Pilot Justus Semi-Flex Fountain Pen

Scroll down to read in English

Pilot Justus Fountain Pen
Pilot Justus, bundan birkaç yıl önce piyasaya sürüldüğünde, dolmakalem camiasını epey hareketlendirdi. Zira çelik uçlu Noodler's kalemleri saymazsak, modern kalemler içinde ilk defa bir altın uçlu esnek kalem yapılacaktı. Hem de esnekliği Doric'lerde olduğu gibi uç üzerinden ayarlanabilecekti. İşte bu heyecanla pek çok dolmakalemci bu kalemi edindiler. 


Pilot Justus, siyah sade bir kutu içerisinde geliyor. Kutunun içinde kalemin gövdesi ve kapağı ayrı olarak sünger içine yatırılmış, üzerine tekrar daha az yoğun bir sünger parça konmuş. Açıkçası, ben bu ayrı gayrı olayını sevmiyorum. Kalemin o sünger yataktan kurtulup ucunun bir yerlere çarpması ihtimali beni geriyor.


Genel olarak baktığımızda Pilot Justus dolmakalem, klasik siyah bir gövdeye, altın rengi tezyinata sahip. Üzerinde Pilot'un uç kalınlığını gösteren etiketiyle geliyor. (Evet Pilot 78G'nin üzerinde de aynı etiket var ama bence Montblanc'ın etiketinden iyidir) Ancak merak etmeyin, etiketi sökseniz bile, uç üzerinde kalınlık belirten bir işaret mevcut.

Pilot Justus Nib
Ucumuzun gövde ile birleştiği yerin üzerinde bir halka var. Bu halka üzerindeki H ve S harfleri, hard (sert) ve soft (yumuşak) kelimelerini temsilen orada bulunuyorlar ve halkayı H ya da S yönüne çevirdiğimizde, ucun üzerinde bulunan plaka ileri geri oynuyor. Halkayı H'ye doğru çevirirsek plaka uca doğru ilerliyor ve uç daha rijit hale geliyor. S'ye doğru çevirdiğimizde ise plaka yukarı çıkıyor ve kalem soft yani yarı esnek oluyor. (Bu fotoğrafta kalem S'de yani en esnek halinde) 


Kalem oldukça basit bir yapıda. Üzerindeki guillioche desenleri dışında bir tezyinatı yok. Pilot'un con-70 adını verdiği üstten basmalı dönüştürücüsü ile çalışıyor. Yani sistem olarak akarı kokarı olmayan, bakkala markete hastaneye yakın, metroya yürüme mesafesinde. 


Gelelim uca... Fotoğrafta uç en ileride, yani hard, esnemeden yazar pozisyonda. Kalemin ucu 14 ayar altın. 

Pilot Justus Writing Sample / Pilot Justus Yazı Örneği
Elbette Pilot Justus, hem Japon hem de Fine olmasından mütevellit oldukça ince yazıyor. Ben kalemi Montblanc Ultra Black ile mürekkepledim. Görüldüğü gibi soft haliyle yarı esnek bir performans sergiliyor kalem. Ancak bence damak yeterli değil, zira rail road yani iki çizginin arasının boş kalması gibi problemler yapabiliyor. Hard haliyle ise, oldukça ince yazıyor gördüğünüz gibi. 


Bu kalemi kimler sever? Klasik görünümlü ama ucu klasik olmayan bir kalem arayanlar... Business cursive gibi aşırı esnek uç gerektirmeyen yazıları yazanlar, vintage kalemlerin bakım ve onarım meselelerinden endişe ettiği için modern kalemlere yatırım yapanlar sevebilir. Kimler uzak durmalı? Full esnek, tam esnek, HD  esnek, 1080p esnek isteyenler bu kalemi pas geçsinler. Çünkü bu kalem gerçek anlamda esnek değil. 

Sizin favori esnek kaleminiz hangisi?

Sevgiler

Zeynep Esnekpen


Hi,

When it was first launched a few years ago, Pilot Justus revived the fountain pen world. Apart from the Noodler's steel flex nibs, there will be a flex gold nib fountain pen among modern pens. Besides, the flex level would be arranged on the nib with a plate as in vintage Doric nibs. With this eager, many fountain pen enthusiasts purchased this pen.

Pilot Justus comes in a plain black box. Inside box, pen is laying down in a foam bed seperated from its cap. And there is another foam piece, covering them. Actually I do not like this when the pen laying down in a box without its cap. The possibility of pen gets loose from the foam and nib gets hurt is a cause of tension for me.

In general Pilot Justus fountain pen has a classic body and gold trimmings. It comes with a sticker indicating the nib size. (Yes, it is the same label with the Pilot 78G but still better than Montblanc labels) And don't worry, even you peel the label there is still marking on the nib, showing the nib size.

There is a ring on the grip section. You can see the engraved H and S letters on that ring and when you turn that ring on the H or S side, the little plate on the nib is coming up and down. If you turn the ring on H side, the plate goes down and nib becomes rigid. If you turn it towards S the plate comes up and it becomes softer or let's say semi-flex. (In the photo, it is on the softest mode)

The pen quite simple. Except guillioche patterns on the body, there is no other decoration. It comes with the Pilot con-70 converter which is filled with the button on top. At the end, it is a quite simple pen with no big headache. 

And the nib... In this photo it is turned to hard so on the rigid mode. Nib is made of 14k gold. 

Of course, since it is a Japanese pen and also a Fine, Pilot Justus is a fine, very fine writer. I inked it with Monbtlanc Ultra Black. And with the softer mode, it is just a semi-flex. And I think the feed is not quite enough in terms of flow. It makes rail-roading. And with the hard mode, it is a fine writer as you can see. 

Who likes this pen? Someone, who likes classic pens with unusual nibs, practicing Business cursive kind of fonts where you need a bit flex but not too much or if you hesitate on the maintenance of vintage pens and mostly investing on moderns. You can like this pen. Who shouuld avoid? If you like pens with full flex nibs, wet noodles etc. Forget about Pilot Justus. It is not a real flex. 

What is your favorite flex pen?

Cheers,

Zeynep Flexkalem

9 yorum:

 1. Hem süper esnek hem süper ince uç istiyorsak ne yapacağız başkanım? :(

  YanıtlaSil
 2. Justus ismini duydum araştırmadığıımdan böyle bir ucu olduğunu ilk defa görüyorum. Çok hoşuma gitti. Normalde esnek sevmesemde arada bi benim de esnetesim geliyor, başkasını esnek yazarken görünce :) Mürekkep yetişiremeyecek kadar da esnek olmaması lazım bir de , o da bu kalemde var. Gelecekte alacağım kalemi buldum demek. Yazı için teşekkürler Zeynep <3

  YanıtlaSil
 3. Ucu esnek olmalımı yada olmamalımı bilmiyorum ama herkesin iyi bir kaç dolma kalemi olmalı

  YanıtlaSil
 4. I have not seen this pen before in my usual shops. Your example must be an older model as the design is now only straight lines. The old lines and v-like shapes are more beautiful. The hard-to-soft adjustment reminds me of Parker VP and 75 models which could change their angle to fit the writer's way of rotating the nib. I think the price is quite expensive (USD$312 or TRY$1,200), and I could get an 823 with the plunger system...and enough left over for a bottle of ink!

  I do not have a flex nib pen yet, but I shall go to the Los Angeles Pen Show in February 2018 to check them out. I had a lot of fun at my first time this year.

  YanıtlaSil
 5. Modern esnek kalem:Modern ütopya

  YanıtlaSil
 6. Çok hoşuma gitti, özellikle uç yapısı.

  YanıtlaSil
 7. Sevdim ben.. Emeginize sağlık

  YanıtlaSil
 8. Güzel kalem ancak fazla komplikasyonlu bana göre değil.O fiyat aralığında tam modern bir kalem mesela pelikan beni çok daha mutu ederdi :)

  YanıtlaSil
 9. Valla insanın canı Doric çekiyor. Olsa yenmez mi şimdi?
  Bahattin Çelik Üstada katılıyorum. Modern flex ütopya.

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...