Sheaffer Imperial II Deluxe Touchdown

Scroll down to read in English

Sheaffer Imperial II Deluxe Touchdown
Merhabalar,

Bu hafta sizleri eskilerden bir kalemle selamlamak istedim. Eski kalemlerin benim kalbimdeki yeri başka. Düşünsenize elimizde tuttuğumuz bu kalem neredeyse 60 yıllık. 60 yıldır kimbilir hangi ellerde, hangi çantalarda gezdi, hangi çekmecelerde unutuldu, hangi pazarlara düştü? İşte şimdi elimde Sheaffer Imperial II Deluxe Touchdown var. Buyrun sohbete :) 

Sheaffer Triump Steel Nib
Sheaffer Imperial 1960'lı yıllarda çıkmış bir seri. Bu serinin muhtelif gövde, uç ve dolum sistemiyle geliyor. Bu uç, Sheaffer'ın triumph olarak adlandırdığı uçların çelik versionu. Kısa ve konik bir yapısı var. 

Sheaffer Touchdown Filling System / Sheaffer Touchdown Dolum Sistemi
Dolmakalemimizin modelinin Imperial II Deluxe Touchdown olduğunu söylemiştik. İşte bu "touchdown" ismi de Sheaffer'ın touchdown adını verdiği pnömatik dolum sisteminden ileri geliyor. Bu kalemi doldurmak için vidayı çevirip, fotoğrafta gördüğünüz gibi pistonu yukarı doğru çekiyoruz. Sonra mürekkebe batırıp, aşağıya itiyoruz. Yeniden vidaladığımızda kalemimiz kullanıma hazır oluyor. 

Sheaffer Imperial II Deluxe Dolma Kalem
Sheaffer Imperial II Deluxe Touchdown dolmakalemin yazımı da oldukça güzel. Yumuşak, ıslak sayılabilecek bir ucu var. Ben yazımından oldukça memnunum. 

Sheaffer Triumph Çelik Uç

Siz eski kalemler hakkında ne düşünüyorsunuz?

Sevgiler

Zeynep Eskikalem

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Hi All,

This week, I would like salute you with a pen from past times. I think I have certain love for vintage pens. Imagine, this pen you hold nearly 60 years old and I cannot exactly imagine in which pockets or bags it was carried, in which drawers it was forgotten... And now I have this great Sheaffer Imperial II Deluxe Touchdown. Let's have a look. 

Sheaffer Imperial is a pen serie launched around 60's. This line has different bodies, nibs and filling systems. This is a short, conic nib called as triumph by Sheaffer. And it is the steel version. 

As I said before, this model is called Imperial II Deluxe Touchdown. The name "touchdown" comes from Sheaffer's filling system called touchdown. It is a pneumatic ink sac compression system. In order to fill this pen, you unscrew the know, pull it up, immerse in the ink and then push it down. When you screw the knob again, you are good to go. 

Sheaffer Imperial II Deluxe Touchdown has a nice smooth nib. It definitely provides you a writing pleasure. This smooth steel nib is a bit on the wet side. I like it a lot. 

What do you think about vintage pens?

Cheers

Zeynep Vintage Pen
22 yorum:

 1. Yıllara meydan okumalarına şaşıyorum. 60 yılı bırakalım, dalya demiş kalemlerle bile yazıyoruz. Satın aldığımız güncel üretim kalemlerin bu performansı gösterebileceklerinden şüpheliyim. Umarım başarabilirler. Bizim kalemlerimiz için de birileri "hangi ellerde, hangi çantalarda gezdi, hangi çekmecelerde unutuldu, hangi pazarlara düştü? kimler kullanmıştır, neler yazmıştır" derler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnşallah kalemlerimiz, pazarlara düşmeden doğru insanların eline geçer biz öldükten sonra.

   Sil
 2. Merhabalar
  Hangi mavi mürekkebi kullandınız? Hoş ve yoğun bir mavi-mor görüntü veriyor.
  Sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında bu biraz soluk bir mavidir ama bu kalem ıslak yazdığı için güzel renk vermiş. J. Herbin Bleu Myosotis

   Sil
 3. Eski kalemlere ve esnek uçlara ilgim yeni başladı. İlk eski kalemim yaklaşık 10 gün önce aldığım Senator Regent. Severek kullanıyorum kendisini.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Geçmiş olsun :) ve aramıza hoş geldiniz!

   Sil
 4. Sheaffer Imperial II Deluxe, benim en severek kullandığım dolmakalemlerimin başında geliyor. Bendeki bordo renkli. Yanlış anımsamıyorsam lise orta 2'de kullanmaya başlamıştım ilk kez. Yıllarca bir köşede durmuştu. Sonra bir gün temizledim ve mürekkep çektim... İnanılmaz yumuşak ve güzel bir yazımı var.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok güzeller gerçekten. Ben de bayılıyorum bu kalemlere. Ne güzel, iyi ki yıllara meydan okumuşlar.

   Sil
 5. Dear Zeynep,
  I think is not a steel nib. The nibs in Imperials II (and II Deluxe) are all PdAg (Silver Palladium.
  Greets from Catalonia.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Very interesting. That might be the reason it is writing so smooth. But there is no marking on the nib. I am curious why?

   Sil
 6. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 7. Çok hoş bir görüntüsü de var. 55 yıl kadar önce dolmakalem alırdım. Şimdi emekli yaşına gelince yine kalem ile ilğileniyorum. Bazı arkadaşlarım merakımı hoş karşılayıp yardımcı bile oluyorlar.
  Kalem sevmekten, kullanmaktan memnunum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biz de sizi tanımış olmaktan mutluyuz Bahtiyar bey.

   Sil
 8. Zeynep Hanım kağıt nedir.. Gerçekten mürekkebi çok canlı göstermiş..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. http://www.banasikcayaz.com/2014/07/fabriano-traccia-notepad-review.html Bu incelemedeki kağıt.

   Sil
 9. Bendeki Crest modelinin uçlarıyla hemen hemen aynı ucu var.Oldukça güzel bir kalem.

  YanıtlaSil
 10. Böyle vintage kalemleri nereden bulduğunuzu gerçekten merak ediyorum. Bulsam ben de edineceğim

  YanıtlaSil
 11. beğendiğim kalemler hep çok pahalı ya da genelde türkiyeede satılmıyorlar

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...