Lamy Linea Fountain Pen

Scroll down to read


Merhabalar,

Herkes şu anda Lamy Al-Star'ın yeni rengi Pacific'i konuşadursun, ben size Lamy'nin görece kıyıda köşede kalmış, dışlanmış, adı unutulmuş, az anılan kalemlerinden birinden bahsetmek istiyorum. Lamy Linea! Şükret vasıtasıyla edindiğim bu kaleme şöyle bir bakalım mı? 

Sunday Post 65

Scroll down to read


Bir pazar postasından daha merhabalar,


Photo of the Day 54 Camlin Cute

Scroll down to read


Günün fotoğrafı aylar öncesinden gelsin...

Galen Leather

Scroll down to read in English


Merhabalar, 

Bugün bir Türk markası olan Galen Deri'nin en sevdiğim ürünlerini  sizinle paylaşmak istiyorum. Bu ilk ürün sanırım benim en sevdiğim! Üçlü fermuarlı kalem kılıfı olarak geçen bu ürün, aynı zamanda ufak bir cüzdan görevi görüyor. 


Regal Fountain Pen

Scroll down to read in English


Regal, Portland Amerika'da faaliyet gösteren bir dolmakalem markası. Ben ise bu kalemi Prag'da girdiğim bir kırtasiyeden almıştım. Ya, çok iyi bir dağıtım ağları var, ya da dünya gerçekten çok küçük :) 


Kalemimizin klasik siyah gövdesi üzerinde kilit sistemli sarı renkli bir kapağı var. Kapak bandıda ise ileride silinmeye müsait olarak Regal markası işlenmiş. 


Kapaktaki bu altın detay, gövdenin bitişinde de altın bir yarımküre olarka kendini gösteriyor. Bu küre, kalemin plastik gövdesini de bir miktar ağır hale getirdiğinden dengeli bir yazım hissi yaşatıyor. Kalemin ucu Iridium Point Germany ibareli jenerik uçlardan. Kapak ve gövde ile uyumlu olması açısından uç da sarı renkli tercih edilmiş. Bu da kalemi bütünleyen unsurlardan biri olmuş. 


Kalemin dolum sistemi, standart kartuş ve dönüştürücü. Ben bu kalemi Toucan marka Crimson mürekkeple kullandım. Gayet sorunsuz ve yumuşak bir yazımı var. Bu kalemlerin fiyatları ise 20 dolar civarında. Ülkemize gelse ne kadarlık bir fiyat etiketi ile karşımıza çıkar, bilemedim. 

Sizin böyle çok ünlü olmayan dolmakalemleriniz var mı? 

Sevgiler

Zeynep Globalkalem

Sunday Post 64

Scroll down to read in English


Herkese yeni bir haftadan merhaba,

Bu hafta muhteşem bir kitap okudum. Çok sevgili İzel Rozental beyin Moda Sevgilim kitabının 7 yıl aradan sonra yeniden basılmış ve hatta yeniden yazılmış hali "Moda Sevgilim Yeniden" Okurken gözlerimi dolduran, İstanbul'un yitip giden kültür mirasına dair bize çok fazla şey anlatan, çok içten, çok sıcak ve çok samimi bir kitap. Moda'ya hayatınızda bir kez dahi olsun yolunuz düştüyse bu kitabı mutlaka okumalısınız. 


Haftasonu biraz mürekkeplerle uğraştım. Bir iki yeni post hazırladım. Kanıtı da işte buracıkta!


Hep yazmak olmaz, biraz da okuyalım. İlk okuduğum 2008 yılından bu yana aklıma kazınmış "Zihin, gerçeğin büyük katilidir. Lanu, katlediciyi katlet" cümlesi ile beni zaman zaman yeniden kendine çeken bir kitabı okudum tekrar. Ne olduğu, önümüzdeki pazar postalarına kalsın. 

Sizin haftanız nasıldı?

Sevgiler

Zeynep Kalemsever


Kaweco Special Dip Pen

Scroll down to read in English


Divit kalemleri seviyor ancak nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız size güzel bir haberim var. Bildiğimiz, tanıdığımız, sevdiğimiz Kaweco da, artık divit kalem üretiyor. Hem de çok kaliteli bir gövde ile. 


Dolmakalemseverler genelde bir noktada, özellikle esnek yazı örneklerini gördükten sonra en az bir kere divit kalem deniyor ama genelde hayal kırıklığına uğruyorlar. Bunun iki temel sebebi var. Birincisi, divit uçlarını kullanmadan önce bir kere bulaşık deterjanı ile yıkayıp üzerindeki yağdan arındırmamız gerekiyor.  Böylelikle ucun mürekkep tutma kapasitesini artırmış oluyoruz. 


İkinci mesele ise divit kalemleri divit mürekkepleri ile kullanmanın gerekliliği.  Dolmakalem mürekkepleri, divit mürekkeplerine göre çok daha akışkan yapıda olduğundan, divit kalemlerle dolmakalem mürekkebi kullanmak başarısızlıkla sonuçlanıyor genelde. Ancak ufak bir uyarı, divit mürekkeplerini ise hiçbir zaman dolmakaleminize çekmeyin. Çünkü içindeki arap zamkı benzeri maddeler dolmakalem damaklarına geri dönüşü olmayan zararlar verebilir. 


Siz divit kalem kullanıyor musunuz?

Sevgiler,

Zeynep Dividim Kalemim


Lamy Dark Lilac Fountain Pen

Scroll down to read in English


Lamy yeni renklerini açıklaya dursun, ben 2016 rengi Dark Lilac'ı ancak yazabiliyorum. Ve evet, Lamy nihayet kalemseverlerin sesini duydu ve 2016 yılında mor renkli bir Lamy Safari çıkardı. 


Lamy bu koyu renkli mor kalemini özellikle mat bir gövde ile sundu bizlere. Ancak Lamy'nin kömür siyahı olarak geçen mat siyahından bildiğimiz kadarıyla uzun süreli kullanımda bu kalemlerin matlığı gidiyor.  


Ülkemizde de çok rağbet gören bu kalemi sizler de umarım beğenmişsinizdir. Şimdi bu çok geç kalmış yazı ile bu güzel kalemden bir adet hediye etme zamanı. Hem de yanında bir defterle. Blogu takibe alıp, 22 Şubat 2017, saat 17:00'ye kadar yorum bırakanlar arasından birine Lamy Dark Lilac hediye ediyoruz. Ne dersiniz?

Sevgiler

Zeynep Tembelblogger


Bana Sıkça Yaz Logo Yarışması / Write to Me Often Logo Contest

Scroll down to read in EnglishMerhabalar,

Blog ve Facebook grubu için bir logo arayışımız uzun süredir devam ediyordu. Biz de içimizde bu kadar kalemle, kağıtla, mürekkeple uğraşan varken neden logomuz kendi içimizden çıkmıyor diye düşündük ve sizden yardım istemeye karar verdik.

Bizi anlatacak hem yuvarlak formatta hem de header (başlık) formatında kullanabileceğimiz bir logo arayışı içindeyiz. Eğer benim elimden bu işler gelir diyorsanız logo yarışmasına katılarak, hazırladığınız görseli 13 Mart 2017 Pazartesi günü saat 19:30'a kadar writetomeoften@gmail.com adresine göndermenizi rica ediyorum. Yapılan müracaatlar değerlendirilip, birinci seçilen logo ödülü alır, logo tasarımı ise tüm hukuki haklarıyla birlikte BSY ailesinin malı sayılır.

Haydi pamuk eller kaleme!

Sevgiler,

Zeynep Tasarımkalem

Sunday Post 63

Scroll down to read in English


Bu haftanın biten kitabı, Kenan Rıfai beyefendinin Şerhli Mesnevi-i Şerifi oldu. Bu şerh maalesef Mesnevi'nin sadece birinci cildine ait. Ancak Mesnevi okumaya başlayacaklar için bundan daha açıklayıcı başka bir şerh düşünemiyorum. Bir de söylemeden geçmeyeyim, Kenan Rıfai hakkında beni çok etkileyen bir anekdot var. Bir gün kendisine gözlüklerini neden itinayla her akşam aynı yere koyduğunu sormuşlar, "gözlük bile yerini arar evladım" diye cevap vermiş. Yerini arayan tüm insanlara gelsin... 


Çok okuyan mı bilir, çok gezen mi dediler. İkisini de bırakmamaya gayret ettim ben. Babil'in bu defteri de olayı güzel özetlemiş. Çok okuyan çok gezer :)


Bu iki defter ve üzerine çirkincene bir fiyat etiketi yapıştırılmış bu Osmiroid kalem bana Trabzon'dan yadigar kalanlar. Bir de Burcu'nun misafirperverliği ve hediye aldığı harika kitaplar ve Post Öykü dergisi var. Onlar bir sonraki Pazar Postasına inşallah. 

Sizin haftanız nasıl geçti? Nasıl geçecek?

Sevgiler

Zeynep Gezenkalem

Picasso 606 Candle Flame Fountain Pen

Scroll down to read in English


Picasso, 2008 yılında kurulmuş, oldukça genç , Çin menşeli bir dolmakalem firması.  Bu firmanın özelliği kalemlerinde sıkça sanat temalarını kullanması.  Ben de yıllar yıllar önce Kadıköy Güven Sanat Kırtasiye'den Picasso'nun "Sürahi, Mum ve Emaye Tava" adlı eserindeki mumdan esinlenerek yapılmış, Candle Flame  isimli bu kalemi denemek için almıştım. 


Ancak aldıktan sonra kutusuyla birlikte kaldırıp, unuttum. Vallahi unuttum! Ama yakın zamanda kendisini saklandığı yerden çıkarıp mürekkepledim ve "ben şok, ben iptal" Oldukça ince olmasına rağmen yumuşacık yazan bu uç beni epeyce şaşırttı. 


Kalemin, çelik olduğunu tahmin ettiğim gizli bir ucu var. Tüm gövde beyaz üzerine desenli olmasına rağmen, kalemin tutma kısmı siyah. Bu da bizi, mürekkep lekesi isimli korkularımızdan kurtarıyor. Uç üzerinde herhangi bir ibare mevcut değil ama yazımına bakarak bu ucun EF ya da F olduğunu söylemek mümkün. 


Ben bu kalemi, ıslaklığı ile bilinen Levenger markasının True Teal isimli tirşe bir mürekkeple kullandım ve harika sonuç aldım. Eğer Amerika'dan alışveriş yapma imkanınız varsa Levenger mürekkepleri tavsiye ederim. Özellikle cadı iksiri şeklindeki şişelerine bayılıyorum :) Bu kalemi Avrupa tipi kartuşlarla, ya da dönüştürücü ile kullabilirsiniz. 


Ben sanırım aldığım vakit bu kaleme karşı biraz önyargılıydım. Ancak bu kalem benim önyargımı  yumuşacık ucu ile yerle bir etti. Siz de beğendiniz mi?

Bu arada sizin de önyargılarınızı kıran kalemler var mı?

Sevgiler

Zeynep Adetabir Picasso

Video: Dolmakalemde Atlama (Skipping) Problemi

Scroll down to read in English

                           

Yeni videomuzun konusu skipping yapan kalemler. Yani, kaleminizin kağıda kesintisiz olarak mürekkep göndermeyip sizi deli ettiği haller. Bunun basit bir çözümünü videoda bulabilirsiniz. 

Kanala abone olmayı unutmayın :)

Sevgiler

Zeynep Raden Skipping Yapmaz


Sunday Post 62

Scroll down to read in English


Yeni haftadan ve pazartesi günleri yayınlanan Pazar postasından herkese merhaba! 
Ben bu hafta neler yaptım? Okudum! Ama bitiremedim. Belki bu hafta :) Yazarak okumak beni yavaşlatıyor ama ne yapayım, alışkanlık! 


Mürekkeplerle oynadım. Diamine Shimmertastic serisinden Blue Lightning. Nasıl? Muhteşem görünmüyor mu? 


Eh biraz da yazdım. İçimden geçenler, ne hissettiğimi. Kimseye gönderme kaygısı olmadan. Aklıma geldiği gibi. O kadar rahatlatıcı ki...

Siz bu hafta neler yaptınız?

Sevgiler,

Zeynep Pazartembeli


Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...