Parker Rialto (Parker 88) Fountain Pen Laque Dusk 1997

Scroll down to read in English


Merhabalar,

Bu haftanın kalemi eski ama yeni sayılabilecek Parker kalemlerden Parker 88 ya da Parker Rialto. Parker 88, 1987 yılında üretilen ancak, ismiyle uyumlu olması açısından 1988 yılında resmi ilanı yapılan bir kalem. 1994 yılında kalemin adı 88 rakamının Neo-Naziler tarafından kullanılmasıyla kalemin adı Rialto olarak değişiyor. 


Benim elimdeki ilk olarak piyasaya 1987 yılında çıkmış bu kalemin 1997 üretimi Laque Dusk rengi. Laque kalemler pirinç üzerine farklı renklerin çok katmanlı olarak tekrar tekrar uygulanması ile yapılıyorlar. 


Rialto, ince uzun, zarif bir kalem. Ucu Parker'ın giriş seviyesi modeli Vektör ile aynı ancak Parker daha kaliteli gövdeler yapmak suretiyle Parker Rialto'yu bir üst sınıfta konumlandırıyor. 


Bendeki Rialto'nun ucu medium. Maalesef uç, uzun süre mürekkepli kaldığından biraz kararmış. Ancak ben genelde bu tarz şeyleri çok dert etmiyorum. Hem de kalemin koyu renkli gövdesine kararmış uçları yakıştırıorum. 


Medium uçlu Parker Rialto ya da eski adıyla Parker 88 olduka tatlı ve güzel bir yazıya sahip.  Belki de tek olumsuz yanı, Parker'ın kendi kartuş ve dönüştürücüsüyle çalışıyor olması. 

Sizin favori Parker kaleminiz hangisi?

PS: Peter Pauper defter talihlisi Ortaç Aydınoğlu. Bana ulaşır mısın?

Sevgiler

Zeynep Eskikalem
Hello All,

This week's fountain pen is an old but rather nre pen; Parker 88 or Parker Rialto. Parker 88 had first been produced in 1897 but officially launched in 1988 in order to be in line with the name. In 1994, name Parker 88 has been changed to Parker Rialto since 88 became a symbolic number for Neo-Nazis'

My fountain pen is Laque Dusk color which was produced in 1997. Laque colors are made with application of many layers of color on to the brass body, to create a deep color effect.

Rialto is rather a long and slender pen, looking elegant. The nib is same with the Parker Vector the legendary entry level Parker pen. However, Parker locates Rialto in mid-level pen line with better body material and colors. 

My Rialto has a medium nib. Unfortunately, since the nib stayed inked for a long while, it is darkened a bit. Nevertheless, this is not a problem for me. Actually I liked it better since it goes along well with the dark body of the pen. 

Medium nibbed Rialto has a smooth, good writing experince.  Maybe the only downside is to use proprietary cartridges and converters of Parker.  What do you think?

What is your favorite Parker pen?

Cheers,

Zeynep Oldpenny


4 yorum:

 1. Hi!

  My favourite Parker is, beyond doubt, the famous 51, in its many versions, either aerometric or vac-filling. Also like Vacumatics and other Parker pens made from laminated celuloid (I believe the use of laminated celuloid was pioneered by Parker in the 1930s).
  In what regards 'post-51' Parkers, the only metal bodied model I really like is the minimalist, almost brutal Parker 25, a utilitarian design from the 70s, conceived for the low end market and the 18 - 30 customer's age group.
  The 25 performs well and takes all sorts of punishments. The steel nib was also very robust and yet it performs quite well for such an utilitarian pen. My father used one as his everyday writer everywhere, for almost 20 years...
  Cheers,

  Rui

  YanıtlaSil
 2. Merhabalar güzel bir inceleme olmuş.Benim aslında şu anlık tek bir parker kalemim var oda Parker IM , kendisi metalik ağır bir gövdeye sahip olmasına rağmen oldukça iyi yazan , hard start gibi problemleri olmayan pompası olmadığı için quinck kartuşlarla kullandığım bir kalem.Kalemi severek sıkça kullanıyorum ama birgün Parker duofold almak isterim tabii ki.

  YanıtlaSil
 3. Merhaba,
  Kulandığınız yeşil mürekkebin ismini merak ettim.

  YanıtlaSil
 4. Açıkçası hiç parker kalemim olmadı, kullanmadım da ama klipsinin ok şeklinde olması küçükken ilgimi çekerdi.

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...