Diamine Teal Ink Review / Diamine Teal Mürekkep Incelemesi

23
366
 Scroll down to read in English
Bugün sizleri Diamine Teal ile selamlamak istedim. Diamine, J. Herbin’le birlikte benim çok sevdiğim mürekkep markalarından bir tanesi. Mürekkepleri sorunsuz ve fiyatları uygun.  Hele de Diamine’lerin 80 ml’lik şişelerde geldiği düşünülünce… 
Daha önce Scrikss kaligrafi setini incelerken bu mürekkebi kullanmıştım. Bu vesile ile mürekkebi bir kaç farklı uçla gösterme fırsatım oldu. Teal, mavi ile yeşil arası bir renk. Dolmakalem ucunun ıslaklığına ve özellikle kağıdın beyaz ya da krem rengi olmasına göre rengi mavi ile yeşil arasında gidip geliyor. Ayrıca mürekkepte gölge sevenler için oldukça ideal. İnce uçlarda bile oldukça gölgeli davranıyor. 
Kuruma testini yaptığım kağıt Rhodia. Rhodia’nın fazla perdahlı yapısı nedeniyle mürekkebin daha uzun sürede kuruduğunu hatırlatmak isterim. Fountain Pen Network’deki yorumlarda ve diğer incelemelerde, fotokopi kağıdında kuruma süresinin 5-6 saniye civarı olduğu yazılıyor ki, bu kuruma hızı bakımından gerçekten iyi sayılabilecek bir süre. Mürekkebimizin su ile arası pek iyi değilse de, kendisini tamamen bırakmıyor. 
Bu mürekkebin rengini tam olarak yansıtmak gerçekten çok zor. Mavi yeşiller genelde birbirine karışıyor. Bu yüzden bu linkten Gouletpens.com karşılaştırmasına da ulaşabilirsiniz. Bu renk klasik mavilerden, siyahlardan sıkılıp da sessiz sakin ara renklere yönelmek isteyenler için birebir. Özellikle ıslak kalemlerde oldukça koyu bir renkle çıkıyor karşımıza. İçinde gerçekten derinlik barındıran bir mürekkep Diamine Teal. Eğer mavi-yeşil mürekkepleri seviyorsanız, bence Diamine Teal’a bir fırsat verin. 
Sevgiler,
Zeynep Tirşebirtelaş
CONTINUE to READ in ENGLISH

Today I wanted to salute you with Diamine Teal ink. Diamine is one of my favorite ink brands along with J. Herbin. Diamine inks are problem-free and the prices are reasonable. Especially when you think that it comes in a 80 ml bottle…
I used this ink while I was testing Scrikss Calligraphy set. Therefore, I had chance to use this ink with different nibs. The color goes between blue and green due to the color of the paper and the wetness of the nib. Besides, people who like shading in the ink will like it. It even shades on the finer nibs. 
I would like to remind that the paper I did the drying test is Rhodia, since it is glossy, it always takes too much for ink to dry. In Fountain Pen Network, drying time of Diamine Teal is generally referred as 5-6 seconds in photocopy paper which is quite good. Even though it is not going well with the water, still doesn’t let itself washed away entirely. 
It is quite hard to reflect the color of this ink from the photos. Blues and greens are going into each other. So I wanted to make a comparison from Gouletpens.com. If you are bored with classic blue and black inks and you wanted a nice mute color, Diamine Teal could be for you. It has a darker shade with wet nibs and it definitely has a depth. If you like blue-greens you should think of giving a chance to Diamie Teal. 
Cheers,
Zeynep Blue-Green

23 YORUMLAR

 1. Benim de Diamine ile tanıştığım mürekkep budur. Hala bittikçe alıyorum ve severek kullanıyorum. Klasik renklerin dışında olmasına rağmen resmi yazılarda bile kullanabiliyorum. Bu arada bu yıl yine bir blog buluşması olacak mı? Nisan ortalarında İstanbul yolu göründü bana belki denk gelir de bende kalem severlerle tanışabilirim.

  • Erhan bey, neden bilmiyorum tüm yorumlarınız spam'e düşüyor 🙂

   Bu rengin öyle ağırbaşlı, resmi yazışmada sizi siz yapacak ama bir yandan da rahatsız etmeyecek bir havası var. Nisan ayında İstanbul'da bir blog buluşması olacak ama ortasında da değil de, 5 Nisan Cumartesi günü olacak gibi.

  • Önceki postlardan birinde kısa dakikalar içinde iki yorum peşpeşe yazmıştım. Ip numaram spam olarak kaydedilmiş olabilir.

   5 Nisan benim için biraz erken olur. Kısmetse bir sonraki buluşmaya öyleyse 🙂

 2. Rengi Parker Blue-Black e benziyor gibi onun biraz daha açığı sanırım. Ben diaminele yazılmış yazıya su değdirince daha çok dağılma oluyordu kağıttan kağıda değişiyor her halde.
  Bir de Blog buluşması için Ankara'da olabileceğimi belirtmek isterim "N'olur Ankara'da Olsun!" 🙂
  Sevgilerle.

 3. Yeşil tonları ben de seviyorum ve Parker Quink Blue-Black kullanıyorum. Sizin de incelemenizde bahsettiğiniz gibi blue-black yazdığına bakmayın, mavi yeşil arasında değişen çok tatlı bir mürekkep. Her kırtasiyede bulunabilirliği ve fiyat-performans oranıyla harika…

 4. Bu renk de güzelmiş bu da listeye girdi. Acaba Panter'den değil de Cultpens'den mi alsam? Plastik şişenin bir zararı olur mu? 5-6 şişe getirtsem gümrükte sorun çıkar mı?
  ———————-Off Topic—————–
  Aslında bunu Instagram'da paylaştığım fotoğrafın altına da yazmıştım ama demek ki okumadınız. 🙂 Biz sonradan düşündük de beni Güven Sanat'ta nasıl tanıdınız ki? Hayır fotoğrafım olsa neyse. Güvenlik açıklarımı kapatmak için cevabınızı bekliyorum. 🙂 (Benim aklıma bir iki şey geliyor ama…)

  • Plastik şişenin zararı olacağını sanmıyorum. 5-6 şişe içinse bir şey diyemem. Siparişi ikiye bölmekte fayda var.

   Off Topic

   Okudum ama cevap yazmaya fırsatım olmadı. Kadınlar için short denmez, small denir, petit denir 🙂 Nerede gördüğümü hatırlamıyorum ama bir yerde (sanırım eskiden twitter'da) fotoğraf vardı, kıvırcık kıvırcık 🙂

  • Hani nerede kadın erkek eşitliği? 🙂 Ayrıca "Don't get me started" diyorum. Postların ingilizcelerini de okuduğumu biliyorsunuz. 😀
   Aslında bu twitter'ı komple kapamak lazım. Tam bir baş belası. 🙂

 5. Mürekkep in rengi hoşuma gitti. Kağıt üzerindeki denemelerde iyi görünüyor ve su ile arası pek iyi değil demişsiniz yinede bu mürekkep i çizimde denemeyi düşünmüyor değilim 😀
  Mürekkep tanıtımı güzel olmuş.

 6. Güzel bir mürekkebe benziyor ama ben Diamine'nin Syrah'tan başka bir mürekkebine alma niyetiyle bakamayacağım sanırım. Yurtdışından alışveriş mevzuuna bir türlü ısınamadım, bir çekingenlik var üstümde.

  Klasik sözü yazmadan da bitirmeyeyim yorumu: Ailecek severek takip ediyoruz:) Sevgiler.

 7. Bir yanlışlık sonucu teal yerine florida blue siparişi vermişim. Bu incelemeniz üzerine pişmanlığım daha da arttı. Neyse ki ancient copper beklediğimden çok daha iyi çıktı da acım biraz hafifledi.

  • Florida blue hiç dikkatimi çekmemiş daha önce. Şimdi baktım ve neden pişman olduğunuzu anladım. Neyse bazen böyle oluyor. Ancient copper Diamine'ın en çok sevilen renklerinden. Dilerseniz size Teal'den göndereyim bir miktar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.