Wing Sung 3008 Dolmakalem

112
3227

Bu hafta bir Çin markası olan Wing Sung’un 3008 modeli ile karşınızdayım. Çin pazarı, uzun yıllar Parker 51 tarzı gizli ve iğne uçlu, sıkmalı dönüştürücülü kalemleri piyasaya sürdükten sonra bir süredir tarz değişikliğine giderek yeni kalemler denemeye başladılar. Her ne kadar, bu kalemler akranlarına aşırı derecede benzerlik gösterse de, pistonlu veya standart kartuşlu kalemler arayan dolmakalem kullanıcıları epey mutlu oldu diyebilirim.

Her ne kadar Wing Sung 3008 de Uzakdoğulu kardeşi TWSBI’nin 500’lü modellerine benzese de, içindeki renkli aluminyum parçaların göze hitap ettiği ortada.

Bu kalemin ucu, Çin kalemlerinde görmeye alışkın olduğumuz uçlardan bir hayli farklı. Gizli ve iğne uçlu bir uç yerine, Lamy Safari uçlarına çok benzeyen, kayarak geçen çelik bir uç kullanılmış. Ancak, büyük olasılıkla, Çin ve sair uzak doğu alfabelerindeki harflerin girift yapısı sebebiyle, bu kalemde de sadece F ve EF olmak üzere iki uç seçeneği var.

Wing Sung 3008 dolmakalemin uçları hiç de fena değil. Hatta Çin kalemlerinde sıklıkla rastlanan kuru yazma problemini de çözmüşler diyebilirim.

Bendeki kalemlerin tamamı Fine uçlu ve kendilerini gövdedeki aluminyum parçaya uygun renklerde mürekkeplerle mürekkeplemeye çalıştım. Bence gayet de göze hitap ettiler. Ve sadece göze hitap etmekle kalmayıp, aynı zamanda dev mürekkep haznesiyle gündelik olarak kullanmaya da uygun adaylar arasına girdiler.

Şimdi gelelim, geçen haftanın Galen BSY özel kalemliğini kazananına. Ramazan Geçeli, lütfen benimle iletişime geçer misin? Ama Galen kalemliği kazanamadım diye üzülmeyin. Bu postun altına 2 Temmuz, saat 18:00’e kadar yorum bırakan dört kişi, bu dört kalemden birine sahip olacak.

Sevgiler

Zeynep Renklikalem

112 YORUMLAR

 1. Zeynep hanım bloga dönüşünüze ne kadar sevindim anlatamam,uzun zamandır gözlerim bilgisayarımın ekranını manasız ifadelerle süzüyordu, taki fırtına eşliginde yağan doluların sarmaladıgı gece de odamda bir köşeye çekilmişken latif kaleminizin etkisiyle yazılmış blogunuzu okuyana dek. artık bilgisayar ekranımı kaldırmak için geçerli bir sebebim daha var. hediye çekilişini heyecanla bekleyen bütün blogdaşlarıma selamlar umarım hediyelere karşı içinizdeki bu tatlı bekleyiş heyecanı hayata karşıda hep böyle arzulu ve tabtaze kalır sağlıcakla kalmanız dileklerimle bir daha ki blog yazısında görüşmek üzere.

 2. Zeynep ablanın yazılarında yalnızca dolmakalem ve sair şeylerle ilgili bilgiler yok. Aynı zamanda güzel bir Türkçe kullanımı ve özendirmesi de var.

  Sevgiler.

 3. Üzülmedim. Hemşerime gitmiş kalemlik 🙂 Ramazan Hocam, güle güle kullanın. Belki bu dört kalemden biri bana çıkar. Elbet bir gün karanlıkların arasından çekiliş bana güneş gibi doğacak. Kalın sağlıcakla.

 4. Kalem çok şık gözüküyor. Aksamı ve kullanılan materyaller umarım diğer Çinli markalar gibi değildir. Belki deneme fırsatı bulabilirim.

 5. Senelerdir düz yazı-araştırma-şiir çalışmalarını bilgisayar değil de defter kalem ile devam ettiren biri olarak, dolma kaleme bu kadar geç bulaşmış olmamın sebebinin bir hastalık yaratmasından korktuğum gerçeği ile yüzleşirken, bu uzun ve tek cümlelik yorumumu buraya bırakmış olayım.

 6. Bu kadar kalemseveri bir arada görmek mutluluk verici. Umuyorum ki dolma kalen seven ben bu çekiliş ile kazananlardan biri olurum. Herkese selamlar. Bu arada olurda kazanır isem ve kazandığımı göremez isem biri beni dürtebilir mi? 🙂

 7. BSY , yıllar sonra kaybettiğim ailemi bulmak gibi zaten 👍 sindi burde kalem çıkarsa , yıllar sonra bir kitap arasından eski bir resmi bulmuş kadar sevinirim…

 8. Bu kalemlere bir de kalın uç üreten bir Çinli üretici çıksa harika olacak gerçi mürekkep akışı bunu destekler seviyede olabilir mi merak ettim.

 9. Merhaba,

  kalemin pompa içindeki ve kapağındaki metal görünümlü detaylar çok hoş görünüyor.
  merak ettiğim bir şey var; “and the winner is” fotoğrafındaki yeşil mürekkep acaba ne?
  herkese bol şans ve selamlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.