Deffter RAW Notebook

Scroll down to read 

Deffter RAW Notebook
Ve bugün karşınıza bir defterle çıkıyorum. Malum Türkiye'de en büyük  sıkıntılardan biri defter bulmak. Zorlanıyoruz ama aramaya devam. Kolay ulaşılabilir, makul fiyatlı  ve iyi kağıtlı bir defter bulmak gerçekten zor  oluyor.  Buradan defter firmalarına dolmakaleme uygun kağıtlarla defter yapmaları konusunda seslenmek istiyorum :) Gri kağıtlı defter / Notebook with gray paper

Deffter de,  The Container da Türkiye'nin defter üreticisi iki firması. bildiğim kadarıyla yakın zamanda bu iki firma güçlerini birleştirdi. İşte o güç birliğinin sonuçlarından biri de İstanbul'da üretilmiş olan Raw Notebook. Yani Ham Defter. Bu defterin kağıdı alışılmışın biraz dışında bir renkte: Gri. Bilirsiniz genelde defterlerimiz rengarenk değilse, ya beyaz ya da ivory dediğimiz fildişi rengindedir. Bu kağıt ise, bildiğimiz gri renkte.  

Inks on Gray Paper / Gri Kağıt Üzerinde Mürekkep
Bu defteri epey kullandım. Ancak fotoğraflarken o an elimde mürekkepli olan üç kalemi seçtim. Biri Oblique Broad uca sahip oldukça ıslak bir Pelikan 140, diğeri çok kalın yazmayan, Medium uçlu bir Super5 (tık tık) ve sonuncusu da yine oldukça ıslak Broad uçlu bir Senator Windsor. (Senator Windsor için buraya, J. Herbin Carroube de Chypre için buraya tıklayın

Dolma Kalem

Ancak gördüğünüz gibi arka sayfası oldukça şaşırtıcı. Neredeyse hiçbir mürekkep görünmüyor. Bazı esnek kalemlerde ise kanama yaptığı bir gerçek. Bu defteri D&R'dan almıştım geçen yaz. Fiyatı da 12 lira civarındaydı. Eğer gri kağıt kullanmak isterseniz, dolmakalemle yazmaya uygun bu deftere göz atabilirsiniz. 

Sevgiler

Zeynep Defteroğlu

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Today I am here with a notebook.  As you know among many problems, finding a paper to write with fountain pens is on top in Turkey. Yeah! It is hard but we keep looking. I know it is hard to find a notebook which is widely available, affordable pricing and with good paper. I would like to address to the notebook manufacturers, please make some notebooks with good papers :)

Both Deffter and The Container is two brands in Turkey making notebooks. And as far as I know, they are collaborating now. And RAW Notebook, which is made in Istanbul is one of the result of this collaboration. This notebook is a bit different, it has gray paper. Different than what we usually use, like ivory or white. 

I used this notebook for a while but for taking photographs I chosed three pens. One is a Pelikan 140 with an OB nib. Second one is a Super5 (click here) which is not very wet and the last one is a Senator Windsor with Broad nib (here) and J. Herbin Carroube de Chypre (and here)

And as you can see, back of the page is quite interesting. No show through, no bleed through. It makes some bleeding with flex pen though. I got this notebook from D&R stores last summer and it was around 3 Euros. If you like to use gray paper, you can check this notebook. 

Cheers,

Zeynep Notebooksan


3 yorum:

  1. Bir defter ile ilgili "raw" sıfatı kullanılınca benim aklıma fildişi geldi. Keşke öyle olaymış..

    YanıtlaSil
  2. süper bir deftermiş gerçekten Zeynep'cim, hem tasarım hem kağıt kalitesiyle geçer not alır bence..:))

    YanıtlaSil
  3. Bende de var Raw Notebook'tan. Kağıdın rengi biraz açık bir tonda gri olsaydı stok yapacaktım ama bir tane aldım.

    YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...