UHU Primus Fountain Pen

Scroll down to read in English


Ünlü yapıştırıcı markası UHU'nun zamanında dolmakalem ürettiğini biliyor muydunuz? Ben biliyordum ama hiç kanlı canlı görme fırsatım olmamıştı. Taa ki, bu kalem bana hediye gelene dek. Teşekkürler Mr. X :) 


UHU Primus, 1950'lerde üretilmiş bir kalem ve dönemin, ciddi  ve sağlam kalemlerinin bir örneği gibi. Bendekinde "UHU Primus" yazısının altında demirbaş numarasına benzer bir yazı mevcut. Bu numara bir demirbaş numarası mıdır, yoksa model numarası mıdır, bu kalemin başka bir örneğini görmediğim için emin değilim. 


UHU Primus vidalı kapağı, piston dolum sistemi ve bir mürekkep haznesinden oluşan klasik bir gövdeye sahip. Pistonun üzerinde blind cap denilen kör kapaklardan konulmuş ve piston sistemi alışkın olduğumuzun tersine çalışıyor. 


Kalem üzerinde, gümüş rengi ve üzerinde UHU markasından başka herhangi bir ibare bulunmayan çelik bir uç mevcut.


Ucun yazımı oldukça güzel ve çelik olmasına rağmen esnek bir uca sahip. Ben kalemin siyah ve ciddi gövdesini kırmak üzere özellikle turuncu bir mürekkep kullanmak istedim. Çok da iyi oldu, çok da güzel oldu.  


Ben bu kalemi çok sevdim. Ve benim için bu kalemin önemi, bundan yıllar önce dolmakalemin çok fazla firma tarafından üretilen ve çok daha fazla insan tarafından kullanılan bir yazım gereci olması. Bu kalem bana bunu hatırlatıyor. Kalemleriniz size neler hatırlatıyor?

Sevgiler,

Zeynep Eskikalem

Hello,

Do you know that, famous glue brand UHU was producing fountain pens once? I had knew that, but I had never saw one in person up until I have been gifted this pen. Thank you Mr. X :) 

UHU Primus has been produced in 1950's and it is a good example of the serious and sturdy pens of these period. Mine pen has a number "D52.24580", I am quite not sure if it is a model or inventory number because I haven't seen any other example of this pen. 

UHU Primus has a very classical shape of fountain pen with a screw cap, pistonfiller and a translucent ink window. There is a blind cap over the piston know and piston turns contrarty to the usual turn. 

There is a silver colored steel nib on the pen marked only with UHU brand. 

The nib writes perfect and although it is a steel nib, it is has a good amount of flex. I used an orange ink just to surprize this serious black pen. I think it matches with the ink window as well.

I  liked this pen. And it reminds me of times that where lot more people were using fountain pens and so many companies were producing it. What are your pens reminding you?

Cheers

Zeynep Vintagepen
5 yorum:

 1. Kalemin karakteri var, çok güzel, çok beğendim, güle güle kullanın, sevgiler..
  zeynep

  YanıtlaSil
 2. Kalemin ucu beni benden aldı. Ayrıca Apricot kalp ben. ^^

  YanıtlaSil
 3. Anıları olan kalemlerime isim vermem normal bir durum mu acaba 😊 Tüm kalem severlerin güzel anılı kalemleri olması dileğiyle.

  YanıtlaSil
 4. Çok güzel bir kalem. Bana da nasip!!

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...