Caran d’Ache Chromatics Idyllic Blue Review / Caran d’Ache Chromatics Idyllic Blue Mürekkep İncelemesi

23
186
Scroll down to read in English
Bildiğiniz gibi high-end ya da lüks segment diyebileceğimiz mürekkep pazarında coşkulu bir hareketlenme var. Pilot Iroshizuku ve Pelikan Edelstein’in ardından Caran d’Ache ve Graf von Faber Castell de yeni mürekkep serileri piyasaya sundular. Bu serilerin ortak özellikleri, çok güzel şişelerde piyasaya sunulmuş olmaları desek yanlış olmaz. Ben de Caran d’Ache’ın Earth serisi mürekkeplerini çok seven biri olarak, yeni mürekkeplerine kayıtsız kalamadım ve Idyllic Blue rengini denemek istedim. Mürekkebimiz, altıgen, sert kartondan yapılmış şık bir kutuda geliyor. Kutunun üzerinde rengi ve mürekkebin adını gösteren bir sticker mevcut. 
Eski Caran d’Ache mürekkep şişeleri 30 ml boyutlarında ve küp şeklindeydi. Her ne kadar, o şişeler göze hitap etse de, küp şeklindeki şişelerden mürekkep doldurmak, özellikle mürekkep seviyesi biraz azaldığında bile işkence haline geliyordu. Caran d’Ache yeni şişelerinde bu eleştirileri dikkate almış ve hem göze hitap eden hem de işlevsel, verev ama masada dengeli şekilde duran bir mürekkep şişesi yapmış. 
Şişe muhteşem, kapak da nikel kromajlı ve ağır bir kapak. Yani henüz açmadan göze ve gönüle hitap ediyor. Peki ya renk nasıl? 
(Rhodia)
Sanırım, idyllic blue yani pastoral/huzurlu mavi ismi bu mürekkebi en iyi tanımlayan şey olmuş. Caran d’Ache Idyllic Blue, huzurlu, dingin, sakin ama kağıtta kendisini belli eden bir mavi. Ne ben buradayım diye bağırıyor ne de solgun baygın görünüyor. 
(Regular A4)
Caran d’Ache Idyllic Blue, günlük kullanıma uygun, gölgeli güzel bir mavi. Peki gelelim fiyatına. The Fountain Pen Blog geçenlerde çok güzel bir post yayınladı (buraya tık tık) ve mürekkeplerin mililitre başına fiyatlarını bizimle paylaştı. Caran d’Ache mürekkeplerin yurtdışı fiyatları 32 dolar civarında. Bu durumda mililitre bazında 60 sent ile Louis Vuitton ve Sailor Bung Box mürekkeplerden sonra üçüncü sırada. Merak edenler için Iroshizuku’nun mililitresi 56 sent. Yani bu mürekkebin fiyatı biraz yüksek. Ben İzmir’de Can Kırtasiye’den aldım. Şu anda Can Kırtasiye’nin sitesi olan www.hemen.com.tr’de 78 liraya satılıyor. (Idyllic Blue kalmamış) Yani yaklaşık 36 dolara tekabül ediyor. Bana kalırsa, 4 dolar oldukça makul bir fark, hatta çoğu yabancı sitede shippinge ödeyeceğimiz paranın çok daha altında. Sonuç olarak ben Caran d’Ache Idyllic Blue mürekkebi sevdim. Bittiğinde (tabi eğer bitirebilirsem) bu mürekkebi yeniden alır mıyım bilmiyorum. Ama o zamana kadar kendisi Sailor Ultramarine’i alt edip,  yeni ofis mürekkebim olarak masamda ikamet edecek. 
Siz Caran d’Ache Idyllic Blue mürekkebi nasıl buldunuz?
Sevgiler,
Zeynep İdil Mavican
CONTINUE to READ in ENGLISH

As you know, there is a joyfull competition on high-end ink market. Following Pilot Iroshizuku and Pelikan Edelstein, Caran d’Ache and Graf von Faber Castell also released new ink series to the consumers. (In this case, this is us!) I think it is not wrong to say that the common feature of those new series is having really really fancy bottles. As someone who like Caran d’Ache Earth series, I couldn’t resist the new inksand got a bottle of Idyllic Blue. It comes within a great fancy hexagonal card box. There is a sticker showing the name and the color of the ink. 
The previous Caran d’Ache ink bottles were 30 ml and in shape of a cube. Even though they were also very pretty, it was a torture to ink your fountain pens especially when the ink level decreased a bit. It is obvious that Caran d’Ache take those complaints into account and created an ink bottle which is functional and eye candy as well. 
The bottle is great, cap is nickel chrome plated and a heavy one. It is an appeal to eye even before you open it. But what about color?
I think idyllic blue can be the best name to describe this blue ink. Caran d’Ache Idyllic Blue is a very peaceful, calm blue but still reveals itself on the paper. It is neither shooting and yelling on the paper nor a deadly fading color. 
Caran d’Ache Idyllic Blue is a nice blue which can be great for daily use. But what about the price? The Fountain Pen Blog recently posted a great article (Click Here) and shared the prices of inks per mililitre. Regular price of Caran d’Ache is about 32 USD and this makes it the third most expensive ink after Louis Vuitton and Sailor Bung Box inks with 60 cents per ml. If you are wondering, Iroshizuku is 56 cent per ml. So it is a little pricey. I bought this ink from Turkey for 36 USD which is quite okay, considering the shipping cost I should be paying to order it from abroad. Actually, I liked this ink, but I am not sure if I would buy it again after I finish (if that happens). However, until that time, it beat up Sailor Ultramarine and become my office ink. 
Did you like Caran d’Ache Idyllic Blue?
Cheers,
Zeynep Idleson

23 YORUMLAR

 1. çok güzel bir mürekkebe benziyor fakat günlük kullanıma uygun olduğunu düşünmüyorum özellikle iş yerinde dolma kalem kullanan insanlar için 78 tl ye pahalı duruyor. fakat günlük tutanlar yada özel işlerinde kullananlar için uygun olacağını düşünüyorum.

  • Fiyat olarak haklısınız. Çok pahalı olduğundan günlük kullanıma uygun olmayabilir. Renk olarak günlük kullanıma uygun, zira pek çok kişi günlük kullanımda siyah, mavi ve mavi-siyah renkleri tercih ediyor.

 2. Hi Zeynep,

  Great to see your review of a Caran d'Ache ink.

  Yes they are expensive but they are well made inks although myself I have actually bought two other colours Hypnotic Turquoise and Cosmic Black. Of the two I prefer Hypnotic Turquoise for its colour vibrancy.

  One of the best features of the box as you mentioned is the fact it is much easier to use up all the ink of the bottle, unlike other ink bottles. Another benefit is that if one removes the bottle completely out of the box it will sit at a slant to the desk making it easier to dip and nib of a dip pen when doing calligraphy.

  By the way, are you planning to come to the London Pen Show in October?

  Kind regards,

  Rui

  • Hi Rui,

   Hypnotic Turquoise was my second choice but I decided on Idyllic Blue since I have a lot of turquoise inks. But sure it looks great. For the black, my all time favorite inks are Montegrappa Black and Aurora Black.

   Frankly speaking, I hate some of the ink bottles like the narrow neck of J. Herbin 1670 (you cannot even dip a lamy from the neck), J. Herbin ink bottles etc. My all time favorite bottle might be Waterman bottles. They are great. Akkermans either. Of course new Caran d'Ache bottle set themselves up in the favorite functional ink bottles.

   About the London Pen Show in October, I am not sure. Sure I would love to come but I don't know if I can possibly afford it while I am planning to invest another British: a Triump Bonneville 🙂

   Best!

 3. Her gün yeni bir post, her gün yeni güzellikler. Bu aralar blogumuz bayağı bereketli maşallah.

  Böyle şık, güzel şişesi olan bir mürekkep için şöyle varaklı bir başlık aramadı değil gözlerimiz.
  Ben açıkçası bu şişeyi çok beğeniyorum. Hem kullanım kolaylığı sunuyor hem de masa aksesuarı olabilecek kadar şık, ambalaj bile çok ince düşünülerek tasarlanmış. Fiyata aslında biraz da bu dahil edilerek düşünülmeli bence. Ayrıca kartuşları tekrar tekrar kullandığımız gibi gayet tabi tekrar kullanılabilir. Buna bi tasarım ödülü felan mı versek acaba?

  Renge gelince benim için çok da ilgi çekici değil malesef, benim için mavi bile olsa ne bileyim ''solgun-baygın'' RoyalBlue tarzında olsun isterim.

  • Teşekkürler Engin, valla bu aralar başlık konularında çok yaratıcı değilim sanırım 🙂

   Şişeye ben de hastayım. Akkerman ve Waterman'dan sonra en işlevsel mürekkep şişelerinden biri olabilir. Ve elbette bu şişedeki mürekkebi bitirdikten sonra çöpe atmak kelimenin tam anlamıyla acımasızlık olur.

   Ben Pelikan'ın solgun mavisinden dertliyim. Yooo dostum yoooo! Bunu kabul edemem 🙂

 4. Hi Zeynep,

  No worries. There will be few members of the fountain pen Geeks meeting there which should be fun (and expensive pens LOL).

  Wow that is indeed a very cool motorbike.

  Kind regards,

  Rui

 5. Günlük hayatta ve resmi yazışmalarda klasik renklere yakın fakat değişik renkleri kullanmayı çok seviyorum. Idyllic Blue da tam böyle bir renk. Şişenin şıklığı da eklenince almamak mümkün değil. Teşekkürler.

 6. Merhabalar

  Her ne kadar mavi ve siyah mürekkepleri sevmesem de seneye öğrencilik bitip meslektaşınız olarak işe başlayınca böyle mürekkepler kaçınılmaz bir biçimde en çok kullandığım renkler olacaklar. O yüzden olabildiğince güzel bakmaya çalışıyorum ama yine de içim ısınmıyor bir türlü 🙂 Ben yine size bir soruyla geldim aslında. Daha önceki postlarınızda Kayseri'de akrabalarınızın olduğundan ve oradan aldığınız bir Rotring 900'den bahsetmiştiniz. Bayramdan sonraki haftasonu Kayseri'ye gideceğim ve böyle eski kalemler için gerçekten iyi bir yer olduğunu duydum. Sizin alışveriş yaptığınız ve tavsiye edebileceğiniz iyi bir kırtasiye var mı acaba?

  Sevgiler,saygılar 🙂

  • Merak etmeyin, ben de sizin gibiydim. O yüzden ilk zamanlarda hep mor mürekkep kullandım. Şimdi mavilerle barıştığım bir evredeyim.

   Kayseri'ye gelince, Kazancılar çarşısının meydana bakan girişinde bir kırtasiye var. Mehmet Serim bey işletiyor. Ona gidebilirsiniz. Onda eski Pelikan'lar oluyor. Bir de Bankalar caddesi civarında bir iki tane kırtasiye var. Onlara bakabilirsiniz. Oralarda bir şeyler oluyor ama genelde fiyatlar yüksek.

   İyi eğlenceler.

 7. Pffft… This ink is outrageously priced. It looks like Pilot/Namiki Blue, which is a superb ink and sells for $20 USD for a 350ml bottle from Engeika. That is 5.7 U.S. cents per ml, more than TEN TIMES less expensive than the Caran d'Ache nonsense. If you really love the Caran d'Ache bottle, next time do your wallet a favor and refill it with Pilot/Namiki Blue or something similar 😉

  Anyway, thanks for the review. David

  • I highly recommend Pilot/Namiki Blue – it is a lovely yet well behaved workhorse blue ink. The ink is semi-permanent and has an addictive (to me anyway) musky paraffin-like smell that screams INK! Pilot/Namiki ink comes in four colors, blue, red, black, and blue-black,

   Depending on where you live (somewhat), the ink will come in either a 60ml Namiki-branded squat oval shaped bottle or a 70ml Pilot-branded taller oval shaped bottle with flat front and back faces. Both bottles are unique in design and both have a plastic insert that works as a filling reservoir. This ink also comes in a square-ish 30ml bottle, which I have never seen in person, From an artistic point of view, the squat pure oval 60ml bottle design wins hands-down in my opinion. Try Goulet Pens or Jetpens if you want to see the bottles. But you should be able to buy this ink over the counter at any stationer that sells Pilot fountain pens (e.g., Metropolitan or MR).

   I have purchased this ink in the more common 60ml and 70ml bottles for around $12-$14 USD each. Then there is the fore mentioned giant 350ml Pilot-branded bottles from Japan for around $20 USD (try Engeika or Rakutan). However, for some unexplained reason it seems the 350ml bottles of blue ink are harder to find than blue-black, red or black. So if you want blue, double-check with the seller this is what you are getting, not blue-black (not that blue-black is bad either, but I much prefer the blue).

   Enjoy, David

  • Genelde Sirkeci civarındaki kırtasiyelere bakabilirsiniz. Ayrıca Kadıköy'de Güven Sanat Kırtasiye var. Bunun dışında Üsküdar'da Gençlik Kırtasiye var. Oraya bakabilirsiniz.

   Ben genelde yolumun üzerinde gördüğüm, tüm kırtasiyelere büyük küçük demeden girmeye çalışıyorum. Maalesef, çoğunda hiç dolmakalem yok, olanlarda da ucuz Çin malı kalemlerden başka bir şey yok.

   Sevgiler

 8. ilk çıkışındaki abartı fiyatı – yaklaşık 35- 40 euro arası – yumuşamış demek ki.

  yine abartı duruyor bu haliyle de.

  karakter olarak earth serisinden ötede değil bu seri, ama şişe tasarımı olarak birden fazla boyut atlamış. caran d'ache'nin kalite yanında aşırı klasik olsa da dizayna bir eğilimi ve kendi karakteristiği var. genelde sevmediğim türde renkler, metal kalemler, ele oturmayan absürt dizaynlar vs vs vs. tam bir 1985 yeşilçam filmi iş adamı konağının altın varaklı aynalı salonunun kalem izdüşümü gibi.

  esasında caran d'ache kalemlerinin meşhur köşeli yapısı şişeye aktarılmış durumda ki, marka kalemlerini iyi tanıyan birine şişeyi markasız gösterseniz, ilk diyeceği caran d'ache olurdu.

  e mürekkep nasıl hemşerim? earth serisinden çok da farklı değil. aynen earth serisi gibi 20 liralık bir online kalemde bile altın uçlu kalemle yazar gibi bir yumuşaklık hissi veriyor. tabii ki çok bastırmadan yazdığınızı varsayarsak.

  mürekkebi denemenin en güzel yolu, bulabildiğin en alt seviye kalemle, mümkünse bakkal kese kağıdı gibi bir kağıtta kullanmaktır bana kalırsa. bir carene'ye vişne suyu koysan aynı şekilde zaten yazar, mesele diğerlerinde.

  kıyasta benzerlikten ziyade farklılıklara bakmak doğru sonuç verir malum.

  çok uğraştım, çok didindim, ama earth serisinden renk dışında bir farkını göremedim.

  isimlendirme hala marşandiz gibi, mesela, caran d'ache earth series protest in storm. favori mürekkebimin tam adı. e bunda da caran d'ache chromatics ultra violet. adamlar ne yapsın, neyse bu gereksiz bir çıkış aslında.

  ben bu tarz mürekkepleri acımadan günlük kullanıyorum. çünkü günlük kullanımda f uç tercih ediyorum. zaten istesem de 1 seneden evvel bitiremem. bir noktadan sonra mesela 15 gün, bir ay, başka mürekkebe de geçmiş oluyorum.

  tam dolu şişe yerine yarı dolu görmek etrafımda daha hoş benim adıma.

  neyse efendim, hangi google hesabımla kullandığımı unuttum, bi ara bakarım.

  hörmetlerimle, quemandelelerin astur.

  • Evet, anladığım kadarıyla gerçekten fiyatı yumuşatmışlar. Ayrıca Türkiye'de bu kadar iyi bir fiyattan alıyor olmak da beni mutlu etti açıkçası.

   Aslında renk olarak beni de seri genel anlamda mutlu etmedi. Earth serisinde olmayan yeni renkler bekliyordum kendi adıma. Aralarındaki fark gerçekten çok az. Idyllic blue alma sebebim de, earth serisinden mavi renkli mürekkebe sahip olmayışım. Yoksa bunu bile almayabilirdim.

   Ben de günlük kullanımda acımama taraftarıyım. Eğer böyle Italic Double Broad filan gibi bir kalem kullanmıyorsak, 6 aydan önce bitmiyor mürekkep. Hele de bendeki mürekkep sayısı düşünülünce bitmesi mucize olur.

   Ve evet, yarım şişe muhteşem görünüyor 🙂

  • Maalesef onlar da modaya uyup, güzel şişe pahalı mürekkep furyasına katıldılar. Şişe güzel evet ona diyecek laf yok ama Akkerman gerçekten çok özel bir şişeye sahip. Bunu alıp, kullanıp bitince içine başka mürekkep doldurmak lazım.

Siz ne düşünüyorsunuz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.