Deffter Defter Incelemesi

30
166
Bugünkü defterimiz “Deffter” markasına ait Kediler (Oyuncu) isimli defter. Gördüğünüz gibi kapağında da totişini lıp lıp yalayan bir kedi ve kedilerin özelliklerine yazılmış güzel bir iki satır mevcut. Eğer defterdeki tek kedi bu zannediyorsanız, yanılıyorsunuz. Daha neler var neler!
Görüldüğü gibi arkasında da, mama için yalakaca bakan, sevimlilik yapıp rızkını çıkaran, esneyen ve uyuyan kediler de mevcut. Defterin fiyat bilgisi normalde üzerinde basılı ancak bana kendisi kedilerim babası Uzun Engin Efendi tarafından hediye olduğundan fiyat kısmının üzeri daksillenmiş. (Bana tipex diye gelenin kalbini kırarım :p) Tam bir nasıl “kedili deli kadın” oldum hikayesi. Evde o kadar kedili obje, öyle kekomançi iki kedi var ki, yavaş yavaş kedili kadın olacağım ve iş işten geçtiğinde anlaşılacak.
Defterin arka kapak sayfasında da, kağıt ve üretici firma bilgileri mevcut. Merak edenler için, yeri Bostancı Lunapark’a çok yakın. Ben bir defasında önünden geçtim ama saat 6’yı geçtiği için kapalıydı. Vitrinden ciğerci kedisi gibi bakınıp durmuştum. Defterin kağıdı “enzo kağıt” denilen bir kağıttan. Bu da kitaplarda kullanılan, sarı, gözü yormayan ancak maalesef kırçıllanmaya eğilimli bir kağıt çeşidi.
Kağıdın niteliği dolmakaleme müsait değil, balığı kavağa tırmandırmaya gerek yok. Bu yüzden rollerball gibi, Stabilo gibi, tükenmez kalem gibi kalemlerle denedim.
Sadece DONG-A Fineliner’da bir miktar bleeding (yani arkaya geçme) yaptı. Stabilo ve Rollerball kalemde ise arka sayfaya yazmayı keyifsiz kılacak miktarda “gösterme” (show through) yapıyor. Ancak eğer, ballpoint dediğimiz tükenmez kalemleri kullanmayı seviyorsanız, bu kağıt ve dolayısıyla bu defter tam size göre. Kağıdın yapısı nedeniyle tükenmez kalemle çok rahat yazabilirsiniz. Ancak satır aralığı 6 mm olduğundan eğer yazınız büyükse, satır atlayarak yazmanız gerekebilir.
Bu arada, bir fikri mülkiyet hakları üzerine çalışan bir avukat olarak Deffter markasına buradan seslenmek ve markalarının biraz zayıf olduğunu söylemek istiyorum. Bence yol yakınken dönün 🙂
Bu kadar kedi demişken bunlar da benimkiler, Patik ve Torik’e merhaba deyin!!!

30 YORUMLAR

 1. Bu markanın içi aynı ama dışı film posteri kapağı olan defterlerinden bir tane aldım ben de, bir de bu kediciklerin küçük boy not defterini almıştım. Çok severek kullanıyorum ikisini de=)Güzel bir inceleme yazısı olmuş her zamanki gibi;)

 2. This notebook reminds me of the ones back home (from Taiwan). The design is cute, the idea is there, but like you say, lacking from the intellectual property perspective. But I like how it is a hardbound, so it is easier to write, when proper writing surface is lacking.

  • Actually this company producing a huge variety of notebooks with unforgettable movies on the cover. Since it is chosen for me, this one is with cats 🙂

   I sometimes prefer hard bounds but sometimes soft covers are also preferable since they are lightweighted and easy to roll. So I can buy any kind of notebooks :p

  • Merhaba, bir süredir blogunuzda geziniyorum, çok da keyif alıyorum. Kaligrafi kursundan bahsedince bende yazmak istedim. Bahsettiğiniz kursa geçen kış döneminde gittim.Oldukça zevkli bir uğraş, ancak yatkınlık gerçekten önemli.Aynı dönemde başlayıp devam edenler aynı ilerlemeyi göstermiyor doğal olarak. Ancak bu kendinizin iyisi olmanıza engel değil 🙂 Bu arada hatırlatmak isterim Kaligrafik yazı gündelik yazım için kullanılacak bir yazı tipi değil, özel işler için kullanılıyor.Kurs çok zevkli , tavsiye ederim.

   Blogunuzu dolaştıkça dolmakalem alasım geliyor, biri beni durdursun 🙂 Kaleminize, klavyenize sağlık…

  • Hoşgelmişsiniz Nursen Hanım.

   Kaligrafik yazı gündelik yazım hızına uygun değil gerçekten. Ama ufak bir mektup yazmak, sevdiğimiz insanlara küçük notlar bırakmak için birebir olduğunu düşünüyorum ben. Aslında evde bir miktar kendi kendime de çalışıyorum ama sanırım biraz eski kafalı olduğumdan "Hocasız olmaz" düsturunu benimsemişim.

   Dolmakalemle yazmak gerçekten özel bir zevk. Eğer yoksa, ilaç niyetine bir tane dahi olsa edinin mutlaka ama sonra "ben müptelası oldum, bağımlısı oldum" derseniz sorumluluk kabul etmiyorum 🙂

   Sevgiler

  • Dediğiniz gibi küçük notlar, şık hediyeler, davetiyeler ve duvara asmalık yazılar için kaligrafik yazı çok şık oluyor. Siz zaten bu konuda yeteneklisiniz ve meraklısınız, çabuk kotarırsınız. Benim naçizane tavsiyem çok kısa süreli de olsa bilen birinden ders almanız. Çünkü alışkanlık kazanıldığı zaman yanlışları düzeltmek daha zor oluyor. Bu arada kaligrafi çalışmalarınız için hangi kalemi kullanıyorsunuz? Ben dolmakalemle henüz beceremiyorum.

   Dolmakalem maceram ilkokuldan beridir devam ediyor, ancak yeni kalemler iştah kabartıyor. Tek sorumlu siz değilsiniz yani, olsa olsa sınırlı sorumlu olabilirsiniz 🙂

   Sevgiler.

  • Çok teşekkür ederim iltifat için. Peki siz, bu konuda özel ders veren birini tanıyor musunuz? Çünkü ben bugün İstanbul Kaligrafi Merkezini aradım. Kursları Eylül-Ekim gibi açılacakmış ve haftada sadece iki saatmiş. Bu yüzden özel ders veriyor musunuz diye sordum ama vermiyorlarmış.

   Ben ya esnek uçlu, ya italik uçlu dolmakalemleri kullanıyorum. Onun dışında kesik uçlu keçeli kalem tarzı kalemlerle de çalışıyorum. Ayrıca bir kaç tane de divit kalemim var.

  • gece gece çok değişik duygulara götüren cümleler topluluğu…

   – notebook – ve – oyun – kelimeleri aranmış, buraya gelinmiş… arama motoru daha ne yapabilirdi ki

   Eğer uygun olursa, 4 ortalı harita metod ile başla. Baktın olmuyor 96 yapraklı küçük bir defter de işini görür.
   … resim çize çize savaştırırsın elemanları, "cuf cuf" ses efektleri yaparsın kendince.

   belli mi olur belki böyle böyle günün birinde karikatürist bile olabilirsin…

 3. Merhaba;
  Ahh ahh defterler. Nasıl da severim her birini. Düşünüyorum bazen acaba hangisini daha çok seviyorum diye ama birini seçersem diğerine haksızlık gibi geliyor. Kalemler için de aynını hissediyorum. Bu yüzden deli gibi her yere çantamda koca bir kalemkutu ve birkaç defterle gidiyorum. Minik defterler gündelik notlar, listeler için çok ideal geliyor bana da. Böyle hesap kitap işleri için de kullanışlı oluyor. Ama en sevdiklerim daima büyük ve orta boylar olmuştur her zaman. Bu kedili olana ise kedi delisi bir kadın olarak bayıldım. Çizimle çok tatlı. Ayrıca çizgileri de göze güzel görünüyor, yalnız biraz daha aralıklı olsa daha sevebilirdim:) Arkaya geçme yaptığında benim de o sayfaya yazmak pek içimden gelmez. Bir de kaygan ve yumuşak kağıtları çok severim ben, kalemle üzerinde dans ettiğim hissine kapılırım ve yazmak için o hissetmeyi sevdiğim tutkuyu kolay yakalarım. Dağılma yaptığında insanın konsantrasyonu kayboluyor bazen. Yazılarınızı okuyor ilgiyle takip ediyorum. Hatta birkaç kere daha yorum bıraktım sanırım ama sonra nereye bıraktığımı unuttum cevap geldimi göremedim de:( Son zamanlarda çok unutuyorum çünkü pek çok şeyi bir arada yapıyorum ahtapotlar gibi. Kedicikler harika..Onların o tombuk, tüylü, sevimli, yumuşak ve kurabiye kokulu patilerini öperim. Benim kedim eminim şu an hala sabah bıraktığım yerde sıcacık uyuyordur:) Onlar iyi ki varlar. Markayı duymamıştım belki de dikkat etmedim bilemiyorum ama bundan sonra aklımda tutacağım. Belki tatil için geldiğimde İzmir'de de bulurum, umarım.
  Kalemler ile de ilgili pek çok sorum var bir ara yazmak istiyorum size:)
  Sevgilerimle
  Mutlu kalın:)

Siz ne düşünüyorsunuz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.