Lady Sheaffer 630

Scroll down to read


Dolmakalem malumunuz, erkeklerin ağırlığının olduğu bir dünya. Dolmakalem denilince aklımıza ilk olarak kocaman siyah kalemler gelmesi de bundan. Özellikle son 30 yılda genellikle bir erkek aksesuarı muamelesi görüyor. Oysa, dolmakalemin tahtının sağlam olduğu günlerde feminen diyebileceğimiz çizgi ve tasarımlara sahip dolmakalemler de piyasada mevcut. Sheaffer Lady 630 bunlardan bir tanesi. 
1970'li yıllarda üretilen bu kalem, fırçalanmış metal bir gövdeye ve gövde ile kapağın birleştiği yerde çiçekli bir tezyinata sahip. Bu kalemin gümüş rengi olanları da mevcut. Bizdeki Rûmî desenini anımsatan bu bant, Florentine olarak geçiyor. 


Kalemin ucunda 14 ayar altın, "recessed" olarak tabir edilen gömülü bir uç mevcut. Uç üzerinde herhangi bir kalınlık incelik ibaresi bulunmasa da yazım şeklinden, Fine ya da Extra Fine olduğunu söylemek mümkün. (Oyumu Extra Fine'dan yana kullanıyorum) 


Kalemin dolum sistemi "Push Button Fill". Aslında bu, "button fill" yani düğmeli dolum sistemi olarak geçen sistemin Sheaffer'daki karşılığı denilebilir. Bu sistemde, üstten bastığınız düğme, içerdeki keseyi büzüştürüp bırakarak mürekkep dolumunu sağlıyor. 


Kalemin yazım hissi, Sheaffer kalemerin çoğunda olduğu gibi oldukça rijit bir hissi var. Esneklik elbette yok. Ancak ince yazım sevenler bu kaleme bayılacaktır diye düşünüyorum. 

Siz feminen kalemler hakkında ne düşünüyorsunuz? 

Sevgiler

Zeynep Çiçek Kalem 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

As we already know, fountain pen is a world dominated mostly by men. That's why the image of fountain pen is always giant black pens. For that reason, it is treated like a men's accessory for the last couple of decades. However, in the good old days, when fountain pens were the ruler of the market, there used to be fountain pens with feminine designs and sizes. Sheaffer Lady 630 is one of them.  

This pen, manufactured during 70's, has a brushed metal body and a floral trimming at the end of the cap. It also has a silver option. This trimming called Florentine. 

Sheaffer Lady 630 has a 14k gold, recessed nib. Although there is no marking regarding the nib size, it is safe to say that's a Fine or Extra fine nib. (I vote for the Extra Fine though)

Filling system of this pen is "Push Button Fill" as indicated on it. But actually this basically means, it is a button filler in Sheaffer's. In this system, there is a button to push at the top and it squeezes the sac inside enabling ink to fill the sac. 

Lady Sheaffer 630 is a definitely rigid, as most Sheaffer nibs are. There is no flex in this pen. I repeat, no flex! However, if you like fine nibs, you will love it. 

What do you think about feminine pens?

Cheers,


Zeynep Femininepen

4 yorum:

 1. Bence alameti farikası klipsi olmuş. Kısa olması feminen yapısının temeli olmuş. Sebebini bilmiyorum ama bana öyle hissettirdi...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında kısa klipslerin ilk çıkışı askeri gömleklerdeki ceplerin içinde dolmakalem belli olmasın diye. Hani üstü kısa kapaklı cepler var ya, işte onlarda o kısa cep kapağı klipsi kapatıyor.

   Sil
  2. Üniforma tabii.. Olmaz öyle klips falan :)

   Sil
 2. Çok güzel kalem. Bendeki Lady modelinin uç ölçüsü grip kısmının alt kısmında yazıyor. Zaman içerisinde bu kalemde yazı silikleşmiş olabilir.

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...