Picasso 606 Candle Flame Fountain Pen

Scroll down to read in English


Picasso, 2008 yılında kurulmuş, oldukça genç , Çin menşeli bir dolmakalem firması.  Bu firmanın özelliği kalemlerinde sıkça sanat temalarını kullanması.  Ben de yıllar yıllar önce Kadıköy Güven Sanat Kırtasiye'den Picasso'nun "Sürahi, Mum ve Emaye Tava" adlı eserindeki mumdan esinlenerek yapılmış, Candle Flame  isimli bu kalemi denemek için almıştım. 


Ancak aldıktan sonra kutusuyla birlikte kaldırıp, unuttum. Vallahi unuttum! Ama yakın zamanda kendisini saklandığı yerden çıkarıp mürekkepledim ve "ben şok, ben iptal" Oldukça ince olmasına rağmen yumuşacık yazan bu uç beni epeyce şaşırttı. 


Kalemin, çelik olduğunu tahmin ettiğim gizli bir ucu var. Tüm gövde beyaz üzerine desenli olmasına rağmen, kalemin tutma kısmı siyah. Bu da bizi, mürekkep lekesi isimli korkularımızdan kurtarıyor. Uç üzerinde herhangi bir ibare mevcut değil ama yazımına bakarak bu ucun EF ya da F olduğunu söylemek mümkün. 


Ben bu kalemi, ıslaklığı ile bilinen Levenger markasının True Teal isimli tirşe bir mürekkeple kullandım ve harika sonuç aldım. Eğer Amerika'dan alışveriş yapma imkanınız varsa Levenger mürekkepleri tavsiye ederim. Özellikle cadı iksiri şeklindeki şişelerine bayılıyorum :) Bu kalemi Avrupa tipi kartuşlarla, ya da dönüştürücü ile kullabilirsiniz. 


Ben sanırım aldığım vakit bu kaleme karşı biraz önyargılıydım. Ancak bu kalem benim önyargımı  yumuşacık ucu ile yerle bir etti. Siz de beğendiniz mi?

Bu arada sizin de önyargılarınızı kıran kalemler var mı?

Sevgiler

Zeynep Adetabir PicassoHi Everyone,

Picasso is a young Chinese brand, established in 2008. This company mostly uses art themes for their pens. I got this pen years ago from a local pen shop in Kadıköy. This pen is inspired from the painting of Picasso, Jug, Candle and Enamel Pan and it is called Candle Flame. 

However, I put it somewhere and forgot it right there. I swear I forgot! But I found it recently and inked it up and following, there was a huge surprise for me. This nib is writing quite smooth despite it is fineness. 

This pen has a hooded nib which I assume a steel  one. Although the body is mostly white, the section is black which prevents us from the great fear of "is my white pen got ink stains?" There is no marking on the nib however, judging from the writing experience, it is either a Fine or Extra Fine. 

I inked this pen up with True Teal ink of Levenger which is a brand famous for wet inks. And it worked great! If you can order from USA, I recommend Levenger inks. I especially like magic potion ink bottles of the brand :) You can use this pen with European cartridges or convertors. 

I guess I had a prejudice towards this pen when I first got it. However it overcame my prejudice with its smooth nib. Did you like it?

And I wonder which pens eliminated your prejudices?

Cheers,

Zeynep Like a Picasso


7 yorum:

 1. dolmakalem kullanmaya başlayıp kırtasiye kırtasiye dolmakalem baktığım ilk aylarda bir çok picasso modeli ilgimi çekmişti. denk geldiklerimin arasında gövdeleri resin olsaydı sanırım bir kaçtane picasso kalemim olurdu....

  YanıtlaSil
 2. Huahong 802. yine Çinli bir kalem. Aynısı bende de olmuştu, Ebay'dan alıp bi kenara bırakmıştım. Sonra ya burada ya da başka blogda gördüğümde hatırlayıp buldum. Öyle mürekkepli mürekkepli atmışım bir kutuya. Temizledim o zaman yeni aldığım sheaffer script mürekkebi çektim. Hiç takılmadan gayet güzel bir ucu vardı. Meğerse yanlış mürekkep çekmişimde ondanmış. Eski gestetner ve eski sheaffer mürekkeplerle denemiştim. Şu an küçük boyutları ve ince ucuyla her an cebime atıp kullanabildiğim ve pekte kuruma yapmayan bir kalem.

  YanıtlaSil
 3. Önyargılı olduğum kalem utanıyorum ama Lamy idi ve Dialog 3 denedikten sonra baya şok olmuştum. Hatta 2000'i de beğenmiyordum, şimdi baya hoşuma gidiyor. Halen Safari falan sevmesem de Dialog 3, Lady, Imporium 2000 baya güzel kalemler bence.

  YanıtlaSil
 4. Benim olumlu önyargımı kıran kalem oldu. Tersi de başka arkadaşlar için geçerlidir tabii. Denemek isteriz kendilerini.

  YanıtlaSil
 5. Mürekkep şişesini de görseydik. Çok merak ettim şimdi. :)

  YanıtlaSil
 6. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 7. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...