Wing Sung 659

Scroll down to read in English

Merhabalar,

Bu haftaki kalemimiz Wing Sung 659. Wing Sun geçmişi eskiye dayanan bir Çin markası. Yakın zamanda Jinhao'nun yolundan giden diğer Çin markaları gibi, Parker 51 benzeri gizli uçlu, sıkmalı dönüştürücülerden vazgeçti ve bu sefer de çok iyi bildiğimiz Pilot 78G'ye alternatif 659 isimli modeli çıkarttı. Ancak bu modelin en önemli özelliği, her kutuda iki adet uçla gelmesi. Birinci uç, gövde renginde iken, ikinci uçun tutma yeri ve damağı şeffaf. Uçlardan biri Fine, diğeri ise EF. Bu uçları kendi içinde değiştirmek mümkün. 

Pilot 78G vs Wing Sun 659
Fotoğraflardan görebileceğiniz gibi, Pilot 78G ve Wing Sung 659 birbirlerine tıpkı ikiz kardeşler gibi benziyorlar. Boyutları, gövde şekilleri, klipsleri hemen hemen aynı. 


Hatta uç yapıları bile birbirine çok  benzer nitelikte. Wing Sung'un diğer uçlarının genelde gizli uç olduğunu düşününce Wing Sung 659 firma için devrim niteliğinde olmuş diyebiliriz. Pilot 78G'nin ucunun üzerinde "Pilot Super Quality Japan" yazarken, Wing Sung ucunun üzerine "Wings Super Quality" yazıyor. 


Wing Sung 659 temizlemesi bir ömür süren ve bi gıdımcık mürekkep alan sıkmalı dönüştürcü yerine Pilot dolmakalemlerde bulunan con-50 dönüştürücüye benzer bir dönüştürücü kullanıyor. Böylelikle hem mürekkep çekmek, hem de kalemi temizlemek oldukça kolay hale geliyor. 


Tutma yeri ve damak birbirinden oldukça kolay şekilde ayrılıyor. Bu da hem kalemi temizlemek, hem de gerekirse daha ıslak hale getirmek için damak yarıdığını genişletmek gerekirse kullanıcıya oldukça kolaylık sağlıyor. 


Zira bu kalemi kulanırken,  damağında ufak bir modifikasyon yapmak isteyebilirsiniz gerçekten. Mesela ben aşırı ıslaklığı ile bilinen Private Reserve Tanzanite kullanmama rağmen, oldukça kuru bir yazımla karşılaştım. Bu yüzden dikkatli bir biçimde bir maket bıçağı yardımı ile damak kanalını derinleştirmeyi planlıyorum. 


Son olarak Wing Sung 659'un şeffaf, siyah, yeşil, bordo ve beyaz renkte geldiğini söylemeliyim. Bence Wing Sung'un son zamanlarda yaptığı en akıllı hamlelelerden biri bu kalem olabilir. Şimdi güzel haberimize gelelim. Bu kalemden elimde tam olarak 5 tane mevcut. Bunlardan biri, bu postun altına 14 Aralık 2017 saat 18:00'e kadar yorum bırakan blog takipçileri arasından yapılacak çekilişle, sizin olabilir. 

Sevgiler

Zeynep Çinfincanı


Hello,


Pen of the week is Wing Sung 659! Wing Sung is a Chinese fountain pen brand whose history goes back for many years. Recently, like other brands following Jinhao's approach, Wing Sung quit Parker 51 a-like hooded nib, squeeze type converters and made a fountain pen wearing the trade dress of well-known Pilot 78G. However, main difference of Wing Sung fountain pen compared to Pilot 78G is that, Wing Sung 659 has two nib units within the same box. While the first nib unit bearing the body color, the second one comes with a transparent feed and grip section. 

As you can see from the photos, Pilot 78G and Wing Sung 659 seems like twin sisters. Dimensions, body types and even the clips are incredibly similar. 

Even the nib types are similar. Considering that Wing Sung generally uses hooded nibs, we can say Wing Sung 659 is a revolutionary product for the company. While Pilot 78G has "Pilot Super Quality Japan", Wing Sung has "Wings Super Quality" markings on the nib. 

Wing Sung 659 comes with a converter similar to Pilot con-50 converters instead of squeeze type converter which takes a life-time to clean and holds minimum ink. Therefore, both cleaning the pen and storing ink becomes easier. 

Grip section and feed is disassembled easily which helps you to clean thee pen and hacking the feed to give it a better flow in case you need it. 

Because you really would like a hack when using this pen. For example, I used an ink famous for its wet flow, Private Reserve and still I had a dry writing experience. Therefore, I am planning to deepen the ink channel on the feed using a razor blade knife with utmost attention. 

Did you like it?

Cheers,

Zeynep Chinaware

41 yorum:

 1. ilk yorum benden gelsin o zaman.. :)

  YanıtlaSil
 2. Benim gibi bu işe yeni girmiş olan biri için ideal bir kalem olabilir, olursa da sevinirim :)

  YanıtlaSil
 3. Pilot 78'i broad uc ile denemistim ama teal rengi beni cekmedigi icin fazla beraber olamadik. Cin kalemlerinde Twisbi Eco cakmasi 698'de ilgimi cekiyor ancak daha klasik bir kalem isteyenler icin bu kalem de guzel bir opsiyon sunmus. Tesekkurler inceleme icin, seffaf damak harika duruyor!

  YanıtlaSil
 4. Güzel bir kalem ve güzel bir sürpriz. Acaba bana çıkar mı? Ya çıkarsa?

  YanıtlaSil
 5. Şeffaf plastik kullanmak enteresan bir fikirmiş.

  YanıtlaSil
 6. Güzel görünüyor. Günlük kullanım için ideal bir kalem.

  YanıtlaSil
 7. Çekik gözlüler hep ilgimi çekmiştir :)

  YanıtlaSil
 8. Şimdiden nasibi olanlara hayırlı olsun.

  YanıtlaSil
 9. İnceleme için teşekkürler Zeynep Hanım.

  YanıtlaSil
 10. Algıda seçicilik midir nedir bilemedim ama, daha yazıyı okumadan, fotoğraflara dikkatlice bakmadan yeşil ne güzelmiş öyle dedim, Pilot çıktı... :D Wing'in de şeffaf damağına bayıldım umarım şanslı kişilerden biri olurum :)

  YanıtlaSil
 11. Çin malı deyince hepimizde oluşan önyargılar var ; ancak dolma kalem piyasasında son dönemlerde youtube yorumlarından ve sitelerdeki kullanıcı yorumlarından anladığım kadarıyla, Çin kalemlerinin gideri var.Ancak hali hazırda elimde bulunmadığından birşey söylemek zor.Ama yazınızdan edindiğim izlenimle birlikte bana çıkmasını ve denemeyi çok istiyorum.Saygılarımla

  YanıtlaSil
 12. Benim gibi yeni meraklı birinin sahip olmak isteyeceği bir kalem

  YanıtlaSil
 13. ellerinize sağlık, belki de bana çıkar :)

  YanıtlaSil
 14. ellerinize sağlık,belki de bana çıkar :)

  YanıtlaSil
 15. Bloğunuzu kalemlerle ilgili birşey ararken buldum ve çok memnun oldum. Kismetime çekilişte varmış inşaallah bana çıkar ve ilk dolma kalemim olur. ��

  YanıtlaSil
 16. Bana çıkarsa benden sonra çıkan kişiye gitsin :) Sırada yazacak olan kişi için çifte şans jokeri olmuş olsun :)

  YanıtlaSil
 17. Başkan Bu Kalem Benim Olmalı Mutlaka Yoksa Japonya ya gitmek zorunda kalacağım

  YanıtlaSil
 18. 78g'nin olayı zaten pilotun generic ucunu ucuz govdeyle kullanmdk değil mi? govdeyi taklit etmek icin yanlis bir secim gibi. gene de seffaf damak hatrina sansimi denemek istiyorum :)

  YanıtlaSil
 19. ezeli düşmanlarına yaraşır bir iş çıkarmış sanırım wing sung. bloga girdiğim gibi bu yazı gözüme çarptı bir çırpıda okuyuverdim lakin merak ettiğim bir şey daha var. damak kanalı nasıl derinleştiriliyor acaba?

  YanıtlaSil
 20. Bu kalemin şeffaf olanı da güzel bsy de görmüştüm.Günlük kullanım için gayet iyi.

  YanıtlaSil
 21. Bu kalemin şeffaf olanı da güzel bsy de görmüştüm.Günlük kullanım için gayet iyi.

  YanıtlaSil
 22. Çok pratik bir günlük kalem

  YanıtlaSil
 23. bu işi gerçekten çok güzel yapıyorsunuz.

  YanıtlaSil
 24. Wing sung 698'i hep merak etmişimdir bu model de oldukça güzelmiş. İncelemeniz için teşekkürler.

  YanıtlaSil
 25. Çok çok güzelmiş. Bir türlü karar verip alamadığım ilk dolma kalemim hediye mi olacak yoksa. :)

  YanıtlaSil
 26. dönüştürücü ile kullanılması hoşuma gitti...

  YanıtlaSil
 27. kalem güzelmiş keşke benim olsaaaaa :) okudum sonuna kadar :)

  YanıtlaSil
 28. Aradığım incelik aradığım zariflik. Bayıldım.

  YanıtlaSil
 29. Sanırım çinliler yazı geleneklerinin japonlara bırakmak istemiyor. umarım ezeli rakiplerini geçmekle kalmayıp bize de güzel yazı trendini başlatmayı başarırlar

  YanıtlaSil
 30. Bu çekiliş kullan-at kalemlerden kurtulmamı sağlasın. Yetti gariii

  YanıtlaSil
 31. Masamda görmek için sabırsızlanıyorum.

  YanıtlaSil
 32. Gördüğüm en iyi blog bu blog..

  YanıtlaSil
 33. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 34. Teal rengi güzel ama renkli gövdeye şeffaf uç nasıl olur bilemedim

  YanıtlaSil
 35. Küçük yazılı ben ve benim gibi insanlar için hem F hem de XF uç olması çok şahane. Belki de deneyebiliriz iki ucu da

  YanıtlaSil
 36. Denemek istediğim bir kalem.

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...