Diamine Oxford Blue vs Montblanc Leo Tolstoy Sky Blue

6
386

Merhabalar,

Bizim Facebook grubumuzdan haberiniz var mı bilmiyorum. Ama günlük olarak dolmakalem, mürekkep ve yazı kültürü üzerine paylaşımlar yapıyoruz. Facebook hesabınız varsa sizi de bekleriz. (Tık Tık) Geçen gün orada konuşurken, konu limited edition mürekkeplere ve özellikle de Montblanc Leo Tolstoy mürekkebe gelince bir arkadaşımız (hello Alperen) Diamine Oxford Blue ile Montblanc Leo Tolstoy’un çok yakın renkler olduğundan bahsetti. İddia etti desem daha doğru olur sanırım 🙂

Mürekkep Renkleri Birbirinden Ne Kadar Farklı?

Evet sevgili mürekkepperver kardeşlerim, biliyorum ki her marka tonlarca mavi, tonlarca yeşil çıkartıyor. Bu renkler birbirilerinden ne kadar farklı ya da ne kadar aynı? Bu sorunun cevabını vermek gerçekten zor ancak renk tonlarına hassas gözler için bu dünya cehennemdir 🙂 Şaka bir yana, eğer renk tonlarını seçme konusunda diğerlerinden daha avantajlıysanız mürekkepleriniz arasına mavinin o 50. tonunu ilave etmemeniz için geçerli bir sebebiniz yok.

Hangi Lacivert Mürekkep?

Lacivert, ya da mavi siyah renkler mürekkep tonları arasında en çok tercih edilen tonlardan bir tanesi. Çünkü hem resmi evraklarda, hem günlük yazışmalarda, hem evde, hem iş yerinde kullanmaya uygunlar. Ve şükürler olsun ki, 1970’lerde olduğu gibi bir ya da iki renk lacivert arasından seçim yapmak zorunda değiliz.

Diamine Oxford Blue

Adından da anlaşılacağı gibi, Diamine Oxford Blue lacivert mürekkeplerin ağır abilerinden. Oldukça koyu ve ıslak kalemlerde yer yer kırmızı revnak veren bir mürekkep. Siyaha yakın rengiyle standarttan şaşmaz, sizi üzmez, ağır abiliğinize zeval getirmez.

Montblanc Leo Tolstoy Sky Blue

Montblanc’ın Leo Tolstoy kalemi ile birlikte limited edition olarak çıkarttığı Sky Blue (Gökyüzü Mavisi) isimli mürekkep ise daha sıcak, sarı alt tonlarıyla yeşile göz kırpan bir tonda. Ve el yazısında, özellikle de esnek kalemlerde epey gölgelendirme sağlıyor.

Sizce Hangi Mürekkep?

Sizin favori Lacivert mürekkebiniz hangisi?

Sevgiler

Zeynep Ciddikalem

6 YORUMLAR

  1. Bu gün sonunda BSB sahibi olduğum için en sevdiğim demekte zorluk çeksem de Leo Tolstoy çok ayrı mavi 🙂 Oxford ise bende Aydan abi mavisi olduğundan yeri çok ayrı, en sevdiğim lacivert mürekkep 🙂

  2. Benim en sevdiğim mürekkeplerin en başında Tolstoy Sky Blue geliyor. Çıktığı zaman tesadüf eseri satın almış, çok beğenmiştim. Ardından üç şişe daha aldım. Maalesef şu anda son bir yarım şişe kaldı. Kullanmaya kıyamıyorum.
    Sky Blue’ya en yakın bulduğum mürekkep ise KWZ Baltic Memories. Üstelik bisküvi kokusu da veriyor 🙂 Bir miktar daha açık tonda olsa da, yine Iroshizuku Tsuki-yo mürekkep de son derece güzel.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.