Dolmakalem ve Mürekkebin Adab-ı Muaşeret Kuralları

37
5335

Merhabalar,

Bugün bir inceleme ile değil, bir adab-ı muaşeret kuralları ile karşınızdayım. Dolmakalemin, hele de mürekkebin adab-ı muaşereti mi olurmuş demeyin… Bal gibi de oluyor. Dolmakalemin de kendine ait görgü kurallarını derlemeye çalıştık.

1- Belki Murat Usta’nın Sirkeci’deki atölyesinde, ya da Bana Sıkça Yaz buluşkalarından birinde; birinin kalemini kullanmadan önce mutlaka izin isteyin. O kalem, kırık olabilir, malzemesi yılların yorgunluğunu taşıyor olabilir, çok kişisel bir hatıra niteliği taşıyor olabilir. Ünlü Türk popçusu Nez’in de bir şarkısında belirttiği gibi “Don’t Touch Only Watch” bir kalem olabilir.

2- Her zaman önce çevirmeyi deneyin. Malum, dolmakalemlerin kapakları bir kaç şekilde olabiliyor. Bazı kapaklar çevrilerek, bazı kapaklar geçmek suretiyle, bazı kapaklar ise ufak bir tık sesi ile yerine oturuyorlar. Geçmeli kapağa sahip bir kalemi çevirdiğinizde kaleme bir zarar vermezsiniz ancak, çevirmeli kapağı olan bir kalemin kapağı çekerek çıkartmaya çalıştığınızda kapağı tutan dişlere zarar verme ihtimaliniz mevcuttur. Bu yüzden her zaman önce çevirmek ve eğer emin olamıyorsak, kapağın nasıl açıldığını kalemin sahibine sormakta fayda vardır.

 

3- Dolmakalemler yıllara meydan okuyan eşyalar olsalar da, kullanım konusunda belirli bir özen gerektirdikleri bir gerçek. Bunlardan en önemlisi de, ucun bastırmadan kullanılması. Kendi kalemlerimizi bastırarak kullanıyor olabiliriz ve hatta hiç ama hiç bastırmadığımızı da iddia edebiliriz, ancak başkasının kalemini denerken fazladan dikkat göz çıkarmaz.

4- Gelelim esnek kalemlere? Öncelikle, nasıl tüm sakallılar dedemiz değilse, tüm kalemler de esnek uçlu değildir. Eski bir Sheaffer, eski bir Conklin görüp de, “ooo bakalım nasıl ve ne kadar esniyor” demek bizi travmasını atlatamamış bir uç ve travmasını atlatamayacak olan bir kalem sahibi ile başbaşa bırakır. Özellikle bazı kalemler esneyebilir, ama esnedikten sonra toparlanamaz. Bu sebeple, esnek kalemleri denerken çok daha dikkatli olmak gerekir.

 

5- Kapağı kalemin arkasına takmak ya da takmamak, işte bütün mesele burda… Bazı insanlar kapağı kalemin arkasına takarak yazar, bazıları bunun kalemi ağırlaştırdığını ve gereğinden fazla uzatıp dengesini bozduğunu düşünür. Bir diğer grup insan da, bunun kalemin gövdesine çiziklere yol açacağından endişe ederek kapağı takmaktan kaçınır. Bu sebeple, başka birine ait kalemi denerken, lütfen ama lütfen kapağı arkasına takmayın. Söz konusu kişi, normalde kalemlerini kapağı arkasına takarak kullansa bile, o kalemde çiziklerden kaçınıyor olabilir.

6- Sahibinden aldığınız kalemi lütfen sahibine iade edin. Özellikle buluşka gibi kalabalık ortamlarda, hele de yeni gelen insanların kalemim nerede diye kalp krizi geçirmelerine mani olmak üzere, lütfen aldığınız kalemi yanınızdaki arkadaşınıza değil de, kalemin sahibine iade edin.

7- Bir başkasının defterine bir şey yazmadan önce mümkünse izin alın. O kişi defterini tek bir kalemle, tek bir mürekkeple ya da özel bir projesi için kullanıyor olabilir.

8- Gelelim mürekkep meselesine… Buluşkalarda genelde en az 3-5 şişe mürekkep oluyor masaların üzerinde. İçindeki mürekkep bitmiş bile olsa, temizlemeden başka bir mürekkebin şişesine batırmak şişedeki mürekkebe ve mürekkebin sahibinin sinirlerine zarar verebilir. Hatta bunu ıslak kalemler için de söylemek isterim. Islak kalemleri mürekkep şişesine daldırdığımızda, mürekkepte mantarlanmaya yol açabiliriz.  Bu yüzden yıkayıp temizlediğimiz kalemleri de, henüz damak suluyken mürekkep şişesine daldırmamakta fayda var.

Benim aklıma gelenler, ilk etapta bunlar. Sizin dolmakaleme dair görgü kurallarınız neler?

Sevgiler

Zeynep Eskikalem

PS: Fotoğraflar için FP Ail’e teşekkürler

37 YORUMLAR

 1. Bu değerli kuralları bizimle paylaştığın için teşekkürler. Bunları grupta olmayan ve dolma kalemleri çalışma masamizda görüp denemeye çalışan arkadaşlarla nasıl paylaşabiliriz😭

 2. Dolma kalem kullanan ve kullanmayan ve de düşünen arkadaşlar için çok yerinde bir paylaşım olmuş, çok teşekkür ederiz 🙂 Katkı yapabileceğim minik bir husus da şu olabilir: Bazen deneyimlememiz için bize verilen emanet kalemleri yeterince inceledikten sonra fazla bekletmeden, sahibine özenli (iyice temizlenmiş, güvenliği yeterince sağlanmış) bir şekilde geri iade etmemiz gerekir. Eğer kalem sahibi, kalemi bize emanet etmeye pek gönüllü değilse de ısrarcı olmamalı, el koyup hadi eyvellah! dememeliyiz.

 3. Dilimizin ucuna gelip de söyleyemediğimiz, kurmaya çekindiğimiz cümleleri çok güzel toparlamışsınız. Elinize sağlık Zeynep Hanım.

 4. Ağzına sağlık Zeynep. Bası haşin seven dostlar sayesin de benim Nakaya nın ucunun bozulması büyük ders oldu bana. Artık elimdeki lamy de olsa çantamdan çıkartmıyorum yada kalem getirmşyorum. Hatta buluşkayada gelmiyorum, direk yemeğe katılıyorum 😂😂😂😂

 5. Benim ekleyeceklerim;
  -Dolmakalemi masadan alirken surtmeden almak
  -birakirken firlatmadan yavasca birakmak
  -ucundan murekkep gelmediginde deftere ucunu vura vura murekkep gelmesini saglamak

 6. Merhabaaa ✋🏽, ben de aranıza yeni katıldım, kendimi katılmış saydım ama henüz dolma kalemim dahi yok. Yazılıp çizilenler beni bir yandan çokkk mutlu ederken bir yandan da çok heyecanlandırdı. Ben de renkli dünyanıza katılmak için can atıyorum. 2- 3 Kasım’daki festivale mutlaka katılacağım. Yeni başlayanlar için, videonuzu izledim, hangi kalemi alsam bilemedim. Hepsii birbirinden güzeldi. Kalbim dayanabilir mi bu güzelliklere bilemiyorum ama sanırım artık çok geç vazgeçmek için…

 7. Çok şükür ki çevremdekiler kalemlerime dokunmuyor, zaten ilgilerine de çekmiyor. Ama biri kalemlerime dokunacak olursa, https://www.youtube.com/watch?v=0qJJuHTNeUE linkindeki videonun 25. dakikasından sonra başlayan kavga gibi birşey başlar, o kalemime dokunan elleri tornavida gibi delici bir cisimle önce tahta – duvar gibi bir yere sabitlerim. Böylece kirli ellerini kalemime temas etmesini önlemiş olurum. Sonra kalemimi güvence altına alırım. Şaka şaka, tabi ki böyle birşey olmaz. Hatta kalemlerinden hediye bile ederim ama alan kişinin ona iyi davranacağını bilmem gerek.

   • Videodaki oyun Resident Evil 7, odukça sürükleyici. Ethan’ın eşi Mia’yı bulduğu bölüm. SSniperwolf’un süper ciddi sunumuyla izlemek epeyi eğlenceli. Videoda yok ama oyunun devamında Mia canını yakan kocasının ne hissettiğini anlaması için kocasının elini tornavida ile duvara sabitliyor. Oradan esinlendim. Yoksa Mühendis olan, dil öğrenen, kalem meraklısı, fırsat bulursa karakalem çalışan birinin şiddetle ne işi olur? Yukarıda TWSB kaleme olanın aynısı başıma geldi. Hem de kalem deri kılıfında ve çantamda iken. kapağı demirine bantla tutturmak zorunda kaldım. Çalışıyor ama estetik gitti. Muhtemeden meraklı bir iş arkadaşının işi. Ne kadar üzüldüm anlatamam. Yazı çok yerinde olmuş.

 8. peki, dolma kalem cepte taşınır mı? sağa sola gidip cepten çıkarılıp kullanılır mı? , özellikle üst düzey öneticilerin bulunduğu ortamlarda İnsanlar ne düşünür ?

  • Her ne kadar ben pek taşımasam da, (genelde gömlek/ceket giymediğim için) kalem ağır olmadığı sürece gömlek cebinde taşınmasının bir sıkıntı olmadığını düşünüyorum. Ama ağır olursa, gömlek cebini aşağı doğru çekip bollaştırdığı gibi, kalem de düşebiliyor.

 9. Ben 7. Sınıfa gidiyorum, çok sevdiğim Öğretmenim bana bir dolmakalem hediye etti. Ve geçenlerde dolmakalemimi kaybettim sandım. Ogün okulda kıyamet koptu😂. Kalemimi izinsiz alıp kollarına ellerine yazmaya çalışanlara bir bakış yada bir fırça atıyorum. Ve onlara çok sinir oluyorum. Bir keresinde de en yakın arkadaşım dolmakalemimi yanlışlıkla düşürdü, yeşil gözlerimle ona bir baktım, özür dileyip birdaha kalemini bana verme dedi. 2000 kişilik okulda bir tek ben ve o öğretmenim dolmakalem kullanıyor 🙂

 10. Çok güzel bir paylaşım olmuş.
  Ben bırakın dolmakalemimi, tükenmez ya da rollerimi de rica üzerine vermem ya da vermemeye çalışırım. Yere düşürüler diye.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.