Yeni Başlayanlar için Dolmakalem Önerileri

Scroll down to read 


Merhabalar,

Bugünkü videomuz, yeni başlayanlara yönelik. Dolmakaleme başlamak istiyor ama bir sürü marka ve model arasında kayboluyorsanız buraya göz atabilirsiniz.

Sizlere önerdiğimiz, Kaweco Classic Sport, Lamy Safari, Pilot Metropolitan, TWSBI Eco ve Jinhao x750 kalemlerin artılarını ve eksilerini dilimiz döndüğünce anlatmaya çalıştık. 

Umarım yardımcı olabilmişizdir.

Sevgiler,

Zeynep Yenikalemci

PS: Jinhao için Türkiye fiyatı 50 dolar civarında demişim ama Türk Lirası olacak takdir edersiniz ki. Bir daha çayım olmadan video çekmeyeyim :)

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Hello,

Today's video is for those just begin using fountain pens. If you want to start using fountain pens and lost among brands and models you can check the models in the video (sorry it is only in Turkish)

However, the pens I recommend to start with are: Kaweco Classic Sport, Lamy Safari, Pilot Metropolitan, TWSBI Eco and Jinhao x750. 

Cheers,

Zeynep Newbee


34 yorum:

 1. Süper, çok güzeldi Zeynep'cim, kamera arkası görüntüler efsane yine:)) çok faydalı bilgiler, eminim yeni başlayıp dolmakalem edinmek isteyenler çok memnun olmuştur:) sevgiler:)

  YanıtlaSil
 2. Yeni başlayanlar için gerekli bir video olmuş. Dolmakaleme ilk başladığımda bunun sıkıntısını çekmiştim. (En azından türkçe kaynak olarak).

  Saygılar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Herkes dolmakalem kullansın istiyorum, çok mu şey istiyorum :)

   Sil
 3. Bu arada Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun.

  YanıtlaSil
 4. Çok güzel hareket. Bu arada beş kalem var. İki alman 3 uzakdoğulu var. Sosyolojik açıdan incelenmeli :) anglosaksonlar ortada yok...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Anglosaksonların kalemleri yok elimizde :)

   Sil
  2. Anglosaksonlar sanki başlangıç kalemi işleriyel pek ilgilenmiyor :)

   Sil
 5. Faydalı bir video oldu, hiç aklımda yokken Lamymin pabucunu dama atacağım sanırım...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Lamy de fena bir kalem değil ki :)

   Sil
  2. Kesinlikle ama yeni bir kalem fena olmaz, modern Lamy tasarımı yanına daha klasik görünümlü bir Kaweco mesela:)

   Sil
 6. Orta segmentteki dolmakalem önerisi video paylaşımınızı da bekliyoruz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu da aklımızda olsun, başka bir çekim konusu olarak...

   Sil
 7. Çok güzel bir videoydu, eminim daha sonra kullanım, kalemi tutma şekilleri, koruma vs. ile ilgili bilgiler de gelecektir.
  Keşke tanıtımda Pelikan, Sheaffer ve Parker'in de giriş seviyesi kalemleri olsaydı.
  Bir de şu an aklıma geldi bu tanıtımdaki kalemlerle ilgili de bir çekiliş ya da give away mı diyorsunuz, düzenlenir mi acaba?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler Sami bey. 5 adet kalem seçmek zorundaydık. Bu sebeple daha çok bulunabilen bu kalemleri seçtik.

   Blogda yapılan giveawaylerin çoğunu ben kendi cebimden karşılıyorum. Ya da bana gelen bir hediyeyi sadece incelemesini yapıp hediye ediyorum tekrar. Böyle bir giveaway yapılması için firmaların da artık bize sponsor olması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü ben hem çalışıp, hem bu blogu yürütüp hem de her incelediğim ürünle ilgili çekiliş düzenleyemem takdir edersiniz ki...

   Sil
 8. Güzel kalemler... :) Pilot Metropolitan kullandığım bir kalem. Videoda bir çok kalem modeli ve markası olduğunu da söylemişsiniz lakin bir tane de Scrikss olsaydı güzel olurdu diye düşünüyorum. Mesela Scrikss 38 Füme kullandığım ve çok hoşuma giden kalemlerden bir tanesi. Yerli bir marka olması, yurt içinde her yerde bu modellere nazaran daha kolay ulaşılabilir olması ve ömür boyu garantisi de önemli bir avantajı bence. Scrikss demişken burada bir tane Heritage incelemesi olsa ne güzel olurdu... :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar, Scrikss Heritage incelemesi yakın zamanda gelecek. Scrikss 38'e gelince, malumunuz elimde dünya üzerindeki bütün kalemlerin olma imkanı yok. Scrikss 38 de yoktu, bu sebeple incelemeye koymadık. Teşekkürler

   Sil
  2. Heritage incelemesini merakla bekliyorum. Diğer konuda 38 sadece örnekti, videoda herhangi bir Scrikss modeli de olabilirdi. Özellikle Scrikss diye diretmemin sebebi yerli bir marka olması. Gençlik yıllarımda onun yerli bir marka olduğunu bilmiyordum. Hatta daha düne kadar yerli el yapımı dolma kalem üreten zanaatkârlarımızdan da bir haberdim. Bu topraklardaki insanların ürettiği şeyleri daha çok seviyorum. Bu yüzden Scrikss'e hep farklı baktım. :) Çok uzadı işe dönmem lazım. Sağlıcakla kalın.

   Sil
 9. Dünya kadınlar gününüz kutlu olsun.

  Caran D'ache Dunas isimli bir dolma kalem var, fiyatı bu saydıklarınızın az biraz üzerinde ama doğrusu Safari'den de Metropolitan'dan da daha başarılı buldum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler!

   Eminim Caran d'Ache Dunas da çok güzel bir kalemdir ancak daha önceki yorumlarda da belirttiğim gibi, dünyanın bütün kalemlerine sahip olma imkanım yok. Firmalar bu konularda duyarlı olup bize inceleme için ürün gönderirlerse hem onlar karlı çıkar, hem okuyucu karlı çıkar diye düşünüyorum.

   Sil
 10. Çok güzel bir inceleme olmuş cok aciklayici ve bilgi verici ellerinize sağlık olsun

  YanıtlaSil
 11. Merhaba,

  Orta segmentteki dolmakalem önerilerinizi de bekliyoruz

  Doğan

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umarım bu konuda da bir inceleme yapacağız.

   Sil
 12. Haklısınız, o kadar tanıtıma karşı firmaların da sponsor olması getekir.

  YanıtlaSil
 13. Kaweco ve TWSBI gerçekten de kullanımı rahat ve kendilerine ait yazım karakteri olan kalemler, Lamy'lere karşı biraz mesafeliyim, bir türlü ısınamadım:) Çok başarılı ve güzel bir öneri sunumu olmuş, tebrikler.
  İbrahim,

  YanıtlaSil
 14. Yakın çekim alabilir miyiz Zeynep hanım:)

  YanıtlaSil
 15. Selam, çok güzel bir video olmuş.
  Bi kaç yıldır internette dolma kalem araştırırken blogunuza denk gelirim. Bu yazıları kimin yazdığını da gördüm bugün :)

  Size sorum var aslında. Pilot v pen kullanmıştım ve çok sevmiştim. Uç seçenekleri var mıydı hatırlamıyorum ama ucunu da, mürekkebinin rengini ve akıcılığını da sevmiştim. Kâğıtta akıyordu, garç gurç değildi :)
  Sorum şu: pilot v pen gibi bir dolma kalem arıyorum, kullan at değil tabii ki ve başlangıç seviyesi bir kalem. Bir şişe de mürekkep..
  Bir iki sene önce falan bu konuyu araştırırken blogunuza gelmiştim yine ve sanki pilot metropolitan bu özellikte bir kalemdi diye hatırlıyorum, yanlış mı hatırlıyorum yoksa..

  Neyse efendim size iyi çalışmalar dilerim. Hoşçakalın..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zeynep Hanım, bana yardım eder misiniz? Pilot v pen gibi yazan bir dolma kalem söyler misiniz? Bir de mürekkep markası.
   Sizi de sık boğaz ediyorum, lütfen kusura bakmayın. Dolma kalemim geldi de..

   Sil
  2. Hakan bey merhabalar,

   Yukarıda önerdiğim kalemler zaten başlangıç için uygun bulduğum kalemler. Bu kalemler dışında bir kalem mi arıyorsunuz?

   Sil
  3. Zeynep Hanım, bu kalemlerden (veya bunların dışından) pilot v pen'e en yakını hangisi acaba? Yazma kalitesi olarak. Ve v pen'de kullanılan mürekkep hangisi biliyor musunuz?

   Sil
 16. Zeynep Hanım, başlayalı epey olanlar için de bir video yapar mısınız? Mesela Zeynep Kalemsever'in şimdiye kadar kullandığı TOP10 kalem. Vallahi billahi çok makbule geçer.

  YanıtlaSil
 17. Merhaba,
  Ben mimarım. İlk defa bir dolma kalem ve piston aldım kendime; Lamy Safari mat siyah 'F' uçlu. Tasarımı ve tutuşu ayrıca kullanıp atmak yerine doldurulabiliyor olması çok güzel. Yalnız ben kalemi yazmak için değil de genel de eskiz yapmak için ya da ofiste veya şantiyede cebimden çıkarıp paftalara not düşmek/çizim yapmak için aldım. Ancak çizim yaparken biraz kuru gibi geliyor bana. Çizgilerin sonuna doğru silikleştiğini görüyorum. Bu dolmakalemlerle ilgili genel bir durum mudur? Belki bu sorumdan yola çıkarak dolma kalemle eskiz/çizim yapmakla alakalı bir yazı ya da video yapabilirsiniz? Aklıma geldi söylemek istedim.

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...