Bir ambalaj kağıdından tutun da, renkli yapışkanlara, eski fotoğraflara, washi tape denilen renkli bantlara kadar her şeye, her türlü malzemeye yer var art journal içerisinde. Dilerseniz bu sayfaları suluboya ile renklendirip, yanına o gün gittiğiniz filmin biletini yapıştırıp yanına film hakkında düşüncelerinizi yazabilir, dilerseniz çıktığınız yürüyüşte topladığınız yaprak ve dalları sayfanıza yapıştırabilirsiniz.
Sanat günlüğü fikri özellikle çocukları günlük tutmaya alıştırmak, anıları saklamak ve alıp da bir köşede bıraktığımız kırtasiye malzemelerini kullanmak için muhteşem bir fikir.
                
We start this week with a shining topic and a shining guest. Topic is Art Journal and our guest blogger is Eren who shares the books she read in her blog Okuma Günlüğüm (Reading Journal). Thanks to her for sharing those great photos with us.
Most of us kept journals in primary school with the advice of our teachers. Generally this habbit has never been settled in us and quitted after a couple of days. Art Journal as understood from the name is a journal too, but this time, rather than boring “Dear Diary” preamble we have art and creativity within.
Anything can be used in Art Journal; from wrapping paper to colorful stickers to old photos and washi tapes. You can either color your pages with watercolor and stick the movie ticket that you’ve just seen that day and write your ideas about it by side. You can collect some branches and leaves on your trekking and glue them to your art journal page.
Art journal is a great idea, especially to gain writing habbit to children, keeping the memories and using the cute stationery items we left idle in our drawers.
Do you keep a diary or how do you keep your memories?
Cheers,
Zeynep Artagnan