Mavi Murekkep Karsilastirmasi

92
1578
Aslında bu post uzun süreli bir projenin ürünü. Aynı kalemle, sadece mavi mürekkepleri kullanarak yazdığımı bir kaç yerde belirtmiştim. Medium uçlu, çok kuru ya da çok ıslak olmayan Senator Windsor kalemi günlük yazımda çok sevince, böyle bir şey yapmak aklıma geldi. Defter de Leuchttrum 1917 Umuyorum favori mavi mürekkebinizi bulmanızda yardımcı olur.
Sailor Jentle serisisnde Ultramarine
J. Herbin Eclat de Saphir
Diamine Imperial Blue
Pelikan Edelstein Sapphire
Noodler’s Baystate Blue (Sample’dan kullandığım için şişe fotoğrafı yok, onun yerine kalemimiz Senator Windsor huzurlarınızda)
Visconti Blue
Diamine Sargasso Sea
Montblanc Royal Blue
Aurora Blue
Waterman Florida Blue
Hangi mavi favoriniz oldu? Ya da bunlar dışında hangi mavi mürekkeple aşk yaşıyorsunuz?
Sevgiler,
Zeynep Mavilimmavişelim

92 YORUMLAR

 1. Pelikan 4001 mürekkebi göremedim.Diğer mürekkeplerle karşılaştırma şansımız olurdu.İyi de olurdu.Günlük kullanımda en fazla tercih edilen mürekkeplerden biri bence.Ne dersiniz??

 2. Eşim pelikan 4001 almıştı, ben de Ankara'dan dönüşte Moda Kırtasiye'den Visconti Blue aldım ve iki rengi yan yana koyunca 4001 resmen pudralı mavi gibi oldu.Pigmentler uçmuş gibiydi. Visconti Blue favorim ama Diamine Midnight da çok hoş, buradaki Diamine de. Visconti Mavisi, Diamine Sargasso favorimdir benim. Mavi hastalığı var bende de. Mavisiz yapamıyorum nedense. Biraz da resmi işlerde de dolmakalemi kullandığımdan mavi mecburi oluyor.

  Pelikan 4001'i kaleme çekip 1 hafta yatırıyorum. 2-3 satır yazarsam sonradan mavisi koyu mavi oluyor.Çökelme ile renk koyulaşıyor iyice. Parker Quink de açık mavi. 4001 ile aynı diyelim ama Sheaffer Mavi daha kaliteli bir mavi diyebilirim. Pelikan Topaz da Lamy Turkuazın 2-3 ton daha koyusu güzel bir mürekkep. Lamy Mavi'yi denemedim onu bilmiyorum.

  • Ben de şahsen doygun, koyu mavileri seviyorum. Ama blue-black tarzda olanları değil. Gerçekten mavi olup da derin olanları. Ben eskiden maviyi sıkıcı bulurdum ama öyle olmadığını anladım. Sanırım daha önce hep Pelikan 4001 mavileri gördüğümüz için. Oysa mavinin çok tonu var.

   Pelikan topaz, Lamy Turkuaz ve Montblanc Diamond farklı kulvarlarda diye düşünüp onları bu yazıya dahil etmedim.

 3. Benim favorim Diamine Sargasso Sea. Kesinlikle diğerlerinden daha doygun duruyor. Bütün bu mavileri tek bir sayfada yanlarında swatchlarıyla birlikte göstersek acaba fotoğrafların sanatsal güzelliğinden mahrum etsek renkleri daha mı iyi görürüz diye düşündüm.

 4. Aurora çok üzgün bir mavi; Visconti 1915-20'lerin mavisi gibi (güzel); Baystate biraz aşırı neşeli, Edelstein'la Mont Blanc biraz fazla silik gibi… Eclat de Saphir, Sailor Ultramarine ve Visconti arasında kaldım, Visconti'nin tonu dededen tanıdık gibi geliyor ya o yüzden Visconti 😀

 5. Diamine sargasso sea'nin gerek kalem gerekse doküldüğü yerden temizlemesinin çok zor olduğu şeklinde yorumlar vardı. Sizin değerlendirmeniz nedir? Bir de tüm mürekkepleri yan yana aynı sayfada görme imkanı olsaydı iyi olurdu.

  Pelikan royal blue, diamine majestic blue, sapphire blue, blue black ve cult pen deep dark blue (diamine) arasından benim tercihim şimdilik majestic blue. Diğer iki koyu maviyi de aynı kalemde deneyince fikrim değişir belki.

  Selamlar
  Ahmet

  • Ahmet Bey,

   Ben genelde ultrasonic temizleyici kullandığım için hatırlayamadım ama ayrıca inceleme yaparken mutlaka yazarım.

   Mürekkepleri tek tek arşivlemeye başladım. Bu yüzden yanyana olarak da yayınlayabilirim. Hem o zaman elimde sadece deneme örneği bulunan mürekkepleri de görebilirsiniz.

   Sevgiler

  • Zeynep mrb
   Hangi ultrasonic cihazi kullaniyorsun, ve Turkiye'de nerden ve kaca temin etmistin?
   Ultrasonic cihazin kullanimi, to do ve not to do lari ile ilgili postunu 4 gozle bekliyorum…
   Son olarak, kalemlerini normal sekilde temizlerken, syringe bulb ile feed i temizledikten sonra yeni murekkebi koymadan once feed ve nib in 1 gece boyunca kurumasini bekliyor musun, yoksa direk yeni murekkebi koyuyor musun?
   tskler

  • Gittigidiyordan 100 liraya aldığım bir ultrasonik temizleme cihazı kullanıyorum. (Tek cümlede tüm sorulara cevap vermiş oldum sanırım :p)

   Kullanımı ile ilgili muhtelif yorumlar var. Biraz "at your own risk" durumu olduğu için girmiyorum ama eğer çok isterseniz bir post yaparım. Sanırım Fehim de merak ediyordu.

   Kurumasını bekliyorum zira burada iki önemli husus var.

   * Islak kalemi mürekkep şişesine sokunca mürekkebe su bulaştığından mürekkebi bozma ihtimalim yükseliyor (mantarsı bir yapı oluşuyor bazı mürekkeplerde)
   ** Islak kaleme mürekkep koyunca uzunca bir süre sulu sulu, açık renkte yazıyor ve hiç hoşlanmıyorum.

   Sevgiler

  • Bildiğim kadarıyla ebonit gibi bazı malzemeler ultrasonik temizleyiciye uygun değil, Sheaffer'ın inlaid uçları da uygun değil. Pistonlu kalemleri sokmamak lazım vs. vs. Aslında ben genel olarak Lamy gibi kalemlerimi, ya da Pelikanlarımın uçlarını koyuyorum.

  • Evet tek cumlede olmus….sonuna da Zeynep Tekcumlegil deseydin tam olurdu…:)
   saka bir yana, dun gece FPN'den bu ultrasonic cihaz olayini biraz arastirdim. bir cok inceligi var. ama diger yandan tam temizleme acisindan bir postu hak ediyor. hatta, kalem temizligi-3 u de bunun ustune yazabilirsin. bence bir cok kisi faydalanir. binlerce lira yatirim yaptigimiz koleksiyonlarimizi cocuklarimiza birakmamiz, bu konuda titiz davranmamiza bagli…

 6. Hello,

  quit interesting to see you tested the ink I just discovered:: The Sailor Jentle Ultramarine. For me the perfect all-round blue. Probably because it shades a bit purple and I am a sucker for purple.

  Other blue inks I prefer:
  The Eclat de Sapphire when I feel happy,
  The Montblanc Royal Blue mixed with a bit of Diamine Bilberry to give it more punch for business correspondence,
  Iroshizuku Kon-Peki when I want to be zen,
  Iroshizuku Murasaki-Shikibu all day long,
  Conway Stewart Tavy when I feel serious,
  Diamine Imperial Blue when I want to blend in,

  However, it looks like I am going to settle for the Sailor Ultramarine and the Montblanc/Diamine mix. Regrettably I don't have a lot of use for the Eclat de Sapphire although I love the way it pops.

  Zoran

  • Hi Zoran,

   Thank you for your comment. Jentle Ultramarine is a nice blue with a shade of purple and it is quite well-behaving.

   It is interesting that the ink choices are changing due to the mood. I recently noticed that I use more silent colors when I am not feeling very well.

   I didn't have chance to use Murasaki-Shikibu and CS Tavy yet. Murasaki-Shikibu seems tempting.

   And Bilberry is my latest favorite. Especially with wet pens, because it has a great sheen.

   Cheers

 7. Hi!

  (I stumbled upon your blog through my random Google searches!)

  I think, of the ones that you sampled on the pictures, my favorites would be the Baystate Blue and the Waterman Florida Blue–I haven't tried those two, so I'm definitely going to put those in my list of inks to try. And it definitely helps that you're using a Leucchturm, because that's what I'm using too, so hopefully how the ink looks like in the picture is the same as what I'm going to get when I try those inks.

  My personal favorite blue inks would be the ones in the Iroshizuku line–Kon-peki and Ku-jaku in particular.

  Also, you have a very pretty handwriting! I wish mine would evolve to something similar when using fountain pens (using ballpoints for almost my entire life has ruined my grip for fountain pens), but I'm still very far from that.

  Great post!

  • Hi Opium,

   I'm glad that google brought you here, hope you enjoy my blog.

   Baystate Blue is one of the most controversial inks of the fountain pen world. It is great in color but on the hard side with its qualifications and maintenance problems.

   I also like Kon-Peki, although I don't have a bottle of it but I guess Ku-Jaku is a bit on the green side of the color chart.

   And thanks for your kind words about my handwriting.

   Cheers!

   Zeynep

  • Hi Zeynep,

   …following up from Opiums's post, so I guess it will be better to continue in English, as far as I can :)) Great post as always, BTW, and you really have a writing I would love to have myself….

   A new follower of your blog, and I can say I also am living a comeback to fountain pens, after almost a 20 years I'm afraid. A documentary on Montegrappa Pens reminded me something after all those years of keyboard clicking, in everything you create, you use, you add something from yourself. Not only your thoughts but your passion on the pen, your inclination to the letters, your choice of ink…

   After a couple of Lamy's, and a Pilot for regular use daytime pen, I just bought myself a Waterman Hemisphere just to have something with a decent signature pen look as a start.

   For the inks comparison, it is hard to find the right blue, Waterman Florida Blue looks like it can also be a good pick for my liking as Opium suggested. But a thing in your reply also made a remark I might be missing. I've heard inks with fast dry times, better flow, thicker flow, better lubrication, etc. and I'm still reading up your blog page by page. I believe I understand the need of proper maintenance especially if you leave a pen for a long time, and that some pens may start easier with some inks and some won't work with some inks at all. I don't want to blame my pen even it is only the poor choice of ink. I guess starting with the same brand could save some time and effort.

   Long in short, are you satisfied with Waterman bottled inks? I plan to try different colors from Waterman range as it is also a brand I can find easier to obtain than some boutique brands, after Parker Quink, Pelikan and Lamy inks of course.

   All the best,

   Seckin

  • Merhaba Seçkin,

   I hope I can fully cover your great comment 🙂

   I am really glad you start using fountain pens again and congrats on your Waterman Hemisphere. It is a great pen.

   Inks have different drying time, flow, lubrication qualities. Drying time of the inks change upon the paper and the pen. If the paper is a bit glossy and the pen is wet one then the drying time can be longer, and it might be really very long! Flow and lubrication qualities of the inks are generally hard to test in a concrete way.

   Nevertheless, apart from all these there are some "well-known" inks which requires special maintenance. For example, "iron gall" inks should not be kept in a pen more than 10 days (of course some say a week or some other will say two weeks) Because those inks are tend to be acidic so it may have a corrosive effect on pen. Some other inks known by brand might need special maintenance either. Like Noodler's Eel series cannot be mixed with other inks etc.

   But I can say Diamine, J. Herbin, Iroshizuku and Edelstein inks are generally problem-free and they can be used in 99% of the fountain pens sold in the market. Also Waterman and Sheaffer inks are problem free although they do not offer too many color choices.

   Hope it helps,

   Cheers,

   Zeynep

  • Thanks a lot for your thorough explanation Zeynep.

   (Çok teşekkürler gerçekten. Her hobime saplantılı derecede bağlanıyor olmak beni korkutuyor açıkçası. Umarım bir şekilde sınırlandırabilirim kendimi ve materyal odaklı olmanın ötesine geçebilirim. :))

  • Glad to hear that!

   (Materyal odaklılık gerçekten korkutucu, eşyalara aşk duymak gerektiğini düşünüyorum ben. Ama onları maddi sevginin ötesinde kimi zaman 10 liralık bir kalemi en değerli kalemimiz olarak sevebilecek şekilde görmek gerektiğini düşünüyorum)

  • Ah, yok kesinlikle maddi anlamda değil demek istediğim. Ama bazen tutku, gün gelecek kullanacağım diye herşeyi toplamakla son buluyor. Minolta insanıyım tam olarak. Az ve ucuzun da harika olabileceğine odaklı başlıyor herşey, sonra bir bakmışım yüz tane (hobi odak metası) olmuş elimde. Toplasam çoğu zaman birkaç tane en afilisini alacak para yatırmış olduğum çıkıyor ortaya 🙂

   Diamine mürekkeplerin kaynağını sonunda buldum. Muhakkak ısmarlayacağım. Ilk denediğim mavi (Pilot MR ile gelen) su katılmış gibi olunca insan mürekkebin değerini anlıyor.

  • O da ayrı bir fasit daire. Az ama öz mü, çok ama çok mu 🙂

   Bence özellikle dolmakalemde abartmamak kaydıyla ikisi de önemli. Çünkü kötüyü görmeden iyiyi anlayamıyor insan…

   Ah o ilk mürekkepler. Genelde Pelikan 4001 mavi kullanıldığından ve o mavi de çok uçuk, soluk bir tonda olduğundan insanı hüzne boğup, mürekkepten soğutuyor gerçekten.

 8. Selamlar,
  Benim gördüğüm kadarıyla Sailor gayet iyi. Bende hastalık halinde dolma kalem ve defter merakı. Uzun zamandır iyi bir mürekkep(iyi bir mürekkepten kastım çok koyu tonlarda ve parlak) ve dolma kaleme uygun defter arıyorum. Belki 30 tane defter aldım ama memnun kalmadım. Bana bu işi iyi bilen biri olarak öneride bulunabilir misiniz acaba? Rotring Brillant tavsiye edildi ama maalesef bulamadım.
  Pigment içerikli mürekkeplerin daha iyi olacağı söyleniyor. Sizin fikriniz nedir?
  Şimdiden teşekkürler.
  Muharrem Korkmaz
  Adana

  • Muharrem bey merhabalar,

   Sailor Jentle Ultramarine gerçekten çok güzel. Bugün yaptığım mürekkepliler postuna bakarsanız çok kalın ve ıslak bir kalemde de nasıl durduğunu görebilirsiniz. Özellikle koyu mavi arıyorsanız Diamine Sargasso Sea isimli mürekkebe de bakın.

   Size kim Rotring Brilliant tavsiye etti bilmiyorum ama Rotring uzun süredir mürekkep üretmediğinden ya bulamazsınız, ya da bulduklarınız çok eski olur. Bozulup dolmakaleminize zarar verebilirler.

   Defter konusuna gelince Bayındır Zenith defterler, Rhodia, Quotable Journal, Paper Blanks tavsiye olarak ilk aklıma gelenlerden.

   Pigment mürekkeplere gelince. Öncelikle dolmakalemde kullandığınız pigment mürekkeplerin mutlaka dolmakalem için üretilmiş olması gerek. Kimi satıcılar divitler için yapılan pigment mürekkeplerin dolmakaleme uygun olduğunu iddia ediyor.

   Dolmakaleme uygun pigment mürekkepler normalde suya dayanıklı, arşivlik mürekkepler. Ancak burada tamamen önyargıdan uzak bir şey göstermek istiyorum. http://www.cultpens.com/acatalog/Platinum-Pigment-Ink-Bottle.html Bu linkte verdiğim site yüzlerce mürekkep satıyor ve dolmakalem için üretilmiş bu pigment mürekkepleri satarken, bu mürekkebin kullanımından doğan sıkıntılardan biz sorumlu değiliz, çok kıymetli kalemlerinizde kullanmayın diye not düşüyorlar. Oradan pay biçin.

   Umarım faydalı olabilmişimdir.

   Sevgiler

 9. Merhabalar,
  Bu kadar hızlı cevap vereceğinizi tahmin etmediğim için ancak bugün bakabildim. Değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Çok faydalı oldu. Pigment mürekkep önerisini Yeni Zaman Kırtasiyesi'ni aradığımda söylemişlerdi. Diamine Sargasso Sea mürekkebi mutlaka alıp deneyeceğim. Bu arada ben yazımın güzel olduğunu düşünüyordum ama sizin yazınızı görünce düşüncem tamamen değişti. Tebrik ediyorum sizi gerçekten mükemmel bir yazınız var. Bloğunuzu fırsat buldukça sık sık ziyaret edeceğim.
  Teşekkür ederim.
  Kolay gelsin.
  Muharrem Korkmaz
  Adana

 10. Neden bilmiyorum, ben siyah mürekkebi hiç sevmiyorum. Favorim mavidir. Yukardakilerin hepsi de güzel maviler. Tabi mürekkebin renkten, belki de daha önemli, başka özellikleri de var, Başka renkleri de denemek istiyorum ama, sırf denemek için şişe şişe mürekkep almak da işime gelmiyor. Sample nereden temin edebilirim, Ankara'da?

 11. Merhabalar, günlük kullanıma gidebilecek özellikle Pilot 78G ile barışık koyu tonlarda bir mavi mürekkep önerebilir misiniz? Tanıttığınız mürekkeplerden Diamine Sargasso Sea ton olarak fena durmuyor.Lakin 78G ile iyi arkadaş olabilir mi bilemedim şimdi.

 12. İşin gerçeği bu yorumu yazdıktan sonra dayanamayıp Majestic Blue ile Sargasso Sea sipariş ettim. Kan uyuşmazlığı olursa Pelikanlarla kullanırız artık:) Yine de yorumunuzu bekliyorum. Ya da Ofis kullanımına gidecek bir mavi de önerirseniz hayır demem.

 13. diamine imperial blue'yu hiç beğenmedim. Böyle silik silik yazan renkler pek bana göre değil. Maviden çok mor gibi sanki. Ama pek de bir münasebetim olmadı açıkçası. Kimbilir belki zamanla severim.

  Imperial Blue yerine sargasso sea alabilirim bir dahaki sefere.

 14. At one time, I decided to write with all shades of blue to find the one like. Since infinite number of blue hues can be generated, it is difficult to chose just one especially when it depends on your mood which is when I choose an ink color for that that or moment. Serious blues, in my opinion, are True Blue Everflo, Aurora, Diamine Majestic blue, and Waterman serenity. When in Japan, I asked the dealer and he commented that the idea behind the Jentle ink was as if you are painting with a brush, a different philosophy than the Europeans. This was few years ago, ink chemistry may have changed to address the wider world pen market. Good write up. I enjoy reading your articles.

 15. Noodler – Baystate Blue
  Diamine – Blue Velvet (Kağıt seçiyor ama rengi harika)
  Private Reserve – DC Supershow Blue ve Electric DC Blue

  Bu 4 mürekkebi deneme fırsatı buldum. Blue velvet harici diğerleri koyu mavi ya da açık lacivert diyebileceğimiz tonlarda. Saks mavisi ya da indigo diyenler de olabilir tabi. Günlük yazım için uygun ve canlı renkler. İstediğim mavi tonunu yakalamak için deneme boylarını gouletpens'ten almıştım. Tekrar alacak olursam Blue velvet ve Electric DC Blue tercihim olur. Ayrıca yukarıda bahsettiğiniz Sargasso Sea de gözümden kaçmadı. Güzel bir gölgelenmesi var. 🙂

 16. Ne kadar güzel bir blog…

  Daha yeni merak saldım dolma kaleme. Lamy Logo Broad uç ile başladım, şimdi ise Fine bir nib sipariş ettim.

  Ancak aradığım maviyi bulamadım bir türlü. Günlük kullanım için canlı bir mavi arıyorum, turkuaz tonlarında olmasın istiyorum ve shading benim için çok önemli,bol shading ve ıslak mürekkepleri seviyorum. Evet bu özellikleri taşıyan bir kaç mürekkep incelemenizde karşıma çıktı. Ancak ya Türkiye'de yok yada günlük kullanım için çok pahalı. Sizin tavsiyeleriniz nelerdir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.