Kaweco Special Dip Pen

Scroll down to read in English


Divit kalemleri seviyor ancak nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız size güzel bir haberim var. Bildiğimiz, tanıdığımız, sevdiğimiz Kaweco da, artık divit kalem üretiyor. Hem de çok kaliteli bir gövde ile. 


Dolmakalemseverler genelde bir noktada, özellikle esnek yazı örneklerini gördükten sonra en az bir kere divit kalem deniyor ama genelde hayal kırıklığına uğruyorlar. Bunun iki temel sebebi var. Birincisi, divit uçlarını kullanmadan önce bir kere bulaşık deterjanı ile yıkayıp üzerindeki yağdan arındırmamız gerekiyor.  Böylelikle ucun mürekkep tutma kapasitesini artırmış oluyoruz. 


İkinci mesele ise divit kalemleri divit mürekkepleri ile kullanmanın gerekliliği.  Dolmakalem mürekkepleri, divit mürekkeplerine göre çok daha akışkan yapıda olduğundan, divit kalemlerle dolmakalem mürekkebi kullanmak başarısızlıkla sonuçlanıyor genelde. Ancak ufak bir uyarı, divit mürekkeplerini ise hiçbir zaman dolmakaleminize çekmeyin. Çünkü içindeki arap zamkı benzeri maddeler dolmakalem damaklarına geri dönüşü olmayan zararlar verebilir. 


Siz divit kalem kullanıyor musunuz?

Sevgiler,

Zeynep Dividim Kalemim
If you like dip pens and don't know where to start, I have good news for you. Our good old friend Kaweco ise making dip pens with a great body. 

Most of the fountain pen enthusiasts try dip pens, especially right after they have come across with flex handwriting samples. But in most cases it is a disappointment. There are two main reasons for this disappointment. First, we should rinse dip nibs with a dish soap right before the first use. So that, we can wash off the oil residue and increase the ink holding capacity of the nib. 

And the second thing is that we need to use speacial inks like, drawing inks. Since, fountain pen inks are much more fluidal when compared to drawing inks, it ends up with failure when you try to use fountain pen inks with dip nibs. However, please do not use drawing inks in your fountain pen since subtances like gum arabic may cause detrimental damages to your feed. 

Do you use dip nibs?

Cheers,

Zeynep Penthusiast


15 yorum:

 1. okulda guzel yazi dersinde kullanmisligim var, simdi de ozellikle altin ve bakir renkli murekkepleri gordukce denemek istiyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zaten en güzel o tarz mürekkeplerle kullanılıyor. Dolmakalem mürekkebiyle kullanmak hüsran yaratır!

   Sil
 2. Çok iyi haber! Efferim Kaveko. Nereden temin ederiz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. scrikss'i arayıp rahatsız edin. Getirip getirmediklerinden emin değilim :)

   Sil
 3. Yanıtlar
  1. <3 Lili sen çekilişlere katılıyorsun ama blogu takip etmiyorsun. Valla sana çıkarsa hediyeni vermeyeceğim :)

   Sil
 4. Deneye deneye divit kullanımında ilerlemeye çalışıyorum. Ama dediğiniz gibi, dolmakalemden sonra mürekkebin zırt pırt kesiliyor olmasını insan garipsiyor. Ben de ucuz Çin kalemlerimden birine bir divit ucu sapladım ve divit sapı olarak onu kullanıyorum. En azından artık mürekkep 4 kat daha uzun kalıyor uçta. Tabi damak mürekkebi tuttuğu için.

  Kaweco'nun uçları da var mı yoksa sadece sap mı çıkardılar?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu kalem uçla geliyor ama başka uçlar da uyacaktır. Ayrıca uç sattıklarını sanmıyorum.

   Sil
 5. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 6. İlk okulda hokka kalemiyle güzel yazı çalışırdık. Artık böyle şeyler yok sanırım okullarda.
  Çok zevkl ve yararlı bir uğraştı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında çocuklar için zor bir aktivite. Meşakkatli... Bunun yerine bize yazı yazmayı dolmakalemle öğretmiş olsalar hayatımız daha kolay olurdu :)

   Sil
 7. Zeynep Hanım, ben Lamy topiğine de mesaj gönderdim ama çocuk Google hesabımla oynamış, adım Unknown göründüğü için mesajı sildim. Bilginize.

  YanıtlaSil
 8. Merhaba, divit mürekkebi demişsiniz, tam olarak önerdiğiniz bir marka var mı acaba? Ben internette biraz araştırdım lakin maalesef bulamadım. Teşekkürler.

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...