Caran d’Ache Etkinliği

8
1032

Caran d’Ache markasını duymayan yoktur sanırım. O rengarenk boyaları görünce, resim yeteneğim olmasa da ağzının suyu akarak bakan tek kişi ben olamam değil mi? Ama bu sefer radarımızda Caran d’Ache’ın boya kalemleri değil, ama dolmakalemleri ve mürekkepleri var. Hem de artık daha renkliler…

1924 yılında Ecridor fabrikasını satın alan Arnold Schweitzer, fabrikanın adını Caran d’Ache koyar ve markanın bugüne uzanan macerası başlar. Rusça’da kurşun kalem anlamına gelen Caran d’Ache markasının isim babası ise bu takma adı kullanan karikatürist Emmanuel Poiré olur. 

Tamamı metal ilk clutch kalemi yapan marka, özellikle teknik açıdan getirdiği yeniliklerle bilinir hale gelir. 1970 yılına gelindiğinde, kanımca biraz geç olmakla birlikte Caran d’Ache ilk dolmakalemini yapar. Klipsi kılıç şeklinde olan bu kalem, gömlek cebinde en şık duran dolmakalemlerden biridir. 

Caran d’Ache’ın efsanevi küp mürekkep şişelerini hatırlarsınız. 2014 yılında Chromatics serisini piyasaya sürerek, özenle tasarlanmış şişesiyle pazara sağlam bir giriş yaptılar. Ama söz konusu yılların boya markası Caran d’Ache olunca, sanırım daha fazla renk seçeneği bekliyor insan.

Caran d’Ache dolmakalemlere gelince: Doğrusunu söylemek gerekirse Caran d’Ache kalemleri hep renksiz buluyordum. Ancak yeni Leman Bicolor serisi ile renkli kalemlerin dünyasına bir giriş yapmış. Bu açıdan beni epey mutlu etti. Şimdiden gözüme kestirdiğim bir kaç model bile oldu doğrusunu söylemek gerekirse…

Ben epey anlattım sanırım. Biraz da siz anlatın. Caran d’Ache’ın en çok hangi ürünlerini seviyorsunuz?

8 YORUMLAR

  1. Bir siyah Kerry bi Kırmızı CaranDache versatil kalemim olsun 20 yıl okulum olsun… Dolma kalemlerini bilmiyorum ama uçlu kalemini severek kullanıyorum senelerdir. (Yalan söylemeyeyim kıyamıyorum kullanmaya…)

  2. Neden bilmiyorum, dolmakalemlerine bir türlü ısınamadım. Birkaç ay önce eşimle İsviçre’deyken hatıra olacak iki adet 849 aldık. Lamy Safari ile aynı tarzda, ancak daha şık olduğunu düşünüyorum. Daha üst seviye kalemlerini ise maalesef sevemedim.

  3. Giriş seviyesi olsa da 849 vazgeçilmezlerim arasında 🙂 Flaş gibi patlayan turuncu rengi ve Electric Orange harika bir ikili oluşturuyor. Diğer kalemlerini kullanma şansım olmadı ama Hypnotic Turquoise mürekkebi de favorilerimden 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.