Book: Practical Calligraphy / Kitap: Pratik Kaligrafi

21
222
Scroll down to read in English
Merhabalar,
Bugünkü konumuz, Peter Taylor’un Pratik Kaligrafi isimli kitabı. Bu kitaba Eminönü’ndeki İstanbul Kitapçısında rastlamıştım. Kaligrafi çalışmak isteyip de kursa gitme imkanı olmayanlar için güzel bir kitap. 
Kitabın içindekiler kısmı bu şekilde. Önce kısa bir giriş faslının ardından yazının tarihi, başlarken nelere ihtiyacımız olduğu, kamış kalem yapımı, mürekkep, kağıt vs gibi yararlı bilgilerin ardından bir takım kaligrafi alfabelerini yazma pratikleri sunuyor. 
Kitabın içinde “Beş Ünlü Kaligrafi Alfabesi”, “Elyazısı”, “Yaratıcı ve Dekoratif Harfler”, “Harfleri Tezyin Etmek” ve “Kaligrafiyi Kullanmak” gibi alt başlıklar da mevcut. 
Kaligrafik alfabelerin her biri, zorluk derecesine göre notlandırılmış. Ayrıca her birinin harf yüksekliği ve kalem açısı da belirtilmiş. 
Zorluk dereceleri yukarıda gösterildiği gibi, 1 / Düz yazı 2 / Yer Yer Alengirli ve 3 / Diğer alfabeleri denemeden buna geçmeyin şeklinde üç derecede ele alınmış. 
Bölümlerin sonunda ayrıca o bölümde kullanılan terimlerin de açıklamalarına gidilmiş.
Kitabın iki büyük handikapı mevcut. Birincisi, maalesef sadece İngilizce. İkinci handikapı ise 100 TL olan fiyatı. Maalesef biraz pahalıca olduğundan herkes açısından ulaşılabilir olmayabilir. Ancak eğitim masrafı olarak düşünülünce belki fiyatı biraz daha aklileştirilebilir. 
Sizin de kaligrafi çalıştığınız kitaplar var mı?
Sevgiler,
Zeynep Güzelharf
CONTINUE to READ in ENGLISH

Hi,
Today we have the book of Peter Taylar: Practical Calligraphy. I came across with this book in Istanbul Bookshop at Eminonu. It is a good book for those who would like to practice calligraphy but doesn’t have time to attend a course. 
This is the glossary of the book. After a short introduction there are some useful information such as history of writing, what we need, ink and paper and some calligraphy alphabets for beginners. 
There are “Five Famous Alphabet”, “Script”, “Creative and Decorative Letters”, “Designing Letters” and “Using Your Calligraphy” subtitles within the book.  
Every calligraphic alphabets are rated by the challenge. Besides, letter height and pen angles are indicated. 
Rates are as shown in the photo. Some should be practiced after others. 
 Every chapter has a small dictionary afterwards. 
There are two small handicaps for this book. First; it is only in English. And second; it is a bit expensive in Turkey. (app USD 50) Since it is a bit pricey, it might not be available for everyone. However, you can adjust the price if you think it as a tuition fee. 
Do you have a book for studying calligraphy?
Cheers,
Zeynep Niceletter

21 YORUMLAR

 1. İki adet kaligrafi kitabım var ama böyle kapsamlı ve ayrıntılı değiller malesef. Gerçekten çok beğendim. Elyazısı alt başlığını merak ettim doğrusu. El yazısı tiplerine göre ayırmış mı, yoksa bir çeşit elyazısı üzerinden mi anlatıyor konuyu? En yakın zamanda inceleyip almak istiyorum. Fiyatı biraz yüksek ama bazı kitaplar için değer bence. "Da Book" gibi örneğin.

 2. Benim tek aklıma takılan soru, pratiğe dayanan bir aktivite acaba kitaptan öğrenilebilir mi? Bu kitapları yazanlar keşke kitaba ek olarak video formatlarını da iliştirseler.

 3. Hi Zeynep,

  There are a couple of copies of this available from Amazon UK sellers for around £10 (+-$17) + transport costs for anyone who is interested.

  As to a calligraphy book I like is "Write Now" by Barbara Getty which teaches Italic but it is more expensive as it was published a while ago.

  Kind regards,

  Rui

 4. Bir kaligraf olarak Youtube'dan kaligrafi öğrenmemenizi tavsiye ederim. Özellikle Türkçe dersleri önemsemeyiniz. Çünkü öğretilen alfabe harfleri çoğunlukla bir sistematiğe sahip değil ve öğreten kişilerin kendi oluşturdukları alfabeler. Belki başlangıçta güzel gelecektir, ancak ilerletmek isteyen arkadaşlar alfabelerini değiştirmek zorunda kalacaklardır.

  Ayrıca Türkiye'de bu işi profesyonelce yapan 5 veyahut 6 tane usta vardır. Diğerleri daha çok sağdan soldan kopyaladıkları alfabelerle yazanlar ya da kurs açanlar. Bunun için iyi araştırılması gereken bir alan kaligrafi.

  Youtube'ta Adam Romuald Klodecki gibi profesyoneller de mevcut, ancak kurs tarzında videolarına henüz rastlamış değilim. Sitesini ziyaret edip, Facebook'taki Theosone sayfasında çok güzel yazılarını bulabilirsiniz.

  Bu tür kitaplar çok daha iyi ve sistematik. Elisabeth Vedrenne de bu işi iyi yapanlardan biridir. Ancak kitabı incelediğimde bildiği tüm alfabeleri koymadığını farkettim. Bunu bir tevazu olarak alabiliriz 🙂

  Neşeli günler dilerim.

  • İbrahim Bey,

   Bu güzel yorum için teşekkür ederim. Aslında her sanatta olduğu gibi, kaligrafi de hocadan alınan el ile öğrenilir ancak maalesef imkanlar kısıtlı. Özellikle küçük şehirde yaşayan ve bu işlere meraklı olanların çok fazla seçeneği olmuyor. Ancak elbette eldeki imkanların en doğrusunu bulmak elzem.

   Elisabeth Vedrenne'ye de en yakın zamanda bakacağım.

   Sevgiler

  • Yorumunuz bana eski zamanların hat öğrencilerini hatırlattı. Hocasının yüzünü hiç görmeden bir eyaletten diğerine yalnızca mektupla sanat öğrenenler varmış. Bir mektuba ödevini yapıp gönderiyor, hocası da cevap olarak değerlendiriyor ve yeni ödevini gönderiyor. Çok sempatik bir ilişki. Ancak tabi günümüzde bunu yapmak elbette gereksiz 🙂

   Sevgi ve saygılarımla

  • Türkçe'de denk gelmedim ama birincisi Tchibo'nun zamanında bir divit seti gelmişti hediye. Onun içinde bir kaç yapraktan oluşan bir kitapçık vardı. Bir de Sheaffer setlerin içinden kaligrafi ile ilgili ufak bir kağıt çıkıyor. Tchibo'ya mail atıp, kitapçığı yükleyip yükleyemeyeceğimizi öğrenelim. Ona göre bloga koyalım. Olur mu?

Siz ne düşünüyorsunuz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.