How do I write better? / Elyazımı Nasıl Düzeltirim?

El yazısını güzelleştirmek

Scroll down to read in English

Merhabalar,

Yeni yıl insanların yeni kararlar aldığı bir zaman dilimi. Bu süre zarfında eğer içinizde "Bu sene el yazımı güzelleştireceğim" diyenler varsa onlara yardımcı olmak için aşağıda ufak tefek bazı tüyolar vermek istedim. 
Yukarıdaki bu yazılar dolmakalem toplantılarımızın müdavimlerinden Rıfat'a ait. Bu yazılar Rıfat'ın 1,5 sene önceki yazıları. Aşağıdaki fotoğraflarda ise Rıfat'ın şimdiki el yazısını görüyorsunuz. Peki bu 1,5 yıllık süre zarfında ne değişti? 
El yazısı nasıl güzelleştirilir?
* Bol bol kalem deneyin. Esnek kalemler, ince uçlu kalemler, kalın uçlu kalemler, italikler... Yazınıza hangisinin uyacağını ancak böyle anlayabilirsiniz...

* Bol bol yazın. Kaleminiz ve defteriniz elinizin altında bulunsun. Evde sohbet ederken, televizyon seyrederken yazın. 

* Daha önce anlatmıştım. Yazı yazmakla motosiklet kullanmak birbirine benziyor. Bakışınız yüksek, eliniz kolunuz gevşek olsun. Kasılmış kollarla yazmak zordur. Bakışınız düşük, kafanız kağıda gömülü olursa, yazınızın kağıdın hangi köşesine doğru uçtuğunu göremezsiniz.

* Kopyalayın! Bir arkadaşınızın "g" harfini, bir diğerinin kuyruklu "y" harfini... Zamanla o harfler sizin el yazınıza yaklaşıp kendini bulacaktır. 

* Güzel bir yazı karakteri bulup, sevdiğiniz bir metnin o yazı karakteri ile gri renkli çıktısını alın. Harflerin üzerinden geçin. Eliniz alışsın.

* Bir süre kareli ya da izometrik dediğimiz noktalı defterleri kullanın. Harflerinizi o karelere sığdırmaya çalışın. Bu yazınızın orantılı olmasını sağlayacaktır. 

* Ne olursa olsun, kalemi, kağıdı, mürekkebi sevin! Emin olun, onlar da sizi sevecek :)

Gördüğünüz gibi, "El yazısı kaderiniz değil!"Yazınızı güzelleştirebilirsiniz, değiştirebilirsiniz, geliştirebilirsiniz. Yeter ki buna inanın ve çalışın. 

Sevgiler

Zeynep Yazıcı :)

Hello All,

New year is a time period that people decide to change things in their lives. If you decided to change your handwriting this year, I am going to have some tips for you. 

These handwriting samples above belongs to Rıfat who is a regular of our fountain pen meetings. First line is Rıfat's handwriting of one and a half year's before. And below, you can see his current handwriting. What happened in this 1,5 years period? 

* Try out a lot of different pens. Flex nibs, fine nibs, broad nibs, italics.... So that you can understand which pen suits your handwriting the most. 

* Write a lot! Write often! Keep your pen and your paper while you are having a chat, watching TV!

* As I said before, writing and riding a motorbike has a lot in common. Keep your head up and release your arms. If you have contracted arms or white knuckles, you cannot write easily. If your head is down or burried in paper, you cannot see where your writing is headed. 

* Be a copy cat! Copy your friend's nice "g" or tailed "y". As you write, they will be your letters. 

* Use squared or isometric notebooks for a while so that your hand writing will be toned for correct proportions. 

* And whatever it is, love pens, papers and inks so they will love you back!

As you can see, your handwriting is not your faith. You can change, beautify and improve your hand writing. Just believe in that and work. 

Cheers,

Zeynep Toth

0 yorum:

Yorum Gönder

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...