Bruynzeel My Grip Fountain Pen

Home/Fountain Pen/Bruynzeel My Grip Fountain Pen

Bruynzeel My Grip Fountain Pen

As a Besiktas routine I dropped by Kabalci Book and Stationery Shop as well, gazing through the shelves, I stumble upon this colorful pen. When I was a teenager, I used to dress in black and used to refuse colorful things and my father used to say “Look girl, use the colors as much as you want now, because in corporate life, you will not be able to!” Of course I didn’t care for that those days but now, I always pick the odd color and colorful things. Anyway, where were we? I stumbled upon this pen and of course it had to come home with me. So I took it up with its wing man Bruynzeel My Grip Colorful Ink cartridges.
After I came home, I conducted a brief search about the brand. Bruynzeel is a brand of the Netherlands found in 1947. Since then, they have been producing, not only pens but chalks, felt tip pens, highlighter pens, crayons and face paints. They have a wide range from young children to professionals.
As seen on the photo from Brunyzeel’s website, the pen has a unique shape like a caterpillar. By turning the pieces to left and right you can adjust the pen to left or right, or in vertical so that you could shape it for your comfort, regardless that you use right or left hand. It has a three sided grip section in order to help (or force :p) children to develop right pen holding style. Nib is an iridium point (If you say “What the heck is iridium point? ) which is not like a butter smooth nib but yet nice. Especially when you consider this made is made for children.
The best thing about pen that every piece is deattachable and can be attached in different color combinations and every piece can used as cap. That is to say, it is for children (or for who keeps his/her inner child alive) Price of the pen is 34 TRY (app. 17 Euro) and 14 cartridge pack is for 10-12 TRY (app. 5,5 Euro) Actually I have tons of international short cartridge at home, but, I hope you will understand me when I say that I couldn’t resist the cute colors. According to internet research, Europe price for the pen is 12,99 Euro and cartridge pack is 6,99 Euro. If you want to encourage your child for fountain pen, I strongly advise this pen to start. Even I cannot drop it off my hands for days.
Cheers,
By |2018-02-18T18:24:16+03:00August 13th, 2012|Fountain Pen|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bruynzeel My Grip Dolmakalem

Bir Beşiktaş klasiği olarak her zamanki gibi Kabalcı’ya uğramış, raflar arasında gezinirken, bu renkli yavruyla göz göze geldim. Gençken ve siyahtan başka renge prim vermezken, babam sık sık: “Bak yavrum, şimdi mümkün olduğu kadar renkli giyin, çünkü iş hayatına başlayınca istesen de giyemeyeceksin” derdi. Elbette o zamanlar babamın bu dediklerine güler geçerdim ama şimdi, her zaman her şeyin renkli olanını almaya gayret ediyorum. Neyse, ne diyorduk! İşte ben de bu kaleme rastlayınca, kendisinin benimle eve gelmesi farz oldu. Tabi yanında ekürisi olan bu Bruynzeel My Grip renkli mürekkep kartuşları da, olaya dahil oldu.
Eve gelince marka hakkında ufak bir araştırma yaptım. Bruynzeel, 1947’de kurulmuş bir Hollanda markası. O günden bu yana da, sadece kalem değil, aynı zamanda keçeli kalemler, highlighter’lar, tebeşirler, boya kalemleri ve yüz boyaları da yapıyorlar. Küçük çocuklardan profesyonellere kadar geniş bir ürün yelpazeleri mevcut.
Brunyzeel’in kendi sitesinden aldığım fotoğrafta daha iyi görüleceği üzere, kalemin ilginç, tırtılımsı bir şekli var. Kalemi oluşturan parçaları sağa sola bükmek/döndürmek suretiyle kalemi sağa veya sola doğru ya da, ucu size ya da kağıda bakacak şekilde çevirmek mümkün. Böylelikle sağlak ya da solak olsanız bile, kaleminizi en rahat şekilde kullanabilirsiniz. Kalemin tutma bölümü (grip section) üçgenimsi bir şekilde yapılmış, böylelikle çocukların kalemi doğru açıda tutmak dışında bir şansları yok.  Kalemin ucu Iridium Point. (Iridium Point nedir, yenilir mi içilir mi?). Her ne kadar yağ gibi kaymasa da, yine de kötü değil, özellikle de, bu kalemin çocuklar için yapıldığını göz önüne alınca…
Kalemin en güzel yanlarından biri, bu gördüğünüz her bölümün çıkması, farklı sıralarda takılabilmesi ve her birinin de kapak olabilmesi. Yani tam çocuklara (ya da içindeki çocuğu kaybetmeyenlere) göre! Kalemin fiyatı 34 lira, 14’lü kartuş paketi ise 10-12 lira civarındaydı. Aslında evde dünya kadar kısa kartuş olmasına rağmen dayanamadım dersem anlayışla karşılarsınız umarım. Kalemin yurtdışı fiyatı ise 12,99 Euro, kartuşlar ise 6,99 Euro. Eğer çocuğunuzu dolmakaleme alıştırmak ve özendirmek isterseniz, kesinlikle bu kalemden edinin. Ben bile kaç gündür elimden düşüremiyorum.
Sevgiler
By |2018-02-18T18:47:26+03:00August 13th, 2012|Dolmakalem|13 Comments

About the Author:

13 Comments

 1. Shangching Huitzacua 13/08/2012 at 13:59 - Reply

  The shape of this pen reminds me of the Faber-Castell children's fountain pen. The shape might be a bit wacky, but it could be very comfortable to hold ^^. I am tempted to get one!

  • Zeynep Kalemsever 13/08/2012 at 14:25 - Reply

   A bit wacky but still fun! If you are an adult and have the same wrong pen holding style for a long time, it won't be comfortable for you most probably. Because you have to hold it in a proper way.

   It also have different colors. You will love it!

 2. nsuet 13/08/2012 at 15:30 - Reply

  Kabalcı'da ilk gördüğümde çok sevmiştim bu kalemi. Kuzenime ortaokula başlama hediyesi olarak hem özel hem de kıymetli bir hediye olacak. Fiyatları da oldukça uygun. Çok güzel bir paylaşım olmuş, teşekkürler…
  Sormak istediğim bir de husus var kartuş setinin içinde hangi renkler mevcuttu?

  • Zeynep Kalemsever 13/08/2012 at 19:32 - Reply

   Gerçekten çok da anlamlı bir hediye olur. Umarım hiç kaybetmeden uzun süreler saklayabilir.

   Kartuş setinde, mavi, pembe, mor, yeşil ve sarı mevcut.

   Sevgiler

 3. Euslémme D'Amisos 13/08/2012 at 15:35 - Reply

  Hollanda'da değil de Beşiktaş'ta denk gelmeniz de tuhaf. Hayat garip. 🙂

  • Zeynep Kalemsever 13/08/2012 at 19:33 - Reply

   Evet gerçekten tuhaf. İşin ilginç yanı, Fransa'da neredeyse her sokakta bir kırtasiye var. Hatta arada bizdeki Gratis tarzı marketlerin içerisinde bile dolmakalemler vs. bulmak mümkün.

   Hollanda'da ise, gerçek anlamda bir kırtasiyeye denk gelmedim. Hatta orada yaşayan arkadaşlarımda burada pek çok craft malzemesini bulmak zor, biz de online sipariş veriyoruz dediler.

 4. Estivalia 13/08/2012 at 17:59 - Reply

  wow, there is some intelligent design on this pen! I think it'd be awesome for introducing kids to the FP world, sadly I have not seen it around here (though I am familiar with Bruynzeel as an art materials brad. I think Lamy has a FP targeted to children, but I don't know much about it. Thanks for sharing this pen with us!

  • Zeynep Kalemsever 13/08/2012 at 19:35 - Reply

   Yes indeed it is a lovely design and there is color options too. I have also heard of nice quality painting materials of Bruynzeel as well.

   Lamy has Lamy ABC for children but Bruynzeel has a better and attractive design over Lamy I guess.

 5. Azizah 14/08/2012 at 01:17 - Reply

  Cool pen!! I've never heard of this before! The colors and warmth of it remind me of the Pelikano Junior a bit!

  • Zeynep Kalemsever 14/08/2012 at 07:02 - Reply

   Pelikano Junior, most probably since they are in the same segment. But I think this one is much more creative and fun.

 6. Özge 14/08/2012 at 14:47 - Reply

  İlk kez gördüm ve bayıldım! Alınacak tabii:)

  • Zeynep Kalemsever 15/08/2012 at 04:27 - Reply

   Hani böyle muhteşem iyi bir dolmakalem degil ama sevimli ve farklı. Cok da pahalı olmadıgından alınabilir bence de. Eğlenceli kalem!

 7. Sami Ertaga 20/09/2015 at 14:52 - Reply

  Daha önce hiç duymamıştım, çocuklar için biçilmiş kaftan.

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.