Cleo Skribent Classic Fountain Pen

Home/Fountain Pen/Cleo Skribent Classic Fountain Pen

Cleo Skribent Classic Fountain Pen

Hello All,
This week has a very elegant fountain pen to start with: Cleo Skribent Classic Fountain  Pen. Cleo Skribent is an old German brand. This brand is named Cleo, due to labour intensive work of Egypt while it required a hell of a labour to produce fountain pens right after the 2. World War. I think Cleo which is a vernacular for Cleopatra is a perfect fit for these gracious pens.
Cleo Skribent Classic Fountain Pen is really a classic pen like the name indicated correctly. With a screw cap, piston filling mechanism, a blind cap over the piston knob to avoid any accidents and a ink window, it can make you happy if you are looking for a classic fountain pen.
My Cleo Skrient Classic Fountain pen has a steel nib. I have Medium but it is possible to find Fine and Broad nibs as well.
There is only one thing down about Cleo Skribents that those pens are on the dry side of the scale. However, if you use a wet ink, the problem is solved. I inked mine with a Noodler’s 54th Massachusetts Blue. Apart from that you can always rely on good old Waterman which is quite wet and easy to find anywhere.
This pen is also coming in black and burgundy. Did you like it?
Cheers,
Zeynep Whitepen
By |2018-02-18T17:41:22+03:00December 12th, 2016|Fountain Pen|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Cleo Skribent Classic Fountain Pen

Merhabalar,
Bu haftanın kalemi oldukça zarif bir kalem. Cleo Skribent Classic Fountain Pen. Cleo Skribent eski bir Alman markası. 2. Dünya savaşından sonra oldukça yoğun emekle üretilen bu kalemleri, eski Mısır’ın emek yoğun üretimine binaen Cleopatra’dan ilhamla Cleo olarak isimlendirmişler. Bu kadar zarif kalemlere uyan harika bir isim olmuş.
 Cleo Skribent Classic Dolmakelem, adı gibi gerçekten çok klasik bir dolmakalem olmuş.  Vidalı kapağı, pistonlu dolum sistemi, hatta olası bir kazayı önleyen piston üzerindeki kör kapağı, mürekkep penceresi ile klasik bir kalem arayanları mutlu edecek kalemlerden biri.
Cleo Skribent klasik dolmakalemin çelik bir ucu var. Bendeki Medium ancak Fine ve Broad uçlarını da bulmak mümkün.
Cleo Skribent dolmakalemler bir miktar kuru karakterliler. Ancak ıslak bir mürekkep kullandığınızda bu sorun çözülüyor. Ben Noodler’s 54th Massachusetts Blue kullanarak bu sorunu çözdüm. Bunun dışında yine Waterman gibi kolay bulunan ve ıslak mürekkepleri tercih edebilirsiniz.
Ben bu kalemi, bu linkten satın aldım. Oldukça kolay ve sorunsuz bir alışveriş oldu. Siyah, bordo ya da beyaz olarak tercih edilebilecek bu kalemi ben çok sevdim.  Siz nasıl buldunuz?
Sevgiler,
Zeynep Beyazkalem
By |2018-02-18T14:56:24+03:00December 12th, 2016|Dolmakalem|8 Comments

About the Author:

8 Comments

 1. Nergihan 12/12/2016 at 12:02 - Reply

  Çok zarif bir kalemmiş cidden. Mürekkep penceresi de beyazın üzerinde lacivert bir başka göründü gözüme. Tişikkirler. <3

 2. Sami Ertaga 12/12/2016 at 12:05 - Reply

  Güzel ve dolgun bir kalem.
  Bu arada verdiğiniz link açılmıyor.

 3. zemheri 14/12/2016 at 12:46 - Reply

  Aynı kalemin farklı bir modelini kullanmaktayım. CLEOSKRIBENT EBONITE olnı. Çok hoş bir yazımı var. Sayfanın üzerinde akıyor sanki. Bu kalemi çok beğendim ve favori kalemlerimden. Bu arada aynı kullanıcıdan almıştım. Mehmet bey gerçekten çok ilgili müşterileriyle. Kendisinden bir çok kalem almışlığım var. İnceleme için teşekkür ederim.

 4. orloff 20/12/2016 at 08:30 - Reply

  Zeynep Hanım merhaba,
  Mürekkep kapasitesi ne kadar, sadece şeffaf bölüm kadar mı mürekkep alıyor ?
  Teşekkür ederim.

  • Zeynep Kalemsever 20/12/2016 at 11:22 - Reply

   Hayır o şeffaf bölümden epey daha fazla ama ml olarak maalesef bir şey söyleyemem.

 5. Özgür Günhan 15/03/2017 at 11:58 - Reply

  Merhabalar,

  Öyle çok aşırı ıslak yazan kalemleri sevmiyorum. Orta ıslaklık benim için ideal (mesela Platinum 3776 Medium bu anlamda tam benim kalemim).

  Şimdi sorum şu: bu bilgiler ışığında sizce Cleo Skribent Paladim mu almalıyım yoksa Pelikan M200 mü almalıyım?

  Not: Cleo Skribent 100 -150 lira falan daha ucuz.

  • Zeynep Kalemsever 15/03/2017 at 12:09 - Reply

   Eğer elleriniz çok ufak değilse, ya da kalemin kapağını arkasına takmaktan hoşlanmıyorsanız kesinlikle Cleo Skribent.

  • Özgür Günhan 15/03/2017 at 12:23 - Reply

   Teşekkür ederim

   Platinum ya da Lamy'nin boyutları benim için gayet ideal. Bu kalemde de sorun olmaz değil mi?

   Bir de ergonomik olarak değerlendirme yapmışsınız. Anladığım kadarıyla yazım performansları, uç kaliteleri aynı ya da Cleo Skribent daha iyi, haksız mıyım?

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.