Diamine Ancient Copper

Scroll down to read in English


Merhabalar,

Bu haftanın mürekkebi Diamine'ın Ancient Copper yani Antik Bakır isimli mürekkebi. Bu mürekkebi Diamine'ın 30 mililitrelik şişelerinden almıştım. Diamine markasını 80 ml cam, 30 ml cam ve 30 ml plastik olmak üzere muhtelif şişe ve boyutlarda ürün seçeneği olduğu için çok beğeniyorum.


Ancient copper, içinde kızıllık bulunduran bir kahverengi. Kiremit de diyebiliriz. Oldukça gölgeli ve hoş bir yazımı var. 


Standart fotokopi kağıdının üzerinde herhangi bir kırçıllanma yapmıyor. Kolay okunuyor. Resmi evrakta kullanılmasa da (bu ayrımı sevmesem de), gündelik hayatta rahatça kullanılacak, ağırbaşlı bir mürekkep. 


Gel gelelim, suyla pek arası yok. Suyu görünce epey dağıldığı gibi, bir miktar da siliniyor. Örneğin zarf üstlerini bu mürekkeple yazmak akıllıca olmayabilir. Ya da bu mürekkeple yazarsanız, yazıların üzerinden şeffaf bantla geçebilirsiniz. 


Her ne kadar, ben yaşamamış olsam da, bu mürekkepte nib crud denilen ve ucun üzerinde böyle uzaylı sümüğü gibi garip bir oluşumun olduğu uç kiri hadisesi yaşanabiliyor. Ancak benim gözlemlerim bunun genelde, sarı, turuncu, kırmızı ve kahverengi mürekkep ve kapağı tam bir mühürleme sağlamayan kalem kombosunda olduğu yönünde. Ayrıca göz zevkimizi bozması dışında bir zararı yok. Ucu yıkadığınız zaman geçiyor. Nib crud nedir diyenleri şuraya alalım. (Dikkat rahatsız edici kalem görüntüsü içerir)  

Sizin favori Diamine mürekkebiniz nedir?

Sevgiler

Zeynep Bakır

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Hello All,

This week's ink is Diamine Ancient Copper. I get this ink in a 30 ml glass bottle. I actually appreciate Diamine for offering 80 ml glass, 30 ml glass and 30 ml plastic bottle options. 

It has a brown shade with hints of red. It reminds me of roof tiles. With a lot of shading and saturation. 

There is no feathering on standard copy paper. Since it is saturated, it is easy to read. Although it is not for official documents (I don't know why we have this rule), it is optimal for daily use. 

On the other hand, it is not getting along well with water. It dissolves with water and washed away mostly. Therefore, it might not be wise to write your envelopes with it. Or you can put some transparent sticky tape over the writing on the envelope. 

Although I never experienced it with this ink, it might cause nib crud. It is something not nice, like an alien vomit. And according to my experience, it generally occurs in a combination of some yellow/red/orange/brown inks with the fountain pens which has not adequate seal on the cap. Apart from hurting our eyes, nib crud has no bad effect on the pen. If you want to see a nib crud please follow the link. (Warning; very graphic fountain pen image)

What is your favorite Diamine ink?

Cheers,

Zeynep Copperplate

11 yorum:

 1. Mürekkebin rengi güzelmiş, yazı için de teşekkür ederim, elinize sağlık :) Benim favori diamine mürekkebim prussian blue. Soluk renkli mürekkepleri nedense çok seviyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Onu ben de çok seviyorum. Böyle gri ile mavi arası çok güzel bir rengi var. Bana nedense kışı çağrıştırıyor.

   Sil
 2. Renk de ismi de çok hoş:) benim favori daimine'ım eau de nile:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. En çok kullandığım Diamine mürekkebim o olabilir. Yarısından az şu anda...

   Sil
 3. Uzaylı sümüğünü bildiğimizi mi varsaydınız sevgili Zeynep. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ooo hooo siz şimdi "ben hiç uzaylı görmedim" filan da dersiniz :)

   Sil
 4. Diamine Eau de Nil ve Emerald çok sevdiğim iki mürekkep. Geçen günkü İzmir buluşkasında ise Diamine Denim denedim ve çok hoşuma gitti. Geçmişi konu edinen bazı metinlerim içinse Diamine Merlot vazgeçilmezimdir.

  YanıtlaSil
 5. Benim tüm favorilerimin adı geçmiş yukarıda, Ancient Copper, Eau de nille ve Prussian Blue. Twilight Blue'da da gözüm var, itiraf edeyim. İnceleme için teşekkürler.

  YanıtlaSil
 6. Ah diamine ın kararsız bıraktırıcı kırmızımsı mürekkepleri. Hepsini severek izliyoruz :)

  Favorilerim oxblood ve asa blue, plase ise twilight :)

  YanıtlaSil
 7. özellikle turunckahverengi mürekkeplerde nib crud yaşanıyor. diamine anicent copper benim denediklerim arasında başı çekiyor...

  YanıtlaSil
 8. Hastasıyız (Sicimoğlu mode on). Çok güzel mürekkep. Şu alien sümük işi keşki benim kalemde de olsa.

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...