Parker Sonnet

Scroll down to read in English


Parker Sonnet benim orta sınıf denilebilecek ilk kalemimdi sanıyorum. O zamana kadar Lamy Safari ve Al-Star kalemlerle devam eden hayatıma 2009 yılında çat diye giriverdi. İyi de oldu. Şimdi bir süredir  kutusunda yalnız beklese de, aldığım dönem belki de en çok kullandığım kalemlerden biriydi. Hey gidi günler! 


Parker Sonnet, Parker'ın 90'lı yılların ortasında üretimine başladığı modeli. Geçmişte üretilen 45,  51 gibi modellerin uçlarındaki farklılıktan uzak, oldukça klasik bir gövde ve oldukça klasik bir uca sahip. Siyah mat gövde üzerindeki altın tezyinat kalemi tam bir klasik hale getiriyor. Her ne kadar bendeki bu klasik gövde olsa da, hala üretilmekte olan Sonnet kalemler, birbirinden farklı bir sürü gövde seçeneği ile geliyor. 


Parker Sonnet kalemlerin çoğunluğu çelik uçla birlikte geliyor. Bendeki de hakeza. Ancak oldukça ıslak ve yumuşak yazan bir uca sahip olduğunu söylemeliyim. 


Parker'ın bu klasik çizgiden ayrılan en önemli yanı, kendine has kartuş ve dönüştürücüleri kullanıyor olması sanırım. Bu da bazen insanı mürekkepsiz bırakabilen bir durum :) Her güzelin bir kusuru vardır diyelim. 


Ben bu kalemi artık kullanmasam da, özellikle vidalı olmayan kapağından mütevellit, toplantılarda ya da sık sık not tutmam gereken zamanlarda çok pratik buluyorum. Siz ne düşünüyorsunuz Parker kalemler hakkında?

Sevgiler,
Zeynep Kalemsever
I guess Parker Sonnet was my first pen which can be deemed in the middle range of pens. My life of fountain pens was going on with Lamy Al-Star and Safari's when I  got this pen in 2009. It was good. Although I am not using it often these days, it used to be one of my favorite pens. Good old days!

Parker Sonnet is a Parker model which was first produced in 90s. Unlike uniqe Parker pens like 45 or 51, Parker Sonnet has a very classical body, along with a very classical nib design. Golden trimmings on the black matte body makes this pen a classical design. Although I have this one, Parker Sonnet actually comes with many different body colors and materials. 

Most of the Parker Sonnets are coming with steel nibs. Like mine. However, it has a wet and smooth nib. 

Every rose has its thorn. What makes Parker different from the standard pens, it is using proprietary cartridges and converters. Sometimes it makes you run out of ink :)

Although I am not using this pen often, I found it very practical in meetings or stiations where I should  be taking notes due to its clicking cap. What do you think about Parker pens?

Best Regards,

Zeynep Penthusiast
12 yorum:

 1. blogunu okuduğum bir hanım var o parker kalemleri çok kişiliksiz bulurudu :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eski parker'ları kişiliksiz bulan çarpılır. Ama 90'lardan sonrakilere bir şey diyemem :)

   Sil
 2. Çok güzel bir kalem Zeynep'cim, fotoğraflar da harika..:)

  YanıtlaSil
 3. Geçen sene Parker Sonnet almak için internette fiyat araştırması yapıyordum. Ama bir sitede Waterman Perspective'i gördüm ve kalem sanki bilgisayar ekranından "Beni al" diye bağırıyordu. :) Kalem alırken genelde böyle oluyor. Geçen hafta da OHTO Tasche Blue ve OHTO Rook Silver-Orange böyle bağırdılar. İroshizuku mürekkep bakarken 2 tane OHTO siparişi verdim. Neyse konuya döneyim... Parker ise hala aklımın bir ucunda bekliyor, Merak ediyorum bu kalemi. Sanırım biraz daha yaşlı gözlerle beklemesini isteyeceğim ondan... :(

  YanıtlaSil
 4. Sanırım yeni Parker'ları hiçbir zaman sevemeyeceğim. :/
  Ama bir Vacumatic olsa durum değişebilir, elinize sağlık efem.^^

  YanıtlaSil
 5. Sonnet, Parker'in son iyi kalemlerinden. Sonnet'ten sonra Parker bitmiştir bana göre. Hiç bir güzel model görmedim.

  YanıtlaSil
 6. I bought the first year (1994) of production: a fountain pen and a rollerball in black lacquer; the rollerball was more practical for daily business use. Now I use the fountain pen because rollerball cartridges are hard to find and not too friendly for our environment. Sometimes the fountain pen's nib needs to be given more ink through the converter. The Sonnet is a good daily pen, and has a classic look.

  I agree with Sami Ertaga: I have not seen attractive pen from Parker after the Sonnet. I want to like the Duofold because of its history, but I feel nothing when I look at them. Well, we have many old Parkers to enjoy, too!

  YanıtlaSil
 7. I was not a huge fan of Parkerswhen I started to use fountain pens. Mostly because I was like "yeah, Parker, everyone is using these, I need to be different". But then I have tried a vintage 45, vintage Duofold and started to like the brand. And now I have a modern Urban and no problems using it as my daily pen, even if have a lot of other pens in my collection.

  YanıtlaSil
 8. Parker uçlarını hiç sevemedim ama eski modellerini elime alınca mad man dizi setine ışınlanmış gibi hissediyorum

  YanıtlaSil
 9. Sonnet benim Parker Vector'u saymazsak ilk kalemim. Satın alalı birkaç ay oldu her geçen gün bir parça daha alışıyoruz. Takımı da Moleskine ve Parker Quink ile tamamlıyoruz şimdilik. Sonnet için önerebileceğiniz kağıt yahut mürekkep varsa duymayı çok isterim.

  YanıtlaSil
 10. İlk satın aldığım Dolmakalem Parker Vector dü. Supersmooth bir nibi var. Fakat zaman içerisinde Vector kapaklarında oluşan gevşeme ve kapanmama sorununu görünce, benimkinin başına da aynı şey gelmemesi için öpüp koklayıp kutusuna kaldırdım. Elimde babadan kalan vintage 21, 25, 45 gibi kalemler var. Kullanıyor muyum? Hayır. Parker, Cross, Sheaffer bana göre değil sanırım.

  YanıtlaSil
 11. Parker 45'lerin çok rahat bir kullanımı var, insan elinden bırakmak istemiyor. Parker 75 ve 1980'lerin Premier modelleri de öyle. Harika uçları var.

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...