Montblanc Leo Tolstoy Sky Blue

Scroll down to read


Merhabalar,

Bugün Montblanc'ın çok sevilen mürekkeplerinden Leo Tolstoy'u yazmak istiyorum size. Ben ki, mavi tonlarıyla, hele de mavinin koyu tonlarıyla arası olan biri değilim, bu mürekkep beni bile kendine bağladı. Tek kusuru 35 ml'lik şişelerde geliyor oluşu ve sınırlı sayıda üretilmesi. Bu arada, Montblanc sizce de son limited mürekkeplerinin fiyatalarını gereksiz derece arttırmadı mı? 


Montblanc Leo Tolstoy içinde hafif yeşil tonlnarı da barındıran güzel bir mavi. Koyu mavilerin sıkıcılığını içinde barındırmıyor. Hatta bu haliyle bana biraz Parker Quink Blue Black'i hatırlatıyor diyebilirim. 


Ancak yine de kağıt üzerinde oldukça ağırbaşlı bir mavi Montblanc Leo Tolstoy Sky Blue. Resmi evrakta, ciddiyet gerektiren yazışmalarda ve dilediğiniz pek çok yerde resmiyetten ödün vermeden kullanabilirsiniz. 


Ancak belirtmeden geçmeyelim ki, su ile arası pek iyi değil. Evet kağıttan tamamen silinmiyor ama epeyce dağılıyor su ile karşılaştığında. 


Ben Montblanc Leo Tolstoy Sky Blue mürekkebi çok sevdim. Hatta bu incelemeyi yaptığım dönem epey bir kalemimde bu mürekkebi kullandım.  Neredeyse yarılamış bile olabilirim şişeyi. Normal şartlarda dikkatimi çekmeyecek bu mürekkebi bir arkadaşımın hediye etmesi ile denedim. İyi ki de denemişim. 


Bu arada Sailor Lecoule kalem talihlisi Seherbaz hanım. Bana mail atabilirseniz sevinirim. 

Sevgiler

Zeynep Mavimürekkep

Hello All,


Today I would like to introduce you with the popular ink of Montblanc, Leo Tolstoy Sky Blue. I, myself, actually not a fan of blue shades, especially dark tones of blue. But even I fall for this ink as well. The only problem is that, it is coming within 35 ml bottles and it is a limited edition. By the way, do you also think that MB had a huge increase on its limited edition inks?

Montblanc Leo Tolstoy ink is a great shade of blue with some green hints inside. It does not have the dull tone of regular document blue inks. Actually, it reminds me of Parker Quink Blue Black with those greens.

But still Montblanc Leo Tolstoy Sky Blue is a dignified blue on the paper. You can use it in official documents, your formal correspondence and any other correspondence without leaving your severity aside. 

However, let me tell you that it is not going very well with the water. Yes, it is not completely washed away but still you can see the smudge. 

I did like Montblanc Leo Tolstoy Sky Blue ink. In fact, I have used it so much while I was doing this review, I think I might have used the half of the bottle. Normally, it is not an ink that I crave for but I am glad a friend of mine gifted this ink to me. 

What is your favorite blue ink?

Cheers,

Zeynep Blueink

18 yorum:

 1. Ben mavi müreķep kullanıyorum hatta tek mürekkebim oldukça da memnunum ama fiyatlar konusunda oldukça haklısınız.mürekkep,kalem ve defterler hakikaten oldukça pahalı.yani nasıl olur hiç bilmiyorum ama galiba dolma kalem tamircilerine baya ihtiyaç olucak.çünkü bu abartılı fiyatlarda iyi kalem almak çok zor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef, hem kur, hem gelen ekstra vergiler yüzünden fiyatlar yükseldi. Üstüne üstlük montblanc da kendi fiyatlandırmasını değiştirdi. Bakalım sonumuz ne olacak.

   Sil
 2. Ben mavi müreķep kullanıyorum hatta tek mürekkebim oldukça da memnunum ama fiyatlar konusunda oldukça haklısınız.mürekkep,kalem ve defterler hakikaten oldukça pahalı.yani nasıl olur hiç bilmiyorum ama galiba dolma kalem tamircilerine baya ihtiyaç olucak.çünkü bu abartılı fiyatlarda iyi kalem almak çok zor.

  YanıtlaSil
 3. Blue, Lev Tolstoy ve Montblanc. Üçü de sevdiğim isimler. Bir araya gelince iyi olmaması mümkün mü?
  Fiyatlara gelince, dünyada Montblanc kadar abartılı fiyatı olan başka bir marka var mı acaba?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında Sami bey, MB'nin mürekkep fiyatları çok uygundu genel olarak. Son zamanlarda limited mürekkeplerde böyle bir fiyat oynamasına gittiler. Kalemler ayrı bir konu tabi. Adamlar markalarını lüks segmente konumladıkları için normmal sayılabilir. Anormal olan, yıllardır mürekkepleri tuttukları fiyat seviyesini bir anda değiştirmeleri

   Sil
 4. Ben de çok sevdim bu mürekkebi. Montblanc'ın diğer mürekkeplerinin aksine ortalamanın üzerinde bir akışkanlığı olduğunu düşünüyorum, sen ne dersin?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle çok da yumuşak, çok daha ıslak bir mürekkep. Özellikle MB'nin en sevilen toffee brown'uyla filan kıyaslayınca...

   Sil
 5. çok güzel ve maalesef çok pahalı. bu döviz kurlarıyla ancak 4001 mürekkep, scrikks kalem ve A4 kağıt alabileceğiz yakında zaten

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kur bir yandan, ekstra vergiler bir yandan her şekilde belimiz bükülüyor maalesef.

   Sil
 6. I tried a friend's MB ink, Miles Davis Jazz Blue, once, but was not happy with the color or the flow. I wanted to be happy because Miles Davis' music album, Kind of Blue, is a paragon of jazz. But this Kind of Blue seemed only a little bit darker than Waterman Serenity Blue. And the MB did not flow well in my Parker or my Waterman pens. Perhaps the MB limited edition inks do not like my pens. So, like you, Zeynep, I am not happy with blue inks, which seem either too light or too dark. I use Waterman Mysterious Blue, a blue-black, and then add a little Audacious Red to make a black-purple which seems to shade well, has good water resistance, and does not give anyone reading problems. I am working on a blue mix with the same good habits.

  Oh, and I am still searching for that right ink for the Scrikss 17: it worked well with Waterman inks and Pilot blue-black. I think, though, it will be most happy with a turquoise ink: what better color for a Turkish pen than one that sings of mosaic tiles, the sea, and the sky? Maybe you know of a good one....

  YanıtlaSil
 7. Ben de renk ve ilk akışkanlıktan memnunum fakat kalemin içerisinde uzun süre beklemeye gelen bir mürekkep değil. Siz de beklettiniz mi hiç kalemin içerisinde? Sanki yoğunlaşıyor biraz.

  YanıtlaSil
 8. Montblanc mürekkepler çok pahalı.bașka daha uygun g. Von faber castell kartuşlarda kullanıyorum.stone grey favorim.

  YanıtlaSil
 9. Dolmakalemlerin kırtasiyecilerde değil kuyumcularda satılması gerektiğini düşünüyorum.

  Bu fiyatlarla dolmakalemler artık kırtasiyecilerin değil sarrafların görev alanına giriyor.

  Doğan Cem

  YanıtlaSil
 10. Montblanc kalemleri konusunda verilen hiç bir kuruşa acımam sonuçta verdiği his bile inanılmaz ki hala bir tane edinemedim ama deneme şansını yakalamıştım.Öte yandan mürekkep konusunda aşırı fiyatlara MB bile olsa değeceğini düşünmüyorum.Şöyle diyelim; yine oldukça kaliteli regular sürüm bir mürekkeple rahatlıkla ikame edilebilir bence.

  YanıtlaSil
 11. Uç kalınlık ve ıslak yazmasıyla ilgili bazen daha bir turkuaz bazen daha lacivert bazen de yeşil tonlu yazan bir mavi.
  Ben tam bir yere kıyamıyorum ama tüm mavi tonları içinde (https://www.jetpens.com/blog/blue-fountain-pen-ink-comparison/pt/387) "Deep" ve "Azure" Blues sınıfları arasına uyan bir ton sanki.

  YanıtlaSil
 12. Şu sıralar sanırım iyice cıvıl cıvıl renkler istiyor benim ruhum. Bu güzelim mürekkep bile koyu geldi, birim fiyatına göre karşılaştırdığımızda daha pahalı olan, Caran d'Ache Hypnotic Turquoise'e yöneleceğim sanırım. Kartuşundan çok memnunum cıvıl cıvıl hem mavi hem yeşil tonları için Cenevre dolaylarına da bir bakış atılabilir :)

  YanıtlaSil
 13. Şu ana dek kullanmaktan en büyük keyfi aldığım mürekkep Tolstoy Sky Blue. Mavinin tam olması gerektiği tonunda diye düşünüyorum. Fiyatları birkaç ay öncesine kadar oldukça makuldu. 50-55 TL arasında bulunabiliyordu. Toplam dört şişe almıştım ve şu anda üçüncü şişenin sonundayım. Her gün yanımda taşıdığım renk bu oldu.
  Mavi tonuyla ilgili olarak bir yerlerde, Tolstoy'un Yasnaya Polyana'daki evinde, çalışma odasında yazılarını yazdığı masanın ortasında yer alan kısmın mavi rengini kullandığını duymuştum. Maalesef o evi ziyaret edemedim. St Petersburg'da Dostoyevski'nin çalışma masasının rengi de buna benzer bir renkti. Zannediyorum o dönemin mobilya modasında bu renkler hakimmiş.

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...