Kaweco Perkeo

Scroll down to read in English
Kaweco Perkeo Fountain Pens
Kaweco Perkeo'ları gördünüz  mü? Kaweco'nun bu yeni dolmakalemi hem bütçemize hem de renkleriyle gözümüze hitap ediyor. Dolmakalem uzun yıllar, özellikle bazı markaların tekelinde pahalı bir yazım aracı olarak görüldü. Son yıllarda dolmakalemin yeniden popüler hale gelmesiyle pek çok firma başlangıç seviyesi kalemlere yatırım yapmaya başladı. Kaweco, Sport modeli ile uzun yıllardır giriş seviyesi dolmakalemlerin gözdeleri arasında gelmekle birlikte temelde iki adet dezavantajı bulunuyordu: Bunlardan ilki boyutları itibariyle kapak takılarak kullanma zorunluluğu, ikincisi ise yine boyutu itibariyle sadece kısa kartuşlarla ve neredeyse mürekkep almayan kendine has minicik dönüştürücüsü ile kullanma zorunluluğuydu. 

Kaweco Perkeo Tüm Renkler / Kaweco Perkeo All Colors
Kaweco kullanıcılardan gelen bu yorumları dikkate almış olacak ki, tam boy, kapaksız kullanılabilecek ve uzun kartuşları ve standart dönüştürücüleri de alabilen bir kalem yapmış. Ancak kalemin yine kullanıcılardan eleştiri alabilecek iki özelliği olmuş. Birincisi, klasik Kaweco klipsleri bu kaleme uymuyor. (Aranızda o klipsleri bu kaleme takanlar olduğunu görüyorum. Lütfen yapmayın :)) İkincisi kalemin tutma kısmı Lamy Safari karşıtlarının Safari'yi en çok eleştirdiği noktalardan biri olan üçgen tutma kısmında görülüyor. Kaweco da bu üçgen tutma kısmı ile risk budur demiş adeta. 

Kaweco Perkeo Uç / Kaweco Perkeo Nib
Kalemler şimdilik dört renk olarak piyasaya çıktı. İleride Kaweco da rakibi Lamy gibi başka ya da limitli renkler ekler mi bilinmez. Bu dört renk kalemde, renklerine uygun olarak iki ayrı renkte uç kullanılmış. Her uç da Fine ve Medium olmak üzere 2 seçenekle geliyor. Özellikle başlangıç için üretilmiş bir kalemde Broad uç seçeneğinin de olması gerektiğine inanıyorum. Bu arada, siyah uçların gövdelerle uyumunu sevdim. Ayrıca kapağın çekmeli olması da günlük kullanımda büyük kolaylık. 

Kaweco Perkeo Yazı Örneği / Kaweco Perkeo Writing Sample
Kaweco Perkeo'nun en sürprizli tarafı, Kawecolardan şimdiye kadar şikayet ettiğimiz kuruluk probleminin bunlarda olmaması. Özellikle yazıdan da görebileceğiniz üzere, benim elimdeki Old Chambray inanılmaz ıslak bir yazıma sahip. Ve sanırım Perkeo'nun en güzel tarafı bütçe yormayan fiyatı. Şu anda 50 lira civarındaki fiyatıyla hem yeni başlayanlar için, hem de gündelik bir dolmakalem arayanlar için güzel ve renkli bir alternatif olacaktır. 

Bu arada, bu dört kalem sevgili KGK sponsorluğunda sizlere hediye. Blogu takip edin ve yorum sekmesine bu blogda en çok hangi kalemi, hangi mürekkebi ya da hangi markayı görmek istediğinizi 12 Ocak Cuma günü saat 18:00'e kadar yazın. Bol şans!

Sevgiler

Zeynep Renklikalem

Have you seen Kaweco Perkeo fountain pens? 

Kaweco's these new fountain pens are eye candies while they are also budget friendly. For many years, fountain pens have been seen as an expensive desire objects especially under some brands. (You know them, we all know them) However, recently many companies started investing on entry level pens. Kaweco was playing to the top tier with Sport model among popular entry level fountain pens, with two cons. First of all, it was short and most of the people had to use it with cap posted on. And secondly, since it is short (again) you have to use it with a short cartridge or with its tiny mini converter which doesn't help very much to hold inks. 

Seems that, Kaweco has taken into consideration all those critics from the fountain pen users that it launched a new fountain pen which can be deemed as a full size, that can be used without posting the cap. However, this pen might have two other qualities to receive critics from the users. First of all, classic Kaweco clips does not fit. (I know, among us, there are some people using those clips on Perkeo's. But don't! Please :)) And secondly, the grip section has notches. This a point that Lamy Safari counterparts pick on the most. Kaweco says, I am taking the risk with this triangular grip section. Wow, brave! 

Kaweco Perkeo has been launched in four different colors as of now. I am not sure, if we can see them in different or limited colors as in its rival Lamy. In these four different colors, two different colored nibs have been used. And every nib comes in Fine and Medium choices. I believe, especially in a fountain pen for starters, there should be a broad nib option as well. By the way, I really liked the black nibs going with the suitable bodies. Besides, click on cap is perfect for the daily note taking. 

The most suprrising thing about Kaweco Perkeo that it has nothing to do with the dry old Kaweco sports. Especially my Old Chambray is a fire hose. Look at its writing sample. And I think, best thing about Kaweco Perkeo is its price. 15 USD? Nice! It is a good alternative for beginners and/or for someone who is looking for a nice cheap pen for daily use. 

Did you like Perkeo?

Cheers,

Zeynep Pinkypen

71 yorum:

 1. Pilot, Sailor markaları daha çok görmek isterim.

  YanıtlaSil
 2. Kuruluk probleminin ortadan kaldırılması çok iyi olmuş. Kullanıcı geribeslemelerini dikkate alan firmaları seviyoruz :)

  YanıtlaSil
 3. İnceleme için teşekkürler. Kaweco bu seriyle dediğiniz gibi Lamy'nin yolundan ilerleyeceğe benziyor. Yeni üretim Scrikss 419'u da incelerseniz çok sevinirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yeni üretim Scrikss 419'un eskisinden hiçbir farkı yok. Tek fark pistondaki sertlik. O kadar.

   Sil
 4. Kaweco tasarım olarak severek kullandığımız bir marka. Acaba diyorum önümüzdeki dönemde sitede alternatif yazı araçlarına da biraz zaman ayırsak nasıl olur?

  YanıtlaSil
 5. Tülay Aydoğdu5 Ocak 2018 13:17

  Yazma konusuyla ilgili ihtiyacımız olabilecek her tür bilgi var blogunuzda ,teşekkür ediyorum emekleriniz için. Çok fazla tercih edilmese de kartuşlar meselesi ele alınabilir belki :)

  YanıtlaSil
 6. İnceleme için teşekkürler. Bence her şeyiyle güzel kalemler. Keşke kendinden klipsli olsalardı.
  Blogda daha çok Pelikan, daha çok Parker, mümkünse de vintage kalemleri de görmek isterim. Bir de Waterman ve Visconti mürekkepleri.

  YanıtlaSil
 7. Gün geçtikçe Japon kalemlerine bağlılığım arttığından, daha çok Japon kalemi görmek isterim diyebilirim. Pilot, Sailor ve Platinum'un kalem ve mürekkepleri daha çok incelemeyi hak ediyor bence :)

  YanıtlaSil
 8. Site de en çok görmeyi istediğim marka pelikan ve siz de sık sık yazılarınızda bu markayla ilgili ürünlere yer veriyorsunuz bu yüzden müteşekkirim.Parkeo konusuna gelirsek uzun boylu ve renkli oluşu çok güzel ama neden klips opsiyonu eklememişler onu anlayamadım.Ama yazım örneklerinize bakınca kaliteli bir kalem olduğu belli.Fiyat-performans açısından maksimum düzeyi yaklamışlar anlaşılan.

  YanıtlaSil
 9. Merhaba. Sanırım çoğu kalemi ve mürekkebi incelediniz. Belki renk tonlarına göre yaptığınız postları artırabilirsiniz? En güzel turuncular... gibi. Teşekkür ederim sizden çok şey öğrendim.

  YanıtlaSil
 10. Parafernalia Big Revolution dolma kalemlerin yorumu olsa güzel olurdu :)
  Bu tip enteresan ürünler dışında blogunuz oldukça yararlı, severek okuyorum :)

  YanıtlaSil
 11. Çekiliş için teşekkür ederim :) En sevdiğim mürekkep markası J.herbin.

  YanıtlaSil
 12. Sizin sayenizde dolmakalem sevgim daha da arttı. Artus dolmakalemlerden de bahsedebilir misiniz?

  YanıtlaSil
 13. Zeynep hanım selamlar uzun zamandır blogunuzu takip ediyorum her daim yorum yapmasamda e-postamda write to me often postalarını görünce mutlu oluyorum sizden bir tavsiye istiyecektim 3 5 tane dolma kalemim var hepsini severek kullanıyorum fakat ihtiyac duydugum bir imza kalemi şu özelliklerde aradıgım kalem, kalın uçlu mürekkep farkı olsada ıslak yazan esnek uçlu tabi mümkünse uygun fiyatlı tavsiye edebileceginiz kalem varsa yazarsanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler 😊

  YanıtlaSil
 14. Kaweco classic sport için bahsedilen dezavantajlar, benim en çok sevdiğim kısmı. Seviyorum bu tıknaz kalemi. Perkeo yu da merak ettim şimdi.

  Blogda, "Kilk Custom Pen" ile ilgili bir değerlendirmeyi görmek isterim.. (aradım ama bulamadım)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kilk yakından takip ettiğimiz bir marka ancak genel bir inceleme yapmamız mümkün değil çünkü her kalemleri birbirinden farklı.

   Sil
 15. Cıvıl cıvıl bir inceleme olmuş, teşekkürler. Ama benim favorim ve burada da daha sık görmeyi isteyebileceğim, Nakaya marka kalemler. Henüz hiçbir modeline sahip olamasam da resimlerine bakmak veya hakkında bir inceleme yazısı okumak bile çok güzel geliyor :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Blogda iki adet Nakaya incelemesi mevcut.

   Sil
 16. Merhabalar, özellikle renklerinden dolayı hep almak istediğim bir kalemdi. Hangi rengi alacağım konusunda kararsız kalınca ve o sırada Pilot mr3 retro pop serisini görünce retro pazarlamasına yenik düştüm ve Pilot mr3 aldım. İlk Pilot marka kalemimdi ve memnun kaldım. Şu sıralar şeffaf kalemlere gözüm kayıyor.

  YanıtlaSil
 17. Elbette imkan meselesi lakin farklı, bilmediğimiz markaların kalemleri olabilir. Örneğin bu linkteki kalemi bugün gördüm ve çok beğendim.

  https://www.lapisbard.com/windsor-matte-black-fountain-pen.html

  Bu tarz Türkiye'de pek tanımadığımız markaların kalemleri veya Kilk gibi yerli/yabancı el yapımı kalemlerin tanıtımları daha çok yapılabilir. Ama başta da söylediğim gibi bu imkanlar dahilinde yapılabilecek şeyler ki benzeri örnekleri bu blogda görmüştük. Önceliğim bu olsa da bir ihtimal, daha makul sayılabilecek başka bir önerim de Tropen, Senator, Reform, Soennecken vb Alman markalarının vintage tabir edilen eski kalemlerini de görsek fena olmazdı.

  YanıtlaSil
 18. Sailor marka kalem ve mürekkepler lütfen,

  YanıtlaSil
 19. Blogun ürün yelpazesinden çok memnunum. Bir mekanik kalem tutkunu olarak daha çok versatil/mekanik kalem olsa sevinirim. Belki daha çok platinum dolma kalem de olabilir. Emeğinize sağık.

  YanıtlaSil
 20. Renkleri çok güzel, en çok da beyaz gövde mavi kapaklısı :)

  YanıtlaSil
 21. Koray ölmez7 Ocak 2018 00:31

  Pilot knight modelini de inceler misiniz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yakında geliyor incelemesi...

   Sil
  2. Koray ölmez11 Ocak 2018 21:02

   Sabırsızlıkla bekliyoruz. Teşekkürler

   Sil
 22. Siyah kırmızı olan baya iddalı duruyor, siyah nib de hoş durmuş. Üçgen tasarımı da destekleyenlerdenim Lamy Al Star'ı yıllardır kullanırım oldukça rahat ve sofistike duruyor. Kaweco da geleceğe yakın duranlardan, mutluluk verici :)

  YanıtlaSil
 23. İnceleme için Caran d'Ache 849 ve yine Caran d'Ache Electric Orange harika olurdu hatta eskinin Saffron'u ile bir karşılaştırma da tadından yenmezdi :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Caran d'Ache 849'u kullanıyorum bir süredir. Fırsat bulunca incelemesini yayınlayacağım.

   Sil
  2. Harika haber ! Çarpıcı renkleri beni benden alıyor umarım yazımı ve diğer özellikleri de öyledir :)

   Sil
 24. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 25. Elinize sağlık. Günlük kullanım için bir kalem ararken tam ihtiyacım olanı buldum. :)

  KWZ mürekkeplerin gök mavisi tonlarının incelemelerini görmeyi çok isterim doğrusu.

  YanıtlaSil
 26. Kaweco'yu seviyorum, bu Perkeo modeli de epey hoşuma gitti. Özellikle renkleri çok hoş. TWSBI dolma kalemler çok hoşuma gidiyor, epey farklı çeşidi de var onları görmek isterim.

  YanıtlaSil
 27. Delta Unica'yı görmek isterim.

  YanıtlaSil
 28. Yaziniz cok basarili , adeta bagimlilik yaratiyor blogunuzu takip etmek. Çevremde suan 3 kisi daha takip ediyor sizi. Basarilarinizin devamini diliyorum. Benim incelemesini gormek istedigim kalem : Lamy dialog

  YanıtlaSil
 29. Bu aralar Otto Hutt Dizayn 4'e taktım kafayı, bir inceleme fena olmazdı...

  YanıtlaSil
 30. kaweco'lar minik ve renkli halleri ile cezbediyor.
  Japon kalem ve mürekkepler ilgimi çekiyor. Özellikle kalemlerden bir seçki yapılması arzumdur.

  YanıtlaSil
 31. Lamy Joy kaligrafi setinin incelemesi. Scrikss haricinde ki kaligrafi seti tavsiyelerinize muhtacım. Scrikss maalesef bende tam bir memnuniyet sağlayamadı.

  YanıtlaSil
 32. Merhaba Zeynep Hanım, bu kalemle hangi tip kartuşlar uyumludur bilginiz var mı? Pelikan'ın standart kartuşları ile kullanabilir miyim?

  Saygılarımla....

  YanıtlaSil
 33. Stipula Tocco Ferro görmek güzel olur

  YanıtlaSil
 34. Faber Castell ambition inceleyebilirseniz memnun olurum..

  YanıtlaSil
 35. Karas Kustoms ya da denk gelirse 3952 Abalone incelemesi görmeyi çok isterim. Organik Studio' nun The Masters of Writing Series' inden bir mürekkep de çok ilgi çekici olurdu. Dolmakalem bağımlılığı yolunda harika bir bloğunuz var. :)

  YanıtlaSil
 36. her zaman j. herbin. onun yeri bir başka mürekkep konusunda.

  YanıtlaSil
 37. mümkünse hybrid dolmakalem deneyimlerinizi paylaşır mısınız ? mesela bir kalemin dönüştürücüsünü ya da ucunu bir başka kaleme yerleştirip harika sonuç aldım dediğiniz deneyimleriniz var mı? sevgilerle

  YanıtlaSil
 38. Yeni bir dolmakalem kullanıcısı olarak duyduğum tüm markalardan bahsetmişsiniz. Scrikss'in yeni kartuşlarından bahsederseniz de sevinirim. Teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 39. Pilot capless ve lamy dialog dışında "kapaksız dolmakalem" olsa da(belki vardır bildiğiniz) inceleseniz ne güzel olurdu. :)

  YanıtlaSil
 40. Merhaba, online marka mürekkepler ile ilgili bir inceleme görmeyi isterim doğrusu.

  YanıtlaSil
 41. Merhaba, online marka mürekkep incelemesi görmeyi isterdim doğrusu. :)

  YanıtlaSil
 42. Esnek uçlu kalemlerin incelemesi yapılabilir :)

  YanıtlaSil
 43. Islak yazım güzel,klipssiz olması kötü olmuş.Blogda jinhao modellerinin ve waterman mürekkeplerinin incelemeleri olabilir.

  YanıtlaSil
 44. merhaba,Islak yazım güzel,klipssiz olması kötü olmuş.Blogda jinhao modellerinin ve waterman mürekkeplerinin incelemeleri olabilir.

  YanıtlaSil
 45. Waterman, gerek dolmakelem, gerekse de mürekkep çeşitleri ile hep ilgimi çekmiştir. İncelemelerde görmek umuduyla...

  YanıtlaSil
 46. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 47. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 48. İnceleme için size ve hediyeler için Kerem Beye teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 49. Pilot custom 823 amber ve omas markasının kalemlerini görmeyi çok isterim.ama olursa ilk önce pilot olsun bence.

  YanıtlaSil
 50. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 51. Merhaba, Visconti Van Gogh serisi ve delta kalemlerin incelemesini de burada görmek isterdim.

  YanıtlaSil
 52. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 53. Merhabalar, başta pelikan marka dolmakalemler olmak üzere, caran d'ache dolmakalemleri de görmek isterim. Sevgiler 🙂

  YanıtlaSil
 54. Yeni nesil akrilik gövdeli çin kalemleri elinizde var mı bilmiyorum ama inceleme yazıları olsa çok güzel olur. (lingmo lorelei, delike newmoon, penbbs gibi)

  YanıtlaSil
 55. Merhaba Zeynep Hanım,
  Lindauer pistonlu dolma kalem hakkında bir inceleme yazarsanız sevinirim. Elinize sağlık.

  YanıtlaSil
 56. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 57. Merhaba, benim merak ettiğim kalem markası twsbi. özellikle şeffaf modellerinde problemler olduğunu okumuştum eski makelelerde bunlar yeni üretimlerinde giderildi mi merak ediyorum. bir de pilotun capless modelini merak ediyorum, değişik bir dizaynı var.

  YanıtlaSil
 58. Özellikle, Pilot ve Sailor markalarının dolma kalem çeşitlerinin incelemesini görmek hoşuma giderdi. Ayrıca neden bilmiyorum bende kaweco sportları daha çok sevdim perkeolara kıyasla.

  YanıtlaSil
 59. Türkiyede bulunması zor kenarda köşede kalmış kalemler olabilir japon kalemler özellikle.caran d'ache mürekkepleri hep merak etmişimdir

  YanıtlaSil
 60. Ben de yazmıştım ama şimdi bakıyorum da benim yazdıklarım yok.

  YanıtlaSil
 61. Ben dolma kalemler hakkında bilgi edinmeye bugün başladım.. çok aydınlatıcı bilgiler var burada..Ben çocuklar için kursun kalem onerileri bekliyorum sizden..teşekkürler

  YanıtlaSil
 62. Çocuklar için kursun kalem onerileri bekliyorum..

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...