiyonu ve standart kartuşla çalışan versiyonunu aynı anda piyasaya sürmesi) bu konuda şaşırmadım diyebilirim. 


Pilot Vortex dolmakalemin ucu oldukça yumuşak. Biraz müdahale ile birlikte oldukça ıslak da yazmaya başladı. Üstteki mürekkep karışık kartuş paketinden çıkan pembe, alttaki ise, siyah ile karıştırılmış Kaweco Ruby Red. 

Şimdi gelelim bu yazının sonuna. Bu kalemleri hediye etmek istiyorum.  Evet, ikisini de! Blogu takip edip, buraya 30 Ağustos saat 18:00'e kadar yorum bırakın. 

Sevgiler,

Zeynep FuturistikkalemHi There!

Let's start the week with a humble pen! I came across with those pens in a small stationery store in my old neighborhood in Istanbul. There were two colors when I get them. But actually there are more, like red, orange or pink. This is sure a futuristic pen of Pilot. 

Vortex is a compact fountain pen. It has a short body and a long cap compared to the body. Cap is made of clear plastik so you can see the nib through. 

Clips has an original design and every clips has a colored centered matching with the body. I cannot say it is an elegant one but for sure it is quite compatible with the fountain pen itself. 

Vortex has a long plastic grip setion and a steel  nib. You can completely disassemble the pen however I do not recommend doing it too often as the plastic parts might get cracked after a while. 

Okay! One interesting thing, when I searched online, this pen seems to use original Pilot cartridges. However, the pens I own, came with a standart cartridge inside. I put them in and so far, I have no problem. Pilot sometimes do that. They can lauch same pen in two version. One is accepting original cartridges and the other takes standart ones, as in Metropolitan/MR. Therefore, it is not a surprise. 

Pilot Vortex fountain pen has a smooth nib. With a little operation it also writes very wet now.  Ink on the top is a pink from an assorted international cartridge packet. The one at the bottom is  Kaweco Ruby Red with a little black ink in it. 

What do you think about futuristic pen designs?

Cheers,

Zeynep Futurama

33 yorum:

 1. Uç tasarımı biraz Lamy'yi anımsattı bana.Yazımı yumuşak mı Zeynep hanım?

  YanıtlaSil
 2. Pilot kalemler her zaman favorimdir. Yazımları güzel olur. İnceleme için teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 3. Pilot markasının kalemleri sadece kendi kartuşunu kullanıyor zannediyordum. Hangi modellerinde bu iki seçenekli kartuş durumu var ve başka markalar yapıyor mu biliyor musunuz acaba ?

  YanıtlaSil
 4. Vortex - Girdap bu kalemin neresinde tam anlayamasamda, vardır pilot un bir bildiği...

  YanıtlaSil
 5. Gayet sade ve güzel gözüküyor. Yumuşak uçlu olması da ayrıca güzel. Güzel yazılar yazmada vesile olması dileğiyle, sevgiler.

  YanıtlaSil
 6. sanırım kalemin boyutu kaweco sport'tan daha uzun ancak kapağını arkasına takınca dengesinin nasıl olduğunu merak ediyorum. bir de sanırım sport gibi hafif. tabii ki her zaman ben (kalp) renkli dolmakalem :)

  YanıtlaSil
 7. Mürekkep tercihi de diğer "doğu" kalemleri gibi midir acaba? Yoksa kartuşla birlikte bu bakımdan da değişiklik yapılmış mı?

  YanıtlaSil
 8. Yazınız sayesinde tanıştım Pilot Vortex ile... Alçakgönüllü bir duruşu var, sevdim. Özellikle kitap okurken deftere not almak için birebir! İzmir'den imbatlı sevgiler... Meltem U. Ruscuklu

  YanıtlaSil
 9. Farklı tasarım... Hayırlısı olsun.

  YanıtlaSil
 10. Farklı tasarım... Hayırlısı olsun.

  YanıtlaSil
 11. Takip ettiğim en güzel ve faydalı yazı araçları inceleme sitesi. Fotoğraflar konusunda da oldukça başarılısınız Zeynep Hanım. Bu güzel inceleme yazısı için teşekkür ediyorum.

  YanıtlaSil
 12. Yorum :P Espri için özür dilerim :) Kalemin kapağı çok şık duruyor..

  YanıtlaSil
 13. Pilot marka kalemlerin yazımlarını her daim beğenmişimdir.
  Keşke bir de sizin gibi güzel yazabilsek :)

  YanıtlaSil
 14. Kalemi de sevdim de siyah ile karıştırılmış Kaweco Ruby Red'e bayıldım!

  YanıtlaSil
 15. Bir tanıdığımda bu kalemi görmüştüm ve kullanma fırsatı bulmuştum. Gerçekten kompakt ve ele oturan bur kalem. Ucu da fena değil. Kazanana şimdiden hayırlı olsun.

  YanıtlaSil
 16. Kalem Pilot olunca sözcükler yetmiyor. Ama asıl sorun, şu mürekkep karıştırma işi. Bir türlü cesaret edemediğimiz bu konuda da yazılarınızı bekliyoruz.

  YanıtlaSil
 17. Değişik bir tasarım. Sürekli olarak cepte taşınabilir bir kalem gibi duruyor...

  YanıtlaSil
 18. pilotların tasarımlarını ilk görüşte sevemesem de yazarken mükemmeller her zaman..

  YanıtlaSil
 19. Yazın sonuna, okul başlangıcına güzel bir motivasyon :)

  YanıtlaSil
 20. Çok değişik sanki tükenmez kalemmiş gibi kamufle etmiş kendini.

  YanıtlaSil
 21. İlginç kalemler, ilginç tasarımlar 3D yazıcı alma isteği getiriyor bende 😇

  YanıtlaSil
 22. çekiliş var dediler geldik :) sürekli yanımda taşımak için ideal görünüyor..

  YanıtlaSil
 23. bunların çakmasını Kayseri'de bir kırtasiyede bulmuştum. O zamanlar Vortex'ten haberim olmadığı için gözüme de güzel gelince almıştım ama rafta durmaktan rengi attığı için de hevesim kursağımda kalmıştı. Bu da böyle bir anımdır. Güzel model

  YanıtlaSil
 24. "Biraz müdahale ile, ıslak yazmaya başladı." demişsiniz. Uçlarla ilgili bu çeşit müdahaleler nasıl yapılıyor, bununla ilgili bilgilerinizi de paylaşabilir misiniz?

  YanıtlaSil
 25. Ruby Red ile hangi siyahı karıştırdınız? Ben de arada kafama göre karıştırıyorum mürekkepleri ama sanki biraz sakıncalı bir hareket kalemler için?😅

  YanıtlaSil
 26. bunlar ne kadar değişik değişik kalemler. nerde bu mahalle kırtasiyeleri yahu :)

  YanıtlaSil
 27. Nazik düşünceniz için teşekkürler. İlginç bi tasarım, denemek isterdim

  YanıtlaSil
 28. Vortex'i görüp almaya cesaret edememiştim bu ilginç tasarımı ben de denemek isterim.

  YanıtlaSil
 29. Sadece bana has bir durum sanırım ama Pilot'un çoğu modelini İstanbul'da bulamıyorum.

  YanıtlaSil
 30. Pilot'un modellerini İstanbul'da bulmakta zorlanmam bana has bir durum mu?

  YanıtlaSil
 31. Uzun kapağı pilotun elite serisini aklıma getirdi. Onların plastik versiyonları gibi

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...