How to Fill Piston and Vacuum Filler Fountain Pens?

Scroll down to read in English

                                 

Bu sefer gelen talepler doğrultusunda temel bir konuyu ele alıp, pistonlu dolmakalemlerin nasıl doldurulduğunu göstermek istedik. Biraz heyecan katmak için bir de vakum dolum sistemli kalem dolduralım dedik.  Benim vakumlu kalem doldurmak için biraz kas yapmam gerektiği ortaya çıkmış olsa da, yine de nasıl doldurulduğuna dair bir fikir vermiştir umarım.

Sevgiler

Zeynep Kalemsever


Parker Sonnet

Scroll down to read in English


Parker Sonnet benim orta sınıf denilebilecek ilk kalemimdi sanıyorum. O zamana kadar Lamy Safari ve Al-Star kalemlerle devam eden hayatıma 2009 yılında çat diye giriverdi. İyi de oldu. Şimdi bir süredir  kutusunda yalnız beklese de, aldığım dönem belki de en çok kullandığım kalemlerden biriydi. Hey gidi günler! 


Parker Sonnet, Parker'ın 90'lı yılların ortasında üretimine başladığı modeli. Geçmişte üretilen 45,  51 gibi modellerin uçlarındaki farklılıktan uzak, oldukça klasik bir gövde ve oldukça klasik bir uca sahip. Siyah mat gövde üzerindeki altın tezyinat kalemi tam bir klasik hale getiriyor. Her ne kadar bendeki bu klasik gövde olsa da, hala üretilmekte olan Sonnet kalemler, birbirinden farklı bir sürü gövde seçeneği ile geliyor. 


Parker Sonnet kalemlerin çoğunluğu çelik uçla birlikte geliyor. Bendeki de hakeza. Ancak oldukça ıslak ve yumuşak yazan bir uca sahip olduğunu söylemeliyim. 


Parker'ın bu klasik çizgiden ayrılan en önemli yanı, kendine has kartuş ve dönüştürücüleri kullanıyor olması sanırım. Bu da bazen insanı mürekkepsiz bırakabilen bir durum :) Her güzelin bir kusuru vardır diyelim. 


Ben bu kalemi artık kullanmasam da, özellikle vidalı olmayan kapağından mütevellit, toplantılarda ya da sık sık not tutmam gereken zamanlarda çok pratik buluyorum. Siz ne düşünüyorsunuz Parker kalemler hakkında?

Sevgiler,
Zeynep Kalemsever


J. Herbin 1670 Bleu Ocean (Both Versions)

Scroll down to read in English


J. Herbin'in 1670 Anniversary serisinde sunduğu ikinci mürekkep Bleu Ocean olmuştu. Ancak bu mavi mürekkep güzel ama işlevsiz şişesine rağmen tutmayınca,  J. Herbin, bir kaç ay sonra aynı mürekkebi içine altın rengi simler ekleyerek yeniden piyasaya sürdü. Akıllıca değil mi? 


O tarihte henüz Diamine Shimmertastic serisini piyasaya sürmemiş olduğundan, bu mürekkepteki altın revnaklar bizleri heyecanlandırmıştı. Elbette bu oyunu asıl değiştiren J. Herbin Emerald of Chivor ve Diamine'ın piyasaya sürdüğü Shimmertastic serisi oldu. 


Ben her iki mürekkebi de denedim. Renk olarak birbirinden herhangi bir farkları yok. Ancak revnaklı olanda elbette özellikle ıslak yazan kalemlerde ya da benim gibi fırça kullanarak yazarsanız simlere ulaşmak mümkün. 


Mürekkebin tonu ise, her türlü resmi ve gayrı-resmi yazışmada kullanmaya oldukça müsait, ciddiyetten ödün vermeyen, hatta bana kalırsa biraz sıkıcı  bir mavi. 


Siz revnaklı,  simli mürekkepler hakkında ne düşünüyorsunuz?

Sevgiler

Zeynep Mavimercek

1670 serisinin diğer incelemeleri için

Not: Bu arada, 2 milyon görüntülenmeyi geçmişiz. Hepinize teşekkürler Yakında bunun şerefine bir çekiliş yapar mıyız?

UHU Primus Fountain Pen

Scroll down to read in English


Ünlü yapıştırıcı markası UHU'nun zamanında dolmakalem ürettiğini biliyor muydunuz? Ben biliyordum ama hiç kanlı canlı görme fırsatım olmamıştı. Taa ki, bu kalem bana hediye gelene dek. Teşekkürler Mr. X :) 


UHU Primus, 1950'lerde üretilmiş bir kalem ve dönemin, ciddi  ve sağlam kalemlerinin bir örneği gibi. Bendekinde "UHU Primus" yazısının altında demirbaş numarasına benzer bir yazı mevcut. Bu numara bir demirbaş numarası mıdır, yoksa model numarası mıdır, bu kalemin başka bir örneğini görmediğim için emin değilim. 


UHU Primus vidalı kapağı, piston dolum sistemi ve bir mürekkep haznesinden oluşan klasik bir gövdeye sahip. Pistonun üzerinde blind cap denilen kör kapaklardan konulmuş ve piston sistemi alışkın olduğumuzun tersine çalışıyor. 


Kalem üzerinde, gümüş rengi ve üzerinde UHU markasından başka herhangi bir ibare bulunmayan çelik bir uç mevcut.


Ucun yazımı oldukça güzel ve çelik olmasına rağmen esnek bir uca sahip. Ben kalemin siyah ve ciddi gövdesini kırmak üzere özellikle turuncu bir mürekkep kullanmak istedim. Çok da iyi oldu, çok da güzel oldu.  


Ben bu kalemi çok sevdim. Ve benim için bu kalemin önemi, bundan yıllar önce dolmakalemin çok fazla firma tarafından üretilen ve çok daha fazla insan tarafından kullanılan bir yazım gereci olması. Bu kalem bana bunu hatırlatıyor. Kalemleriniz size neler hatırlatıyor?

Sevgiler,

Zeynep Eskikalem


J. Herbin Eclat de Saphir Louis XIV Edition

Scroll down to read in English


J. Herbin'in en sevilen mavilerinden Eclat de Saphir ve onun 14. Louis edisyonu ile karşınızdayım. Bu iki mürekkep, şişe ve dış ambalajları hariç birbirinin aynısı. 


14. Louis, altında desenli bir bant olan, 1670 şişesi ile birlikte geliyor. Bu şişeler her ne kadar güzel görünseler de, maalesef boynunun darlığından dolayı ortalamanın üstünde kalınlıkta kalemlerle anlaşamıyor (mesela Pelikan M800) ve biraz kullanışsız kalıyor.  
Şeffaf plastik dış ambalajın içinden 14. Louis hakkında bir tarafı Fransızca, bir tarafı İngilizce minik bir kağıt çıkıyor. Fotoğraftaki yazı örneği, fırça ile yazıldı. Fırça ile kullanıldığında daha açık bir mavi iken ıslak kalemlerde daha parlak ve tok bir performansı olduğunu söylemem lazım. 


Devlet mi? (Kendisini  göstererek) Devlet bu, buna konuş aslanım diyen 14. Louis'i bir kere daha anıp,  incelememizi cam kalemle, iki mürekkebi alt alta yazarak sonlandırmak istiyorum. J.  Herbin Eclat de Saphir veya onun Louis XIV edisyonu, günlük ve hatta resmi her türlü kullanıma uygun mürekkepler. 

Sizin en sevdiğiniz maviler hangileri? 

Sevgiler

Zeynep Motorlarımavilikleresüreceğiz


Happy Fountain Pen Day!

Scroll down to read in English


Bugün, dünya dolmakalem günü! 
Dolmakalemi seviyoruz.  1 liralık olanlarını da 1000 liralık olanlarını da seviyoruz. 
İyi yazanları seviyoruz. Kötü yazanları da seviyoruz ki, iyi yazabilsinler diye çaba göstermekten vazgeçmiyoruz. 
Piston dolum sistemlileri seviyoruz ama pratik oldukları için kartuşlu olanları da seviyoruz. 
Ağır olanlarını seviyoruz ama elimizi yormadıkları için hafif olanlarını da seviyoruz. 
Vidalı kapak seviyoruz ama kolay olduğu için oturmalı kapakları da seviyoruz. 
Mürekkeplerini seviyoruz ama elimizdeki mürekkep lekelerini daha da çok seviyoruz. 
Dolmakalem, not almak, imza atmak, yazı yazmak için kullanılan bu araç, sevginin gerçek bir tezahürü.
Bu vesile ile ben de hepinizi seviyorum.
Dünya dolmakalem gününüz kutlu olsun.

Kalem: Lily 718
Kağıt: Hacettepe Üniversitesi Not Kağıdı
Mürekkep: Diamine Shimmertastic Magical Forest
Bendeniz: Zeynep Kalemsever


Biz Kimiz Fpail / Who are we Fpail

Scroll down to read in English

                             

Videolarımızın ikincisi de burada! Bu bölümde, bir çoğunuzun instagramdan tanıdığı Fpail ile dolmakaleme nasıl başladığını, yazısını nasıl güzelleştirdiğini ve Türkiye'deki dolmakalem piyasasını konuştuk. 

Bakalım sevecek misiniz?

Bu arada kanalımıza abone olmayı unutmayın.
https://www.youtube.com/c/writetomeoften

Sevgiler

Zeynep KalemseverKaweco Supra, Liliput on Steroids

Scroll down to read in English


Bu haftaya Kaweco'nun hormonlu kalemi Supra ile başlayalım ne dersiniz? Supra Kaweco Liliput'un (buraya tık tık)vücut çalışmış, badibili (hellöy modern sabahlar) yapmış hali. Hem uzun, hem kalın, hem de daha ağır. E bi de içinde ufak sürprizi var.


Kaweco Supra'nın ucunda kendisi gibi devasa çelik bir uç var. Neden kalemle uygun olarak sarı renkte değil bilmiyorum.Kalemin gövdesi iki parçadan oluşuyor. İki parça da takılıyken kalem bu fotoğrafta görünen uzunlukta.Gövdedeki orta parçayı çıkartıp, Liliput'a yakın bir sonuç elde etmek de mümkün.


Kalın ve etli gövdesine rağmen, ek parça çıktığında gerçek bir minnoş, tam bir ponçiğe  dönüşüyor.Atası Liliput'la mutlu günlerinden bir kare!Uzatma parçası  olmadan ne kadar da iricene bir Liliput değil mi?


Ucu sizi yarı yolda bırakmayacak bu kalemi, özellikle ağır kalem sevenler kaçırmasın. Siz nasıl buldunuz Kaweco'nun yeni kalemini?

Sevgiler

Zeynep İrikalem


Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...