Montblanc Marc Newson Fountain Pen

Scroll down to read in English

Montblanc Marc Newson Dolma Kalem

Bir süredir elimde gezdirdiğim kalemlerden biri de Montblanc Marc Newson'dı. Marc Andrew Newson 1963 doğumlu ünlü bir tasarımcı. Şimdiye kadar mücevherden, uçağa kadar pek çok ürün tasarlamış. Bunlardan biri de Montblanc için yaptığı dolmakalem olmuş. Bu kalem klasik Montblanc sevenleri kelimenin tam anlamıyla dehşete düşürecek nitelikte bir hakaretken, Montblanc dolmakalemleri çok klasik ve fazla sıkıcı bulanlar için harika bir kaçış noktası oldu. Ben de bu kalemi KGK bey sayesinde epey kullanma fırsatı buldum. Hem de ilk mürekkepleyen olmak şerefine erişerek. 
Montblanc Marc Newson Fountain Pen

Marc Newson'ın gövdesine ve diğer dolmakalemlerdeki kapak gövde oranına kıyasla kısa bir kapağı, Lamy Safari/Al-Star'ları andıran, çift gelişli bir klipsi ve yarısından kesilen bir gövde ucu var. Bu gövde ucuna da yine markanın alamet-i farikası olan yıldız işlenmiş. 

Montblanc Marc Newson Nib

Kalemin ucu oldukça sade tutulmuş. 14 ayar altın olan ucun üzerinde tasarımcısının baş harfleri işlenmiş. Ancak fotoğrafta da gördüğünüz gibi, kalemin tutma yeri yivli. Allah affetsin ama bu Marc Newson arkadaşımızın daha önce dolmakalem kullandığından şüphe ediyorum. Zira kalemi mürekkebe daldırınca, eğer çok dikkatli olmazsanız bu yivlerin arasında mürekkep doluyor ve kolay kolay temizlenmiyor. Teşekkürler Marc Newson, elimizde yeteri kadar mürekkep lekesi yoktu! Yiğidi öldür hakkını yeme. Yarım tur dönerek mıknatıslı şekilde oturan kapak <3 ben 

Montblanc Marc Newson Fine Nib Writing Sample

Kalemin ucuna gelirsek. Siz hiç kuruluktan ölen bir kalem gördünüz mü? İşte bu! O kadar kuru bir kalem ki neredeyse yazmanın keyfi kalmıyor. Yıka, nispeten ıslak bir mürekkep koy filan derken anca bu hale gelebildi. Velhasıl-ı kelam, büyük hayaller, büyük hayal kırıklıklarına yol açıyor... 

Sizin son hayal kırıklığınız ne oldu?

Sevgiler

Zeynep Karakalem

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Hi Everyone,

One of the pens I have been laying my hands down for a while was Marc Newson. Marc Andrew Newson is a designer born in 1963. And since, he designed lots of different products from jewelry to airplanes. Now, he is presenting us a fountain pen by Montblanc. This Montblanc Marc Newson fountain pen is a horror story for classic Montblanc pen supporters and a new, exciting journey for the ones who detest regular Montblanc pen lines. I found chance to use this pen for the sake of Mr. KGK and I was the one who inked it for the first time. 

Marc Newson has a short cap compared to body and regular fountain pen cap and body ratio, a clips with two lines resembling to Lamy Safari/Al-Star clips and a half cut body top. And this body top has a Montblanc star engraved. 

Nib of the pen is quite plain. On the 14k gold nib, initials of the designer has been engraved. However the grip section of the pen is ribbed (or screwed) as you can see from the photo. I think Marc Newson has never inked a fountain pen from the ink bottle. Because when you dip your pen into an ink bottle, you should be very very cautious or those ribs get inks between them and it is quite hard to clean. Thank you Marc Newson as we haven't had stained hands enough. Nevertheless, call a spade a spade, I liked the magnetic cap which also has a half tour. <3

And about the writing experience. Have you ever seen a pen dehydrated to death. Yeap that's it. It is so dry that there is no pleasure writing with it. Flush it, put a wetter ink and here it writes but not good enough. to put in a nutshell, bigger the expectation bigger the frustration. 

What is your latest disappointment?

Cheers,

Zeynep Blackpen


12 yorum:

 1. Kuruymuş. Bir de Mont Blanc'a benzemiyor. :) sağlam hayal kırıklığı. Benim son hayalkırıklığım ise; bugün öğrendiğim iş yoğunluğu ve yüksek lisans yapan biraderimin bana gazladığı ödev yüzünden kalem kağıtla haşır neşir olamamam.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında ben klasik montblanc'lara benzememesini sevdim bu kalemin. Ama işte o kuruluk beni öldürüyor...

   Sil
 2. Benim çok merak ettiğim bir kalemdi. Ve hayal kırıklığı oldu. Kuru yazması tam bir hayal kırıklığı. İnceleme için teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 3. Your post had me laughing a lot! "Dehydrated to death" is the best comment ever.

  I do not like Montblanc products much, except for the beautiful 31 you showed maybe two years ago. And I would rather have one of the vintage Scrikss pens. Marc Newsom's design has no interest for me.

  I went to the Los Angeles Pen Show in February, and was disappointed there. At last I could see and feel the Aurora Optima line. Yet the colors of these pens were so bright that they reminded me of the sparkles in the balls for the American game of bowling. Still the nibs were beautiful to look and write with. Sometimes you must see for yourself because the picture is not enough.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Can you send me your address with an e-mail bebe? I think I have a spare Scrikss 17 for you :)

   Sil
 4. Kalemi beğenmemenize çok sevindim. Durduk yerde masraf kapısı açılırdı mazallah. Kiminin hayalkırıklığı, kiminin mutluluğu oluyor. :)

  YanıtlaSil
 5. Ne de olsa Montblanc. Kalemin estetiği hoşuma gitti. Kuruluğuna gelince uçta sorun olamaz mı? Belki başka bir tanesi daha ıslak yazıyordur.

  YanıtlaSil
 6. KALEM TASARIMCISI MONTBLANC KARTUŞ DIŞINDA BAŞKA MARKA KARTUŞ YADA DÖNÜŞTÜRÜCÜ YE UYMAYAN DAMAK SİSTEMİ TASARLAMIŞ.BU DA KALEMİN KURU YAZMASINA SEBEP OLUYOR.

  YanıtlaSil
 7. Bir endüstriyel tasarımcı olarak söyleyebilirim ki, bizler birçok firma ile beraber proje üretirken, firmadan gelen geri bildirimler proje aşamasında çok belirleyici olur. Marc Newson belki hiç dolma kalem kullanmamıştır, peki Montblanc tasarım/proje sorumlusu amca da söylememiş mi Mark bak boyleyken böyle, orasını öyle yaparsan bu şekilde sorun yaşanır diye?... Ya süperstar tasarımcı egosuna yenik düşmüş ya da Montblanc proje yöneticisinin (ihmali!).. Tasarımı çok güzel olsa da malesef fonsksiyonundan ödün vermesi bende mesleki bakış açısıyla da bir hayal kırıklığı yarattı malesef.. Teşekkürler inceleme ve bilgilendirme için.. saygılar..

  Gürbüz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bazen, bazı firmaların özellikle limited edition kalemlerini kullanılmamak üzere ürettiklerini düşünüyorum. Bu sebeple, yukarıda bahsettiğiniz olasılıkların her biri ayrı ayrı ve birlikte gerçekleşmiş olabilir :)

   Sil
 8. Bu kalem limited edition değil bildiğim kadarıyla. Sanırım bu modeli bir tek ben beğendim.
  Özellikle klpsi ve gövdenin tepesindeki oyuk bölüm hoşuma gitti. Keşke kapak biraz daha uzun olsaymış. Bu şekilde kalem biraz bodur kalmış sanki.

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...