Tükenmez kalem ve Rollerball arasındaki fark

32
3765
Bu blogda tükenmez kalemlere de rollerball kalemlere de çok yer vermediğimin farkındayım. İlerleyen günlerde bu açığı biraz olsun kapatmak istiyorum ama şimdi akıllara takılan sorulardan bir tanesini yanıtlamaya çalışacağım.
(Rollerball)
Tükenmez kalem ve rollerball (Türkçesi nedir emin değilim) arasındaki fark nedir sorusuna bakalım. Tükenmez kalem ve rollerball kalemlerin çalışma prensibi hemen hemen aynıdır. Bir yuva içerisinde bulunan top, biz kalemi kağıt üzerinde hareket ettirdikçe kayar ve arkasındaki mürekkebi (tabi ki klasik anlamda dolmakalem mürekkebi değil bu) kağıda tabir-i caizse bulaştırır.
(Tükenmez kalem / Ballpoint)
Tükenmez kalemlerdeki mürekkep, macun kıvamında iken, rollerball kalemlerde daha sıvı yapıdadır. Bu yüzden tükenmez kalem daha sert yazarken, rollerball kalemler daha akıcı ve yumuşak yazarlar.
Siz tükenmez kalem mi tercih ediyorsunuz, yoksa rollerball kalem mi?
Sevgiler,
Zeynep İlle de Dolmakalem

32 YORUMLAR

 1. Mecbur kullanacaksam rollerball kalem kullanmayı severim. Tükenmezlerde ise Faber Castle'ın 1425'di zannedersem o güzel yazıyor, onu kullanırım.
  Ama hiçbiri yazımın güzelliğine katkı sağlamıyor. Ben tükenmez kaleme uyuyorum, düz çizgi bile zor çiziyorum. Parmaklarım "Nereden de geldi bu vefasız" diyor. Kurtulmak isterim ondan, bir dolmakalem alıp, parmaklarıma spa yaptırırım.

  • Tamamen aynı fikirdeyim. Rollerball biraz daha iyi geliyor o açıdan.

   Tükenmez kalem benim de elimi yoruyor. Sanırım dolmakalemin mürekkep akışına alışmışım iyiden iyiye. Tükenmez kullandıktan sonra ıslak bir dolmakalemle yazmadan kendime gelemiyorum.

 2. Merhaba;
  Nasılsınız
  Uzun zamandır tükenmez kalemlerin içine jel refil takıp kullanıyorum.Tabii dolmakalem kullanamadığım yerlerde.Onun dışında tek favorim DOLMAKALEM tabii.Selamlar

 3. Bazı durumlarda mecbur kalınca rollerball veya tükenmez kullanıyorum. Sırf bunun için dolmakalemlerimin yanında 2 tükenmez ve 1 roller tutuyorum. Bir de sizden biri kaleminizi rica ederse diye bulunmasında fayda var. Dolmakalemlerimi vermeye çekiniyorum :))

  • Ah evet, bir de kaleminizi alabilir miyim ricası var? Ve hiç tanımadığım bir insandan, özellikle nasıl yazdığını bilmediğim bir adamdan gelince bu rica tüylerim diken diken oluyor 🙂

   Aslında sırf bu yüzden bile hep bir adet bulundurmak lazım.

  • Aman diyim. Bazı kişiler dolmakalemı açarken Tosun Paşa'nın kılıcını çekmesi gibi yapıyor. Kılavuzlu dolmakalemlerde kalp krizine neden olabilir. Bilinçaltında bütün kalemlerin düz kapaklı olduğu bilgisi var ve ben bizzat Murat Usta'dan yeni tamir gören kalemin açılırken ikiye ayrıldığını görmüşüm. İyi ki benim değildi o kalem ama üzülmüştüm tabii olarak. Altın uçlu ise hiç vermemek gerek. Uç ile defter delmeye çalşanlar da var. Buda ikinci tehlike. …… En iyisi dolmakalemi vermemek.Sonradan kötü olacağıma baştan kötü olurum.Kalem de ben de kalır.

 4. Benim için günlük kullanımda dolmakalem uygun olmadığı için favorim graf von guilloche rollerım ama refill olarak da siyah parker gel'e aşığım. Malesef graf von'ın içini parker kadar sevemedim.

  Bu arada gerçekten yabancı kelimelere ek koymak rahatsız ediyor 🙂

  • Rollerball kalemler Türkiye'ye ilk kez Pilot marka ile girdiği için bizde "pilot kalem" olarak biliniyor (yanlış bilmiyorsam eğer). Bir kez böyle yerleştiği için de Türkçe karşılık bulunamamış. Oysaki "tükenmez kalem"de bu durum yaşanmamış, markadan bağımsız olduğu için karşılığı uydurulmuş.

   Her ne kadar zamanla tükeniyor olsa da "tükenmez kalem" bence harika bir karşılık. Keşke rollerball için de karşılık bulunsaymış zamanında.

 5. Merhabalar ,

  öncelikle böyle güzel ve özveri kokan bir sayfa (Temalarin secilimesinden, resimlere vs) hazirladiginiz icin tesekkürler.

  Rollerballin isminin almancadan alindigini düsünüyorum ve tercümesinin yukarida gectigi sekilde kayan (dönerek) top seklinde olablicegi kanaatindeyim.

  Viyanadan Sevgiler

  Fahri

  • Merhabalar,

   Güzel sözleriniz için teşekkürler.

   Rulotop, kayan top gibi öneriler geliyor ama sanki doğrudan tercüme yerine ballpoint'in tükenmez kalem olması gibi, başkaa bir ismi olsa daha güzel olur sanki… Yine de deneyelim bakalım ağzımız alışacak mı kayan top'a?

   İstanbul'dan sevgiler

 6. nıhayet sıra bızım kalemlerın ıncelemelerıne geldı demekkı merakla bekliyorum tukemmez kalem ve rollerball ıncelemelerınızı
  tükenmez kalem deyınce artık bır numara unı jetstream oldu bence kayarak yazması en az bır dolmakalem kadar zarıf
  saygılar
  t.turan

 7. Merhaba
  Nasılsınız??
  Pilot kalem çıktı mertlik bozuldu! Dolma kalemi nasıl kullanacağını bilmeyen,kalem kültüründen yoksun bir nesil yetişiyor diye düşünüyorum.Tüketici toplumu olunca kullan-at mantığında kalemler taşıyoruz.Hatta taşımıyoruz desem daha doğru olur.Umarım bu kültür yeniden çoğalır.Roller kalem için isim arayışınıza bende katılmak isterim.Ne dolma ne de tükenmez olmadığına göre ÖZGÜR KALEM desek nasıl olur.Selamlar

 8. JETSTREAM harika bir kalem kendi alanında. Onun adı kayarkalem. Pilot kalemler bizim için çok lükstü. Yeni çıkmıştı. 0,5 uç olarak mavi,siyah ve kırmızı vardı. Kırmızı rengi hocamız kullanırdı not verirken. Özendim, ben de aldım ama ilkokul 4. sınıftan beri o kalemle hiç güzel yazamadım. Uyuşmadı kimyamız.
  Steadler'in yada Schneider'in likid kalemleri de hoş.

 9. İkisi içinden tercihim, rollerball olur; ama gözdem dolma kalemdir. 🙂

  Rollerball için "yuvartop" çevirisi güzel aslında. İsim bulma meramınızı anladım, yuvartop'tan başka bir şey gelirse aklıma paylaşacağım.

 10. Roller kalemlere bir türlü ısınamadım. Dolmakalem ile yazmak varken kullanmak saçma geliyor.

  Gel gelelim tükenmez kalemler -daha önce de bahsettiğim gibi- vazgeçilmezim.

  Acil birşeyler yazmam gereken anlarda tükenmez kalem kullanıyorum. "Acil birşeyler yazmam gereken an" da çok oluyor 🙂

  Tükenmez kalem olarak Lamy ve Moleskine'lerim iyi ama daha iyi kalemlere ihtiyacım var, daha ağır, daha şık… (yorumcu burada tavsiye bekliyor).

  Selamlar

 11. İlk tercihim; Uç ve Renk sınırının olamaması , yazarken verdiği keyiften dolayı İlk tercihim Dolma Kalem.
  ( lamy , Rotring 600 stell )
  Eğer olakii hızlı not almam gerekirse roller kalemlerimi kullanıyorum ( yazması zevkli )
  Eğer birisi rica ettiyse tükenmez kalemimi veriyorum 🙂

 12. Ben de dolma kalemi mi, bir imza atma ricasına vermemek için tükenmez kalem alma ihtiyacı hissettim bugün. Dolma kalemlerimi kullanma durumum bile farklı. Lamy’leri önlüğüm de taşıyorum. Pelikanları ise gömleğimde. Dolma kalem hastalığımı kabul ettim ama bu yazılanları görünce sadece ben olmadığımı gördüm ve çok sevindim. Dolma kalemsiz yazı yazamıyorum. M600 ve M800 ‘ü yanımdan hiç ayırmıyorum. Ricalara karşılık M200 aldım ve bugün neredeyse kalemin ucu gitmek üzereydi. Hayatında ilk defa dolma kalem gören bir öğretmen tanıdım. Adam, kalemi tutmasını dahi bilemedi. Ve bugün benim acilen güzel bir tükenmez kalem almam gerektiğini acı bir şekilde anladım.

 13. Bulmaca için tükenmez kalem, daha ucuzlar ve bulunmaları daha kolay. Daha resim yazılar için ise roller kalem. Dolmakalem kullanıyorum ama bazen.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.