Currently Inked Black Pens' Night Edition

Scroll down to read in English


Merhabalar,

Bu haftanın mürekkepli kalemleri sanki ağız birliği etmişcesine siyahlar olunca, bu seriye de Black Pens' Night adını vermek istedim. 

Neler varmış?

UHU Primus: Çok güzel bir vintage kalem. Bildiğimiz yapıştırıcı üreten UHU markasının bir dönem ürettiği kalemlerden biri.  

Platinum Carbon Pen: Stilofor gibi bir masa üstü kalemi. Özellikle çizerler tarafından çok tercih edililyor. 

Lamy 99/36: Lamy'ciğimizin eski kalemlerinden. Ah ne güzeller!

Lamy 99b: Bu da yine Lamy ailesinin bir diğer kalemi. Bildiğim kadarıyla 99 serisinin yaklaşık 5-6 farklı çeşidi var. Mürekkkeplere gelirsek

Sailor Jentle Apricot: Gerçek bir turuncu. Özellikle Noodler's'ın ünlü Apache Sunset'inin bir ikamesi. Ancak maalelsef Sailor Jentle serisini yenilerken bu rengi üretmeyi bıraktı. 

Platinum Carbon Ink: Suya dayanıklılığın kitabını yazdığı için özellikle çizerlerin çok tercih ettiği muhteşem bir mürekkep. 

Montblanc Diamond Blue: Günlük yazımda kullanmak üzere ancak diğerlerinden farklı bir mavi istiyorsanız bakmanız gereken renklerden biri.  

Pelikan Edelstein Aquamarine: Edelstein serisinin 2016 rengi olarak çıkan mavi-yeşil arası muhteşem rengi. Fotoğraflarını gördüğümde "meh" demiştim ama kullandıkça çok sevdim.

Siz neler neler mürekkeplediniz?

Sevgiler,

Zeynep Mürekkeplikalem

Schneider Base Kid+ Fountain Pen

Scroll down to read in English


Merhabalar,

Sizin bir hayaliniz var mı? Benim var. Hem de bir sürü. Her gece yatmadan önce kurduğum hayallerden biri de ülkemdeki çocukların el yazısı dolmakalemle öğrenmesi. İşte bu hafta size tanıtmak istediğim kalem, başka ülkelerdeki çocukların ilk kalemlerinden biri olmaya namzet kalemlerden: Schneider Base Kid+ Yani bir çocuk kalemi ve bir de +'sı var, zira bu kalem iki gövde ile birlikte geliyor. Bakalım neymiş?


Bir kere, bu kalemin harika bir kapağı var. Ucunda tıpkı bir gnome şapkasına benzeyen sevimli bir tepelik mevcut. Buradan güzel bir ip veya zincir marifetiyle kalemi çocukların boynuna asmak mümkün. (Boynunda iple silgi taşımış nesle de buradan selam edelim) 


Kalemimiz fotoğrafta da gördüğünüz gibi Avrupa tipi kartuşla çalışıyor. Çocukların kartuşlarında kalan mürekkep miktarını görmeleri için gövde şeffaf plastikten yapılmış. Bu üstteki fotoğrafta kalemin uzun gövdesini görüyorsunuz. 


Bu fotoğrafta ise kalemin kısa gövdesi mevcut. Böylelikle minnak elli sabiler kalemi kullanırken hiçbir sorun yaşamadan dilerlerse kısa gövdeyi kullanarak ellerini yormadan yazabilirler. 


Kalemin üzerinde Schneider logosu basılı çelik bir uç var. Uç ölçüsü olarak "A" yazıyor. "A" uç Almanca'da Anfänger yani Başlangıç anlamına gelen sözcükten adını alıyor ve gözlemlediğim kadarıyla daha yuvarlak, hangi açıda tutulursa tutulsun düzgün yazılan ve ıslak nitelikte uçlar A ile işaretleniyor. Bu kalemin yazımı çok güzel. Çocuklar için doğru tutuşu hizalayan tutma yeri, iki adet gövdesi ve o tatlış ucuyla bence harika bir dolmakalem. Fiyat olarak da bu yazının yazıldığı tarih itibariyle 35-40 tl aralığında ki, bence bir çocuğun kalemleri sevmesi için gözden çıkarılabilir bir rakam. 

Bu arada, daha önce yazdığım Hollanda üretimi bir başka çocuk dolmakalemi için lütfen tık tık

Siz etrafınızdaki çocukları dolmakaleme alıştırıyor musunuz?

Sevgiler

Zeynep Minikalem


Paperchase Smooth Leather Journal

Scroll down to read in English


Bu haftanın defteri, uzun süre ambalajında beklemiş Paperchase Smooth Leather Journal. Paperchase İngiltere'nin köklü kırtasiye firmalarından biri. Ben bu defteri İngiltere'den değil ama Hollanda'da bir kırtasiyeden edindim. Oldukça güzel deri bir kapağa sahip. 


Defterimiz, 100 değil, 110 değil taaam 145 gramlık bir kağıttan yapılmış. Sayfaları beyaz ve çizgisiz. Ayrıca, eğer siz de ne bulursa defterin arasına tıkangillerdenseniz, defteri ve içindekiler bir arada tutan güzel de bir lastiğe sahip. 


Defterin kağıdı beyaz olduğundan rengarenk mürekkeplerle denemek istedim. Renkler her zaman insanın içini açıyor değil mi?


Aslında kağıdın gramajı bize tek başına o kağıdın iyi olduğuna dair bir delil sağlamıyor. Ama görebileceğiniz üzere, harika, insan üstü bir performans sergiledi. Evin içinde üçlü çektirerek sevinç turları atmak istedim resmen. 


Ben bu defteri 13 Euro'ya almıştım. İngitere'deki fiyatı nedir bilemiyorum. Dolmakalemle, özellikle ıslak yazan dolmakalemlerle kullanmak için harika bir defter. Kuru yazan dolmakalemler bu defterin üzerinde biraz zorlanıyorlar. 

Sizin tavsiye edeceğiniz, dolmakaleme uygun defterler var mı?

Sevgiler

Zeynep Beyazkağıt


Waterman Allure Fountain Pen

Scroll down to read in English


Merhabalar,

Bu sefer karşınızda uzun zamandır ihmal ettiğim Waterman Allure dolmakalem var. Bu kalemi yıllar önce İstiklal Caddesi üzerindeki Mephisto kitabevinden almıştım. Yıllar içinde bir kaç kez kullandım ancak tam olarak gözdem haline gelmedi kendisi. Bu yüzden de yazmayı hep erteledim. 


Kalemin üzerinde Waterman damgalı ve Medium çelik bir uç mevcut. Kalemin gövdesi eğer yanılmıyorsam alüminyumdan mamül. Bu da onu oldukça hafif bir kalem haline getiriyor. Tutma yerinde ise plastik kullanılmış. 


Kalemin Medium ucu kutusundan çıkar çıkmaz yazmaya hazır ve Avrupa standartlarında medium bir yazım sağlıyor. Orta ıslaklıkta ve orta yumuşaklıkta bir kalem. Standart Avrupa tipi kartuşlar ya da dönüştürücülerle kullanılıyor. 


Ben bu kalemi sevdim ama nedense, belki de rengi yüzünden benim favori kalemlerim arasına giremedi. Ancak bir başkasının en sevdiği kalemi olmaya da aday kalemlerden. 

Siz nasıl buldunuz?

Sevgiler

Zeynep Mavikalem


Photo of the Day 51

Scroll down to read in English


Merhabalar,

Ülke gündemi malum "kalabalık". Bu kalabalığın içinde insan sükuneti en iyi kendi kendine kalarak, sevdiği kitaplara sığınarak buluyor. O sebepten bana huzuru hatırlatan bu fotoğrafla haftaya başlamak istedim. 

Barış dolu güzel günler diliyorum.

Sevgiler,

Zeynep Kalemsever

Kalem: Online Calligraphy 


J. Herbin Vert Pré Ink Review

Scroll down to read in English


Yeşil, yemyeşil bir gün diliyorum!

Bugün günlerden Vert Pré yani "çayır yeşili". Blogun düzenli takipçileri J. Herbin mürekkeplere olan sevgimi bilirler. (Seviyorum merkez) Şişeleri, (hem normal seri, hem de 1670 serisi) beni biraz zorlasa da renklerini çok seviyorum. 


Özellikle J. Herbin yeşilleri gerçekten çok güzel tonlara sahip. (Emerald of Chivor ve Vert Empire'yi daha önce incelemiştim) Bu sefer de uzun zamandır kullanmadığım Vert Pré'yi hem kullanmak hem de bloga konu etmek istedim. Vert Pré yeşilin çok iç açıcı bir tonu. Resmi yazışmalarda kullanmaya uygun olmasa da günlük hayatta insana mutluluk vereceğinden şüphem yok. 


Vert Pre'nin suyla arası mükemmel değil, ancak üzerinden ne kadar geçerseniz geçin tamamen silinip kaybolmuyor, yıkanıp akmıyor kağıttan. 


Sizin en sevdiğiniz yeşil mürekkep hangisi?

Bu arada, şimdiye kadar yaptığım diğer J. Herbin mürekkep incelemelerini aşağıda bulabilirsiniz. 
Sevgiler,

Zeynep Yeşildev

Senator Windsor Pistonfiller

Scroll down to read in English


Merhabalar Bayram Şekerleri,

Bir bayramı daha alnımızın akıyla atlattık. Umarım herkes için güzel geçmiştir. Peki ne yaptık? Kalemden kağıttan koptuk mu? Asla! Komşu çocuklarından, meraklı akrabadan sır gibi sakladık kalemlerimizi. Şimdi sırada nispeten az dikkat çeken ama yazımıyla, duruşuyla on numara bir kalem var. Senator Windsor! (Buraya borazan sesi girecek. Ağzınızla da yapabilirsiniz) 


Kalemin ismi bile gerçek bir asalet abidesi. Adı öyle de kendisi sokak çocuğu mu? Hayır o ne biçim laf. Kendisi bir lord, bir markiz, bir paşa. Ne derseniz işte. Bende mavi, beyaz ve yeşil olmak üzere alacalı üç rengi mevcut. Bir arkadaşımdaysa tamamen siyahı vardı. Pek de iyiydi pek de güzeldi. 


Senator Windsor'un vidalı bir kapağı, şeffaf mürekkep penceresi, Lamy'e eş boyu, vidalı ucu ve piston dolum sistemiyle pek çok insan için ideal kalem tanımına girebilir. Aslında bu söylediklerimizin pek çoğu Pelikan'da da mevcut ancak bu kalem, en azından ben satın aldığımda Pelikan M150'nin neredeyse 10'da 1 fiyatına tekabül ettiği için daha da çok sevmiş olabilirim kendisini. 


Kalemin ucunda, üzerinde Senator logosu olan sade bir uç var. Benim elimdeki tüm kalemler gerçek bir şampiyon gibi yazıyordu: ıslak ve yumuşak bir yazım. Eğer çok ince uçlardan hoşlanıyorsanız size biraz kalın gelebilir yazımı.  


Ben Senator Windsor kalemleri çok seviyorum. Eğer denk gelirsem bir kaç tane daha alıp kullanabilirim. Zira uzun bir süre dahi mürekkepli kalsalar kurumadıkları için günlük kalem olarak oldukça idealler. Ayrıca tam da benim sevdiğim gibi biraz hafif, böylelikle uzun süreli yazımda eli yormadığı için, benim sıklıkla mürekkeplenen kalemlerimden biri. Bazen, olmaz ya, eski bir kırtasiyeden size de göz kırpabilir.

Sevgiler,

Zeynep LordoğluHappy Holiday / İyi Bayramlar

Scroll down to read in English


Bu hafta benim için koşuşturmaca ve maalesef havaalanındaki patlama sebebiyle salt kalp ağrısı ile geçti. Şimdi önümüz bayram. Ancak bayramın da benim için farklı bir anlamı var bu sene. Zira, geçen sene kaybettiğim erkek kardeşimin ilk ölüm yıldönümü. İçinizi sıkmak ve sizi üzmek niyetinde değilim. Ölüm bu hayatın belki de tek gerçeği. Belki şu hayatta pek çok şeyden kaçabiliyoruz ama ölümden asla. Hiç geçmez diye düşündüğüm o bir sene geçti bile...

Ben bayramda ailemin yanında olacağım. Biraz onlarla vakit geçirip sonra evime, sığınağıma döneceğim. Herkese çok güzel, çok eğlenceli bir bayram diliyorum. Sevdiklerinizi gördüğünüzde, onlara seni seviyorum deme fırsatını sakın kaçırmayın.

İyi bayramlar

Zeynep Hayatbayramolsa


Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...