Diamine Amaranth Ink Review

Home/Inks/Diamine Amaranth Ink Review

Diamine Amaranth Ink Review

Thanks to my friends, they let me have the inks they got for a few days to my hands 🙂 So I don’t have to think about what to write on the blog. One of them was Diamine Amaranth.

 

Amaranth is actually a South America plant where the seed are used as food. And the flowers are used as a dye. Therefore we can say this is a good name for the matching dark pink color of the ink. When it comes to Diamine inks, you know I love them. But especially red inks of Diamine is a bit problematic. They dry so fast on the nib and takes ages to clean it. We are lucky that Amaranth is not one of those problem inks.
Yes maybe it is “way too much” for official documents (which I don’t understand why) but it is such a joyful color to keep your notes, writing letters and making a grocery list. Besides it has a great shading!
Cheers,
Zeynep PrettyinDarkpink
By |2018-02-21T23:06:43+03:00June 15th, 2015|Inks|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Diamine Amaranth Mürekkep İncelemesi

Sağolsun, arkadaşlarım aldıkları mürekkepleri üç-beş gün bende bırakıyorlar böylelikle bloga ne yazsam kaygısı çekmiyorum. Bunlardan biri de Dalin’in aldığı Diamine Amaranth oldu.
Amaranth, aslında tohumları da yiyecek olarak kullanılan bir Güney Afrika bitkisi. Çiçeği tıpkı burada gördüğünüz koyu pembe renkte olduğundan ayrıca boya olarak da kullanılmakta. Bu açıdan Amaranth güzel bir isim seçimi olmuş diyebiliriz. Mürekkebe gelince, Diamine’ın mürekkeplerini çok sevsem de kırmızı mürekkepleri biraz sorunludur. Çabuk kurur ve temizlemesi zordur. Şanslıyız ki Amaranth o sorunlu mürekkeplerden değil. Kalemin ucunda kurumuyor ve kolay temizleniyor.
Evet belki resmi evraklar için biraz fazla “görünüyor” ama bence gündelik notları tutmak, mektup yazmak, alışveriş listesi oluşturmak için oldukça güzel ve canlı bir renk. Hem de bol gölgeli. Daha ne olsun!
Sevgiler
Zeynep Pembegönlümsende
By |2018-02-18T15:45:18+03:00June 15th, 2015|Mürekkepler|13 Comments

About the Author:

13 Comments

 1. Eren O. 15/06/2015 at 10:52 - Reply

  Dün ilginç bir şey yaşamadım, aslında konu mürekkepten ziyade defterle ilgili ama olsun:) ortada 2 defter, 3 mürekkep ve tek kalem var:) paperblanks defterimde bütün mürekkepleri sorunsuz kullanıyorum, yalnız aynı markanın başka defterinde diamine emerald inanılmaz bir kırçıllanma yaptı, (tsutsuji ise sorunsuzdu), aynı markanın iki defterini karşılaştırınca iyi olanın 2003 yapımı kırçıllanmanın görüldüğü defterin ise 2011 yapımı olduğunu gördüm, zaten görünüşte de kağıtların biri daha parlak görünüyor… Biraz hayalkırıklığına uğradım tabi, ama yine de mürekkeplerde daha az kırçıllanma yapan markalar var mı? yoksa bu markadan ziyade renklerle mi ilgili?

  • Zeynep Kalemsever 15/06/2015 at 14:19 - Reply

   Daha önce de bir iki kere yazmıştım. Yazım konforundaki tüm bu etkenler, kalem, mürekkep ve kağıdın bir kombinasyonu. Bazı mürekkepler kırçıllanmaya meyillidir. Mesela bu mürekkebi bir saman kağıdı üzerinde kullanırsak aşırı derecede ortaya çıkar bu kırçıllanma ama aynı eğilimdeki mürekkebi mesela Rhodia'da kullanırsak aynı şekilde kırçıllanma yapmayacaktır. Mesela bazı mürekkepler de var ki, (örneğin noodler's x feather) saman kağıtta bile kırçıllanma yapmıyor neredeyse. Aynı zamanda kalem de bunda etkili çünkü ıslak kalemler çok mürekkep döktüklerinden kırçıllanma yapma ihtimali daha yüksek olacaktır.

   Sizin olayda büyük ihtimalle kırçıllanmanın sorumlusu kağıttaki kalite farklılığı. Perdahlı kağıtlarda kırçıllanma daha az, sheen daha fazla oluyor mesela.

   Biraz karışık oldu ama umarım anlatabilmişimdir.

 2. Eren O. 15/06/2015 at 15:08 - Reply

  Çok tesekkür ederim Zeynepcim evet, esas hayalkırıklığı ayni markanın geçen yıllar içinde kağıt kalitesini düşürmesi oldu benim için:)

 3. Bahattin Çelik 15/06/2015 at 15:28 - Reply

  Ben neden böyle genelgeçer insanların "kızsal" bulduğu mürekkep renklerini seviyorum? Yoksa ben… 🙂

  Bir de 4 gün süren çalışmalarım sonucunda bloğunuzdaki tüm postlarınızı okudum. Büyük emek! Ellerinize sağlık!

  • Zeynep Kalemsever 16/06/2015 at 07:43 - Reply

   Bayaa zorlu bir maraton olmuş olsa gerek. Umarım beğenmişsinizdir okuduğunuz postları.

  • Bahattin Çelik 16/06/2015 at 08:06 - Reply

   Beğenmesem 4 günde bitiremezdim sanırım. Ne öğrendiysem sizden ve Ali Bey'den öğrendim.

 4. kalemvekahve 15/06/2015 at 15:53 - Reply

  Gözüm o güzel yazından ve mürekkebin hoş renginden çok kalemde takılı kaldı. Sanırım ben de alıcam sonunda bir Micarta. Son buluşkada da çok baktım zaten. Başına bir şey gelirse bu güzelliğin hesabını benden sor 😛

  • Zeynep Kalemsever 16/06/2015 at 07:50 - Reply

   Bir dahaki buluşmada kalemimi senin kalemliğinde unutabilirim istersen 🙂

 5. Penfreak 17/06/2015 at 07:37 - Reply

  Kolay temizlenmesi dolayısıyla mürekkebin adını bir kenara not aldım. Peki sizce Sargossa Sea mürekkebin temizlenmesi nasıl? Ben özellikle birkaç pisonlu kalemimi zor temizledim, hep bir mavimtraklık kalıyor. (cümle içinde mavimtrak :)) Sorun Sargossa'da mı bende mi?

  • Zeynep Kalemsever 17/06/2015 at 08:21 - Reply

   Sargossa Sea zor temizlenen, ömür törpüsü bir mürekkeptir de ah o rengin doygunluğu, sarı sheen'i olmasa… En güzeli şırıngayla kartuşa koyup kullanmak.

 6. M D 02/08/2015 at 00:21 - Reply

  Diamine murekkepler birbiriyle karistilip kullanilabilir mi ??
  Kaleme zarar verir mi ??

  • Zeynep Kalemsever 03/08/2015 at 09:42 - Reply

   Önce bir kabın içinde karıştırıp tepkimeye girip girmediklerine bakın. Bir iki gün ayrı bir şişede beklesin. Eğer mürekkebin yapısında bir değişiklik olmuyorsa o zaman kullanabilirsiniz.

  • M D 03/08/2015 at 22:35 - Reply

   Cok tesekkur ederim :))
   diamine light green ve amber in renkleri cok acik geldi de diger murekkeplerle karistirip kullanmayi deneyecegim. Oncelikle daha ucuz olan kalemlerde denemeyi dusunuyorum vector gibi.

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.