Lamy Linea Fountain Pen

Scroll down to read


Merhabalar,

Herkes şu anda Lamy Al-Star'ın yeni rengi Pacific'i konuşadursun, ben size Lamy'nin görece kıyıda köşede kalmış, dışlanmış, adı unutulmuş, az anılan kalemlerinden birinden bahsetmek istiyorum. Lamy Linea! Şükret vasıtasıyla edindiğim bu kaleme şöyle bir bakalım mı? Lamy Linea vs. Lamy Safari
Lamy Linea, ince, metal ve çizgili gövdesi ile Lamy Safari'den bir tık daha kısa bir kalem. Kareli, çizgili, dalgalı gibi farklı gövde desenleri  ile geliyor. Ben elimdeki çizgili modeli çok seviyorum. 

Lamy Linea Ucu / Lamy Linea Nib

Lamy Linea'nın tutma yeri plastik ve yuvarlak. Ben oldukça rahat buldum. Ucu ise bildiğimiz, Lamy'nin Safari ve Al-Starlarında da kullanılan çelik uç. Dilerseniz, Lamy'nin altın uçlarından da alıp takabilirsiniz. 

Lamy Z24 Lamy Z28 Lamy Z26 Converters

Bu kalemi diğer Lamy Safari ve Al-Star'dan ayıran temel bir etken var ki, o da dönüştürücüsü. Lamy Safari ve Al-Star Z24/Z28 isimli kırmızı uçlu dönüştürücüleri kullanırken, Lamy Linea, Lamy'nin bazı özel kalemlerindeki gibi (mesela Lamy Lady) Z26 dönüştürücü kullanıyor. 

Lamy Linea + Sailor Jentle Sky High

Ben şimdiye kadar, edindiğim onlarca kalemde ancak bir ya da iki sorunlu Lamy ucuna denk geldim. Bu ise onlardan biri değildi. Sailor Jentle Sky High ile mürekkepledim ve gayet sorunsuz bir ikili oldular. 

Siz bu kalemi nasıl buldunuz?

Sevgiler

Zeynep

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Hello All,

While everyone is talking about new Lamy Al-Star color Pacific, I would like to present you a less-known, outcasted, less-talked Lamy pen. Lamy Linea! Would you like to look at this great pen, I got thanks to Sukret. 

With slim, metal and lined body, Lamy Linea is a tad shorther than Lamy Safari. It comes with squared, waved and lined body patterns. I like the one I owned. 

Lamy Linea has a pastic and round grip section. I find it quite comfortable. And the nib is our good old steel nib, used in Lamy Safaris' and Al-Stars'. If you would like, you can get a gold Lamy nib and use it in your Linea. 

There is a major fact that separates this pen from Lamy Safari and Al-Star and this is the convertr. While Lamy Safari and Al-Star uses Z24/Z28 converters with red top, Lamy Linea uses Z26 converter that Lamy uses in some special pens like Lamy Lady. 

Within so many Lamy pens I got so far, I only came across with one or two scratchy Lamy nibs. This one was sure not one of them. I inked it with Sailor Jentle Sky High and they were perfect match. 

Did you like this pen?

Cheers,

Zeynep20 yorum:

 1. Uçta hataya yer vermeyen bir marka LAMY. Şu ana kadar beni hiç mahzun etmedi. Kalite kontrol mühendislerinin nasıl çalıştıklarını merak ediyorum. Hata payının bu kadar düşük olması takdire şayan gerçekten.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sanırım altın uçlarında daha çok hata çıkıyor. Ama bana da kötüsü denk gelmedi pek.

   Sil
 2. Çok şık bir kalem gerçekten, inceliği benim çok hoşuma gitti, güle güle kullan Zeynep'cim:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim Erencim. Daha güzelleri senin olsun.

   Sil
 3. Benim için fazla ince galiba :/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Söz konusu kalem olunca, zevk, renk, denge gibi unsurlar tartışmaya kapalı :)

   Sil
 4. Dönüştürücüsü başka olsa da kartuşlar standart değil mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İlginç şekilde kartuşlar standart. Evet.

   Sil
 5. Bende de bir - iki model tükenmez ve rolleri var. Aslında çok sempatik değil ama oldukça yaygın ve çok çeşitli desenleri var.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben hafif olmasını sevdim. Tutma yeri de tam istediğim incelikte...

   Sil
 6. Keşke her kalem türüne ayrı bir uç üretseler
  Safariye başka, lineaya başka..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Onu yapan bir firma vardı, artık dolmakalem yapmıyor. Rotring özleniyorsun kardeşim!

   Sil
 7. Zeynep, selam!
  Blogunuzu uzun zamandır keyifle takip ediyorum. Bir ilham geldi ve size danışmak istedim.
  Çok sevdiğim birine, boyumca mektup yazmayı düşünüyorum - Neyse ki kısa boyluyum :). Ancak bu projeye uygun düşecek kâğıdı ve kalemi bulamadım. Aklıma faks kâğıtları geliyor ama onlar da o kadar niteliksiz ki, emeğime değmez. Ha keza, kalem de kalıcılığı olan, güzel de yazan bir kalem olmalı.
  Bilse bilse Zeynep bilir dedim ve cesaretimi toplayıp yazdım. Bir fikir dahi olsa verebilirseniz sevinirim.
  Not: Zamanım son derece kısıtlı :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ah, tekrar selam Zeynep ve blog ahalisi!
   Kendi çözümlerimin peşine düştüm. Bir tek haftasonum kaldı bugünden sonra. Kâğıt için IKEA yolları göründü: https://www.ikea.com.tr/urun-katalogu/ikea-cocuk/oyuncaklar/egitici-ve-yaratici-oyuncaklar/80324072/mala-rulo-kagit.aspx Kaleme ise henüz karar vermedim; kâğıt kalitesine göre belirleyeceğim sanırım. Umarım kâğıt çok uyduruk değildir, mürekkebin dağılmasından ölümüne korkuyorum.
   Hâlâ fikirlerinize açığım... Sevgilerimle.

   Sil
  2. İlteriş çok üzgünüm, ben bu yorumu yanıtlamayı atlamışım. Ama sen harika bir çözüm bulmuşsun gibi görünüyor. Benim aklıma da şu anda başka bir kağıt gelmedi ama belki bir ihtimal Moleskine'in akordiyon şeklinde açılan defterleri vardı. Onlardan iki üç tanesini birbirine yapıştırabilirsin sanki? Japanese Album diye geçiyormuş http://www.moleskine.com/en/collections/model/product/japanese-album-pocket Belki Türkiye'de de vardır.

   Sil
 8. Merhaba Zeynep Hanım, kaleminiz çok şıkmış. Acaba kapak gövde arkasına takılırken, logo modellerindeki gibi bir mekanizmayla sıkı sıkıya oturuyor mu?
  Üstteki soruya cevap olur belki, İlteriş Bey, rulo halinde uzun kağıt ozalit kağıdı olabilir. Proje çıktısı alınan "Copy Center" benzeri yerlerde istediğiniz ölçüde kestirebilirsiniz. Dolmakalemle yazabilirsiniz rahatlıkla üzerine.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kapak takma alışkanlığım olmadığı için bakmamışım. Eve geçince bakayım.

   Sil
 9. 3 ay olmuş halâ eve geçemediniz Zeynep başkan:)

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...